Bugün: 26.05.2020

39’NCU KAFKASÖR BAŞBOĞASI SABRİ OLDU

39’NCU KAFKASÖR BAŞBOĞASI SABRİ OLDU

39’uncu Kafkasör boğa güreşleri baş şampiyonu Yılmaz Köse’ye ait “Sabri” oldu. 01.07.2019 10:58
Artvin 'de, bu yıl 39'uncusu düzenlenen "Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali" kapsamındaki boğa güreşleri nefes kesti. 7 kategoride 99 boğanın katıldığı güreşlerin başboğası, Yılmaz Köse’ye ait “Sabri” isimli boğa oldu.
Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği tarafından,  1200 rakımlı Kafkasör Yaylası'nda düzenlenen boğa güreşleri kıyasıya mücadeleye sahne oldu.
Soğuk hava ve yağmura rağmen renkli görüntülere sahne olan boğa güreşlerini, Artvin Vali Yardımcıları, Hasan Hüsnü Türker, Mustafa Uğur Özerden, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt ile 10 binlerce kişi izledi.
ENTERESAN BOĞA İSİMLERİ YİNE DİKKAT ÇEKTİ!..
Baş, başaltı, büyük-orta, küçük-orta, ayak,deste ve süperbaş olmak üzere 7 kategoride gerçekleştirilen Rize, Artvin ve ilçelerinden toplamda 99 boğa katıldı. Boğalara verilen “Muhittin”, “Tiko”, “Karabela”, “Memati” “Sabri”, “Matkap”, “Kanca”, “İntikam”, “Virüs”, “Zebani”, “Rambo” gibi birbirinden ilginç isimler dikkat çekti.
BOYNUZ VE DOPİNG KONTROLÜ YAPILDI
Kafkasör Yaylasında güreşler öncesi kampa giren boğa ve sahipleri sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.
PAZAR GÜNÜ 58 BOĞA ARENAYA ÇIKTI!.
Festival kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinin son gününde "büyük orta", "başaltı", ve baş kategorisinde 58 boğa arenada kıyasıya mücadele etti.
Büyük orta kategorisinde Seçkin Kartal’a ait “Toto”, başaltı kategorisinde, Erkan Torun’a ait “Arap” baş kategorisinde de Yılmaz Köse’ye ait “sabri” isimli boğalar şampiyon oldu.
ERKAN TORUN ÖDÜLÜN 
YARISINI LÖSEV’E BAĞIŞLADI!
Başaltı Boğa şampiyonu Erkan Torun. Ödülün yarısını LÖSEV’e bağışlayacağını duyurdu. Torun’un bu örnek duygulandıran davranışı tribünlerden büyük alkış aldı.
BAŞ KATEGORİSİ NEFES KESTİ
15 Boğanın katıldığı baş kategorisinde bir birinden iddialı boğalar yer aldı. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı güreşlerde Tayyar Güneri’ye ait,”Noyan” isimli boğa ile Yılmaz Köse’ye ait, “Sabri” isimli boğa rakiplerini tek tek eleyerek finale yükseldiler. Nefeslerin tutulduğu final müsabakasında “Sabri” rakibini yenerek 39. Kafkasör kültür Turizm ve Sanat festivalinin başboğası oldu.
BAŞBOĞAYA 21 BİN TL ÖDÜL VERİLDİ!
Birçok vatandaşta boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın etrafındaki ormanlık alanda kurdukları çadırlarda doğanın festivalin tadını çıkardı. İl Jandarma ekipleri festival güvenliğini sağlamak için yoğun mesai harcarken, 112 acil servis ekipleri ve İtfaiye festivalde hazır bulundu.
Yaklaşık 30 bin kişinin izlediği güreşlerde 23 hakem görev aldı. Başboğa sahibine 21 bin TL para ödülü verilirken, toplamda ise 92 bin TL para ödülü dağıtıldı.
FESTİVAL SONUNDA PLAKETLER VERİLDİ!..
Festivalin sonunda dereceye giren boğaların sahiplerine ödüller takdim edildi. Ödülleri Artvin Vali Yardımcısı İdris Akça, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin takdim etti.
