Bugün: 12.12.2019

ARTVİN'DE ALZHEİMER VE DEMANS PANELİ!.

ARTVİN'DE ALZHEİMER VE DEMANS PANELİ!.

Çağın vebası Demans ve alzheimer.. Dünyada 60 milyonu aşkın, ülkemizde 700 bin, ilimizde ise 4 bini aşkın alzheimer ve demanslının var olduğu düşünülürse,toplumsal bir tehdit söz konusu. Dünyada bunun önlemini almak için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. 05.08.2019 09:44
Bilim insanları bu hastalığın önlenmesi, durdurulması daha ilerki süreçte ise tedavisini yapabilmek için yoğun bir şekilde çalışmalarını, araştırmalarını sürdürüyor.Bu bilim insanlarından hemşehrilerimiz Prof. Dr.Aynur Özge, Doç. Dr. Çağhan Kızıl Artvin'in gururu olarak çalışmalarını sürdürüyorlar..
Hemşehrimiz, akademisyen, bilim insanı Prof. Dr. Aynur Özge, bu konuyla ilgili olarak Artvin'de bir panele katılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü'nün organizasyonu ile gerçekleştirilecek panel Artvin Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda yapılacak.
7 Ağustos Çarşamba günü Saat: 14:00'te gerçekleşecek olan panelde Alzheimer önlenebilir mi? Bunun için neler yapılabilir? sorularının yanı sıra. Türkiye'de ilk kez Mersin'de açılan Alzheimer demans Yaşlı bakım merkezi örneği de anlatılacak.
Artvin'de 2 yıl önce gündeme getirilen ve halen çalışmaların sürdüğü, Mersin örneğinden yola çıkılan bir merkezin kazandırılmasıyla ilgili de konuşulacak.
Artvin'de Alzheimer , demans Yaşlı bakım Merkezi'nin kurulması fikrini 2 yıl önce gündeme getiren ve Artvin'deki çalışmalara katılarak ön ayak olan Türkiye Zihinsel federasyonu Yönetim kurulu Üyesi Dr. Yavuz Akaltun Panelin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, tüm Artvin Halkı'nı, il yöneticilerini davet etti. Vali Yılmaz Doruk'u da bu konuyla ilgili olarak Artvin Engelliler derneği, Engelliler Meclisi ile birlikte ziyaret ettiklerini ve panele davet ettiklerini anlatan Akaltun;
"Demans ve Alzheimer gerçekten çağın vebası. Ve gelecekte daha çok vaka ile karşılaşacağız. Bunun için çok değerli hemşehrimiz konunun Türkiye'deki en önemli bilim insanlarından biri olan hemşehrimiz Prof. Dr. Aynur Özge'nin İl sağlık Müdürlüğü'nün gerçekleştireceği panele konuşmacı olarak gelmesi çok değerli ve önemlidir.
Artvin'de alzheimer, demans bir merkezin kazandırılması projesinin içinde aktif olarak emek veren bir insan. Bizim hemşehrimiz. Bu bizim için büyük bir şanstır. İl sağlık Müdürlüğü'ne böyle bir etkinliği gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum. Artvin halkını bu çok önemli toplantıya davet ediyoruz."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.