Bugün: 26.05.2020

ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASI UYARDI! 1.DERECE YETKİLİ OLMADAN 2. EL SATIŞ YOK!

ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASI UYARDI! 1.DERECE YETKİLİ OLMADAN 2. EL SATIŞ YOK!

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) tarafından yapılan duyuruda, 1.Derece Yetkili olmayanlar 2. El satış yapamayacağını ifade ettiler. Yetki için son başvuru 13 ağustos 2019 olduğunu belirttiler. 04.07.2019 09:52
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) ikinci el satışlarla ilgili önemli bir bilgilendirme paylaştı. 1.Derece Yetkili olmayanlar 2. El satış yapamayacağını belirtilen yazıda Yetki için son başvuru 13 ağustos 2019 olduğunu ifade edildi. Yapılan açıklamada, “ 2. El motorlu kara taşıtı alım ve satım işleri için” motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu seriye 5 mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunludur. 
Şahsı firmalarında Sahibi tarafından alınmalıdır. Limited ve anonim şirketlerde ortaklardan en az biri ve şubelerde şube müdürü tarafından alınmalıdır. Satış danışmanı ve personellerinin de işlem yapabilmesi için belge zorunludur. MYK mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilmeden noter alım satım işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.” Denildi.
Konuyla ilgili haber ise 13 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yönetmelik yayınlamıştı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 13 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği" ile ikinci el araç satışında yeni bir döneme geçilmişti.
İsteyen herkesin ikinci el oto satıcısı (galerici) olmasının önüne geçen yönetmelik, ikinci el ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış görevlisi olarak çalışanlara da mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirdi.
Buna göre, belge sahibi olmak isteyen ikinci el oto satıcılarının, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra müşteri ilişkileri, alım-satımı yapılacak araçlara ilişkin değer tespiti yapabilme, Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi'ni (ASBİS) kullanabilme ve satış sonrası memnuniyetin değerlendirilmesi gibi konularda oluşan teorik ve pratik sınavlardan başarılı olması gerekecek.
Yaklaşık 65 bin ikinci el oto satıcısını ilgilendiren düzenlemeye göre, bir yıl sonra belgesiz ikinci el satışı yapanlara cezai işlem uygulanacak.
"Mesleği gerekli yeterliliğe sahip olanlar yapabilecek"
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MYK'nin görevinin çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak, eğitimile istihdam arasındaki bağı güçlendirmek olduğunu söyledi.
Mesleklerini geleneksel yöntemlerle sürdürenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin belgelendirilmesinin önem arz ettiğini belirten Ceylan, Kurum olarak hem yeterliliği hem de kaliteyi temsil ettiklerini ifade etti.
Ceylan, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun bulunduğunu anımsatarak, her iki sınıfta yer almamasına rağmen Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gördüğü lüzum üzerine ikinci el oto satıcıları için de belge zorunluluğunun getirildiğini bildirdi.
Belge zorunluluğuyla galericilik mesleğini gerekli yeterliliğe sahip kişilerin yapabileceğine dikkati çeken Ceylan, "Belge zorunluluğu, galericilik mesleğinin itibar ve kalitesini artıracaktır. Galericilik gibi emlakçılıkta da belge zorunluluğu yakın zamanda gündeme gelecektir." ifadelerini kullandı.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.