Bugün: 17.09.2019

ARTVİN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEN EKREM İMAMOĞLU'NA DESTEK AÇIKLAMASI!..

ARTVİN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEN  EKREM İMAMOĞLU'NA DESTEK AÇIKLAMASI!..

Artvin Emek ve Demokrasi Güçlerinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP adayı Ekrem İmamoğlu'na destek. Konuyla ilgili basın açıklamasını platform adına Mahmut Yaşar yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. 25.05.2019 12:52
"Basına ve Kamuoyuna, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri, 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. Yüksek Seçim Kurulu adına seçimleri yürütmekle görevli ilçe seçim kurulları tarafından oluşturulan sandık kurulları gerekçe gösterilerek verilen iptal kararı, sandığa yansıyan halk iradesinin gasp edilmesidir. İktidar bloğu bitmeyen itirazlarla oyları sağdan sola, soldan sağa günlerce saydırdı, ancak her sayımda Ekrem İmamoğlu bir kez daha kazandı.
İptale giden yolda seçim kurullarından YSK üyelerine kadar seçimin belirleyici noktasındaki görevliler üzerinden FETÖ sopasından tehditlere varana dek her türlü baskı yöntemi uygulandı, Çubuk’taki linç girişimiyle muhalefete de gözdağı verilmek istendi ve sonunda sandık devrildi.
YSK’nin önceki gün açıkladığı 250 sayfadan oluşan gerekçeli kararda bir kez daha gördük ki; Türkiye hukuk ayıbı yaşamıştır. Bugüne kadar yapılmış olan bütün seçimlerden farklı hiçbir şey olmamıştır. Tek farkı bu seçimlerde AKP kaybetmiştir. Bu nedenle bu karar çıkarılmıştır. Bir avuç kişi bu kararı aldırtmıştır. Bu sürecin sonunda tüm yargı organları gibi Yüksek Seçim Kurulu da kararlarını, hukuk kurallarına ve içtihada göre değil, siyasal iktidarın talimatlarına göre verir hale gelmiştir.
Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Seçimlerden bu yana yaşadığımız süreçte pek çok şey çok daha net ortaya çıkmıştır: Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır. Siyasal iktidarın devletin tüm imkanlarını kullanarak seçimleri ve seçmenleri zan altında bırakacak denli demokrasiden uzaklaştığı net biçimde açığa çıkmıştır. Kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırı olmadığı net biçimde açığa çıkmıştır. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir.
İktidara geldiği günden bu yana başta yasama ve yargı olmak üzere demokratik siyasal rejimin tüm temel direklerini ortadan kaldıranların gelinen süreçte yıkamadığı yegane şey, halkın umudu ve direnci olmuştur. Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.
YSK’nın hukuk darbesiyle başlattığı bu faşist girişim karşısında, halkın iradesine sahip çıkmak tüm demokrasi güçlerinin ortak sorumluluğudur. Tekrar edilen seçimler sadece İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri değil aynı zamanda seçimsiz diktatoryal bir rejimin kurumsallaşmasının oylanmasıdır. Şimdi yapılması gereken tek şey, İstanbul’u bir daha kazanmak ve haramilerin saltanatına son vermektir. Bu nedenle Artvin’den de İmamoğlu’nun sesine ses veriyoruz.
Artvin halkı, son yerel yönetim seçimlerinde kendi çıkarlarını halkın çıkarlarından üstün gören, halkçılıktan değil rantçılıktan yana olan belediye başkanlarına ve partilerine gerekli cevabı vermiştir. Yıllardır sürdürdüğümüz Cerattepe mücadelesinden de iyi biliriz ki bir azınlığın çıkarları söz konusu olduğu zaman hukuk da, adalet de ayaklar altına alınabiliyor. Cerattepe mücadelemizde ve o gün uğradığımız haksızlık karşısında bizlere destek olan, Artvin ziyaretinde ‘Madene Hayır’ diyen bütün yurttaşların yanında olduğunu ifade eden, mücadelemize omuz veren Sayın Ekrem İmamoğlu’nu bizler de bugün uğradığı haksızlık karşısında yalnız bırakmıyoruz, destekliyoruz.
İnanıyoruz ki; Ekrem İmamoğlu tıpkı 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanacaktır. Birleşik ve toplumsal mücadelemizin sandıkta da sonuç verdiği, Karadeniz’in en doğusundan, Artvin’den kendisinin yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Özellikle İstanbul’da oy kullanacak olan Artvinli hemşerilerimize, İmamoğlu için sandığa gitmeleri, oyu İstanbul’da olmayan hemşerilerimizin ise İmamoğlu’nun seçim kampanyasına bulunduğu yerden destek olması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Söz konusu olan; bu memleketin geleceği, aydınlık yarınlar ve çocuklarımızın düşleridir.
Bizler yaşadığımız tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu ülkedeki insanlardan ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz. Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız çünkü halkın iradesine saygı duymayanların bu memleketin geleceğinde yeri yoktur. Bir arada durdukça ve mücadeleden vazgeçmedikçe her türlü kötülüğün üstesinden gelebileceğimizi hatırlatıyor, her şey çok güzel olacak! Diyerek açıklamamızı sona erdiriyoruz.
ARTVİN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.