Öte yandan festival, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bu yıl emekli olan boğa güreşi hakemlerine ve boğa güreşlerine gönül vermiş ve yakın zamanda hayatlarını kaybeden Ayşe Beyaz'ın eşi Fikret Beyaz ile Erol Alkan'ın kızı Gonca Alkan'a plaket verdi.
Bu yıl boğaların bazıları hiç güreşmeden arenayı terketti. Bazı boğalar ise tribünlerde onları izleyen güreş severlere unutmayacakları anlar yaşattı. Eyüp Topal'a ait boğa güreş esnasında sakatlık geçirdi. Uzun süre tedavisi için çalışma yapıldı. Yeniden düzelen boğayı araçla arenadan turlattırılarak alkış yapıldı.
KAFKASÖR FESTİVALİNİN 39’NCU YILIYDI 
BENİM BAŞKAN OLARAK İLK FESTİVALİMDİ!.
39. Kafksör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin sona ermesi nedeniyle kısa bir açıklama yapan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, “Bu benim Belediye Başkanlığımda yaptığımız ilk festivaldi. Bu yıl 39’uncusu yapıldı. Tabii bu resmi olarak Belediye ve Valilik olarak yapılan festivallerin 39’ncusudur.
EMEĞİ GEÇEN TÜM BAŞKANLARIMIZA 
YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM!..
Tabii ki 1980’den önce de asırlardır burada bu boğa güreşleri yapılırdı. Çünkü boğalar yaylalara çıkmadan önce burada mutlaka barıştırma güreşleri yaptırılırdı. Çünkü dağlarımız, yaylalarımız sarp ve dik. Dolayısıyla orada boğaların yapacağı güreşler, çok büyük tehlikelere neden olacaktı. Bu festivalin çıkış noktası işte burasıdır. Yani biz burada hayvanlara eziyet etmiyoruz. Boynuzları kontrol ediliyor, Boğalar kendi kiloları ölçüsünde güreştiriliyor. Kafkasör Boğa Güreşleri, sadece Artvin’de değil, Türkiye’de, dünyada marka olmuştur. Onunun için Türkiye’nin diğer illerinden dünyadan birçok insan Kafkasör’e geliyor. Bu yıl Polonya’dan TV ekibi geldi. Diğer yerel ve ulusal TV’ler yayın yaptı.
3 GÜN BOYUNCA HAVA KAPALIYDI, 
SOĞUKTU AMA İLGİ ÇOK BÜYÜKTÜ
Hava 3 gün boyunca yağışlı ve çok soğuk olmasına rağmen, ilgi çok büyüktü. Ben göreve geleli henüz 3 ay oldu. Gelecek yıl daha güzel şeyler yapacağız. Bu sene neleri eksik yaptık, ilklerimiz ne oldu? bunların üstüne ne koyabiliriz onunla ilgili fikir anlamında çalışma yapacağız. Bugüne kadar tüm Belediye Başkanlarımız, Kafkasör Festivali’nin en güzel şekilde yapılabilmesi için elinden geleni yapmış, her başkan bir adım öne taşımız, Biz de bu bayrağı bir adım öne taşıyacağız.
BEN HERKESE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM!..
Ben boğa yetiştiricilerine, güvenlik güçlerimize, sanatçılarımıza, bizi festival boyunca yalnız bırakmayan çok değerli Artvin Halkına, İl dışından, yurt dışından gelen dostlarımıza, Büyük özveri ile çalışan gece gündüz demeden fedakârca çalışan personelimize, elektriğimizin kesintisiz verilebilmesi için çalışan ÇEDAŞ’a Dolmuş esnafına, yerel ve ulusal medyamıza, Bu yıl Festivalimizin yapılması için araziyi tekrar belediyeye kullanma izni veren arazi sahipleri Gökçen ailesi adına Murat Gökçen Beye, kısaca emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum…” dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.