Bugün: 12.12.2019

ARTVİN ADETA KÖPRÜLERİN AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ ÇORUH’UN GERÇEK GERDANLIKLARI ASMA KÖPRÜLER

ARTVİN ADETA KÖPRÜLERİN AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ ÇORUH’UN GERÇEK GERDANLIKLARI ASMA KÖPRÜLER

Çoruh Vadisi milyarlarca yılda var olmuş, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın çok önemli vadilerinden ve ekosisteminden birisidir. 15.07.2019 09:45
Üniversite sınavlarında Karadeniz’de Akdeniz iklimi hangi vadilerde görülür sorusunun sorulduğu yerdir Çoruh Vadisi. Bu vadi beraberinde binlerce yıldır köprü kültürünü de oluşturmuş ve zaman içinde geliştirmiştir. İlk köprüler ağaçtan, kütükten yapılmış, sal tipi köprülerdi.
Daha sonra hem mimari kültürünün hem de sağlamlığıyla tarihlere meydan okuyan kemer taş köprüler yapılmış Çoruh Vadisi’ne. Daha sonra asma köprüler sahneye çıkmış. Uzun yıllar hizmet vermiş ve vermeye de devam ediyor. Borçka’da 80 yıl önce Demir Perçinli Kemer Köprü yapılmış. Ve son olarak mimariden, estetikten yoksun beton köprüler almış vadinin her tarafını. Bizim bugün işleyeceğimiz konu asma köprüler olacağı için diğer köprülerle ilgili yazacaklarımız bu kadar. Daha sonra ayrı ayrı onları da işleyeceğiz.
ÇORUH NEHRİ ÜZERİNDE BULUNAN TARİHİ
ASMA KÖPRÜLER TARİHE MEYDAN OKUYOR
Karadenizli vatandaşların vazgeçilmez ulaşım aracı asma köprüler, tarihe meydan okuyor.
Çoruh nehri üzerinde bulunan ve tarihe meydan okuyan 11 asma köprü, büyük bir kültürü barındırıyor. Asırlardır insanların köyler arasındaki ulaşımını sağlayan köprüler günümüzde iş makinelerini bile taşıyabiliyor. 
Bayburt'taki Mescit Dağları'ndan doğan ve Gürcistan'ın Batum ilinden Karadeniz'e dökülen, Güney Amerika'daki Amazon Nehri'nden sonra ikinci, Türkiye'nin ise en hızlı akan nehri olan 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh nehri üzerinde, 11 tarihi asma köprü yer alıyor.
Çoruh vadisinin yamacına kurulan yerleşkeler asırlardır ulaşımı bu asma köprülerle yapıyor.Sarp ve dağlık bir yapıya sahip olan Çoruh Vadisini etrafında mahalle ve köylere ulaşım yıllar önce çelik halatlı asma köprülerle sağlamış. Köyler arasında ulaşım asma köprülerle sağlanırken, yıllar sonra yerini modern köprülere bırakmış.
Çoruh havzasında inşa edilen barajlar nedeniyle birçok asma köprü sular altında kalmış olsa da, 11 köprü halen daha Çoruh Nehri üzerinde ulaşımı sağlıyor. Bölge sakinleri gerek yaya gerekse araçlarıyla bu köprüleri kullanırken, bölgede yapılan baraj inşaatında çalışan tonluk iş makinelerinin sürücüleri bile bu köprüleri kullanıyor.
Artvin merkez, Yusufeli ve Borçka ilçelerinde bulunan 11 tarihi asma köprü yıllara meydan okuyarak günümüze kadar korunmayı başarmış. Bulunduğu konuma göre uzunlukları değişen köprüler, zaman zaman tamir görsede bölge halkına halen hizmet vermeyi sürdürüyor. Sembolik olarak yenileri de yapıldı. AÇÜ Çayağzı yerleşim yerine 2 asma köprü yapıldı. Borçka Yeniyol Mahallesi ile Borçka Merkezi bağlayan 120 metrelik asma köprü, en görkemli asma köprü olarak hizmete devam ediyor. Belediye tarafından 5 yıl önce ışıklandırılan asma köprü Borçka’da en çok dikkat çeken ve üzerinde en çok fotoğraf çekinilen adres oldu.
BORÇKA TÜM KÖPRÜ ÇEŞİDİYLE AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ!
Yeniyol Mahallesi muhtarı Çağlar Yılmaz, köprü hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 70 yıl önce yapılan köprünün zaman zaman yıkıldığını, zarar gördüğünü ve tamir edildiğini anlatarak, 1970’lerde aşırı rüzgar nedeniyle ters döndüğü için üzerindeki insanların Çoruh nehrine düştüğü ve 1 kişinin bulunamadığını anlattı. Yılmaz;”Ben Yeniyol Mahallesi muhtarı Çağlar Yılmaz. Yeniyol Mahallesi Borçka Merkez Mahalleyi bağlayan asma köprü, Borçka’nın eski simgelerinden birisidir. İlçemizde tüm köprüleri bulmak mümkün. Kemerli taş köprüler, asma köprüler, Borçka Perçinli Çelik Kemer Köprüsü., Beton köprüler. Hepsinden mutlaka bir numunemiz var.
BORÇKA’NIN 3 TARAFI SULARLA ÇEVRİLİ
Bu bakımdan ilçemiz aynı zamanda köprülerin açık hava müzesi görevi yapar. Bunun nedeni de ilçemizin 3 yanının vadilerle nehir ve derelerle çevrili olmasından kaynaklanmaktadır. Borçka aslında barındırdığı gizli potansiyel zenginliği ile doğa turizminin en önemli merkezlerindendir. İlimizin en çok turist çeken ilçesidir Borçka. Bunda Karagöl’ün, Beyaz Su'yun, Yıldız Gölü'nün. Muratlı, Camili Havzalarının çok büyük katkısı vardır. Bize bu fırsatı vererek tanıtımda katkı verdiğiniz için yerel ve ulusla medya çalışanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.