Bugün: 12.12.2019

ARTVİN DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ OP. DR. AKALIN'DAN ÇOK BAŞARILI BİR KATARAKT AMELİYATI

ARTVİN DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK İL SAĞLIK MÜDÜRÜ OP. DR. AKALIN'DAN ÇOK BAŞARILI BİR KATARAKT AMELİYATI

Artvin İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın’dan Başarılı Katarak Ameliyatı 22.06.2019 13:07
İleri derecede katarakt hastası Nebahat Keleş, büyük şehirlerde bu ameliyatı yapabilecek doktor ararken çareyi Artvin’de buldu.
Artvin Sağlık Müdürü Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın “Türkiye’nin pek çok büyük hastanesinde yapılamayan en zor göz ameliyatlarını Artvin’de başarıyla yapabiliyoruz” dedi.
Artvin’de yaşayan 90 yaşındaki katarakt hastası Nebahat Keleş başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.
Gözde oluşan Katarakt nedeniyle görme yetisini kaybetmek üzere olan 90 yaşındaki Keleş, tedavi için İl dışına gittiği birçok eğitim araştırma ve devlet hastanesinden ameliyat için geç kalındığı , yaşı nedeniyle de risk taşıdığı ve ameliyat yapılamayacağı gerekçesiyle geri gönderilirken, Artvin’de geçirdiği ameliyat sonrası tekrar görmeye başladı.
Doğu Karadeniz bölgesinde muayene olduğu hastanelerde bu ameliyatı Türkiye’de belli başlı doktorların yapabileceği iddiasıyla Ankara ve İstanbul’daki bazen doktorlara yönlendirilen Keleş’in ameliyatını Artvin Sağlık Müdürü ve Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın yaptı.
Tüm dünyada önlenebilir, tedavi edilebilir körlük sebeplerinin birincisidir katarakt olduğunu kaydeden Akalın, ameliyatın uygun şartlar ve ehil olmayan ellerde yapılmaması halinde çok büyük sıkıntılara neden olduğunu, gören bir hastanın tamamen kör hale gelebileceğini söyledi.
GÖZ CERRAHİSİ İÇİN GEREKLİ OLAN
CİHAZ, ALT YAPI VE TECRÜBEMİZ VAR
Artvin Devlet Hastanesinde göz cerrahisi noktasında gerekli alt yapıyı devletin katkılarıyla kurduklarını kaydeden Akalın, “İlimizdeki hastanemizde neredeyse eğitim araştırma kılındığı kadar göz cerrahi konusunda cihaz ve alt yapımız mevcut. Lazerden, göz anjiyosuna birçok ameliyatı rahatlıkla yapabiliyoruz. Ameliyat hane ortamızı iyi. Artvin göz cerrahisinde çok iyi bir noktada bunu tüm Türkiye’nin bilmesini istiyorum.” dedi.
Nebahat Keleş’in ameliyatının bir buçuk saat sürdüğünü kaydeden Akalın, “Teyzemizin kataraktı bizim “fakodonez” merceğin sallandığı, mercek konacak zemin çok kötü olduğu bir durumdaydı. Ameliyat için çok geç kalınmış bir ameliyat. Geç kalınınca ameliyat zorlaşıyor, ama aldığım eğitim ve tecrübemizle bu zor ameliyatları yeterli alt yapımın olduğu koşullarda başarıyla yapıyoruz. Teyzemizin ameliyatını da başarıyla yaptık.
Çok zor bir ameliyattı göz tansiyonu ile kataraktın olduğu bir gözdü. Göz tansiyonu göz sinirini biraz zedelemiş, her şeye rağmen ameliyat çok başarılı geçti. Bu tarz zor ameliyatları Türkiye’de sayılı hocalarımız yapıyor. Bizde hocalarımızdan öğrendiğimizi uyguluyoruz. Teyzemizin gözü 10 santimetre bile görmüyordu şimdi 2-3 metre görür hale geldi. Türkiye’nin pek çok büyük hastanesinde yapılamayan en zor göz ameliyatlarını Artvin’de başarıyla yapabiliyoruz” dedi.
Nebahat Keleş de ameliyattan sonra çok iyi görmeye başladığını ifade ederek daha da iyi olacağına inancının tam olduğunu söyledi.
Doktorunun çok başarılı bir iş ameliyat yaptığını kaydeden Keleş, “ Ben doktoruma 5 vakit namazda dua ediyorum. Ben doktoruma güvendim o da bana güvendi. Kendi memleketimde gurbet ellere gitmeden tedavi oldum. Çok memnunum” dedi.
Nebahat Keleş’in emkli öğretmen olan oğlu Yalçın Keleş de yaptığı açıklamada Karadeniz Bölgesinde birçok hastaneye gittiklerini ve hepsinde kendileri ameliyat için İstanbul ve Ankara’ya yönlendirdiklerini söyledi.
Büyük şehirlerde doktor ararken çareyi Artvin’de bulduklarını kaydeden Keleş, “Ameliyattan sonra haftada bir doktorumuz bizi kontrole çağırıyor. Biz bu ameliyatı Ankara’da yaptırmış olsak, haftada bir kontrole nasıl gidip geleceğiz. Annem 90 yaşında bir insan. Şimdi evimizin yanı başında tedavimizi yaptırdık. Doktor Akalın Artvin’in yetiştirdiği çok değerli doktorlarımızdan birisi. Kendisiyle gurur duyuyoruz. BU vesileyle de tüm doktorlarımıza görevinde başarılar diliyorum. Ben böylesine zor ameliyatları başarıyla yapan doktorumuz sayesinde bir çok hastanın Artvin devlet Hastanesi’ne geleceğini düşünüyorum…Doktorumuza çok teşekkür ediyorum” dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.