Bugün: 26.05.2020

BEŞPARE EKOLOJİK KÖY PROJESİ EKİBİ AÇÜ’YÜ ZİYARET ETTİ

BEŞPARE EKOLOJİK KÖY PROJESİ EKİBİ AÇÜ’YÜ ZİYARET ETTİ

Artvin’de, turizmden, tarıma, hayvancılıktan, el sanatlarına kadar birçok alanda çalışma ve üretim yapmak amacıyla yaklaşık 1 yıl önce yola çıkan “Beşpare Ekolojiköy Projesi” ekibi Artvin Çoruh Üniversitesini ziyaret etti.10.07.2019 13:11
Ziyarete, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, Doka il temsilcisi Berna Kiriş Turna, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Ticaret il müdürvekili Bilal Taş, Artvin Kadın girişimciler kooperatifi Bakkanı Hatice Nur Ersöz, Vezirköy eski muhtarı Numan Seçgin, Salkımlı Köyü Muhtarı (Tolgum) Orhan Biber, AFGAD Bşk. YRD.Sami Özçelik katıldı.
Proje ekibi önce son sistem teknolojisi ile donatılmış mobilya tasarımı atölyesine giderek, burada bölüm başkanı Gökhan Öğretim Görevlisi Gökhan Bayyurt, son sistem makinelerle donatılmış. Mobilya ve Dekorasyon Atölyesi ile ilgili bilgi verdi. Artvin Çoruh Üniversitesi Mobilya Bölümünün açıldığını ancak tercih konusunda sıkıntı yaşandığını söyledi. Burada proje ekibine neler yaptıkları hakkında bilgi verdi. Teknolojik makineler ile donatılmış atölyede yapılabilen çalışmaları anlattı.
Proje ekibi daha sonra Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’yi makamında ziyaret etti. Burada Beşpare köy Projesi hakkında bilgi verildi. ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, Artvin’in kalkınması için zengin potansiyeli ile turizm olduğuna vurgu yaparak, bunun mutlaka altının doldurulması gerektiğini, bunun için proje üretilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Artvin TSO Başkanı Seçkin Kurt, proje hakkında “Beşpare köyleri olan Salkımlı, Seyitler, Vezirköy, Ahlat ve Varlık Köylerini ekolojik köy mantığında turizme kazandırmak için yola çıktık. Bugüne kadar birçok toplantı gerçekleştirdik. 
Burada birbirleriyle yol bağlantısı bulunan ve Artvin’e çok yakın olan köylerin mevcut potansiyeli değerlendirilerek “ekolojik köy” formatında turizme kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla köylerde envanter çalışması başlatılmıştır. Bu çalışmanın daha etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde, olumlu bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlaması amacıyla Kars’a bağlı “Boğatepe Köyü ”modelini iyi bir uygulama örneği olarak detaylı bir şekilde incelenmesine karar verilmiştir. 
Bu toplantı Beşpare eko köy projesinin çok önemli bir adımı olacaktır. Artvin’de ahşap kültürü oldukça ileride, çünkü ormanlarımız var. Ormanı olmayan iller ahşap kültüründen kazanç elde edebiliyor. Biz burada ahşapta da Artvin markası yaratarak, çeşitli ürünler üreterek söz sahibi olabiliriz. Yöreye özgün hediyelik ahşap ürünlerinin Türkiye ve dünyada tanınmasını sağlayabilmek için neler yapabiliriz? Bugün burada gördük ki çok çeşitli ürünler, fikirler ortaya koyabiliriz. Biz neden gelen konuklarımıza Artvin’e özgü Artvin’i anlatan ve hatırlatan plaketler vermeyelim. Bunun mümkün olduğunu gördük. ARTSO olarak biz bu çalışmaları, fikirleri destekliyoruz.” dedi.
KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, bu tür projelerin KOSGEB tarafından desteklendiğini hatırlatarak, kriterlere uygun projelerin destekleneceğini söyledi. Projeye destek veren ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda öncü rol oynayan paydaşlardan olan DOKA Artvin İl Temsilcisi Berna Kirişi Turna, yapılacak projelerde DOKA olarak destek vermeye devam edeceklerini dile getirdi.
Proje paydaşlarından Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’de yaptığı açıklamada,”Turizm çok geniş bir kavram. Artvin için olmazsa olmazımızdır. Ancak bunun altının mutlaka çeşitli proje ve çalışmalarla doldurulması gerekiyor. Üretmemiz gerekiyor. Gerek el sanatları, gerek yöresel yemek kültürümüzü, konaklama ve diğer alanlarda turizme yönelik altyapı çalışmalarını yapmamız gerekiyor.
Biz ilk olarak Kars Boğatepe’ye ziyarete gittiğimizde onların nasıl başardığı ile ilgili hikayeyi dinlediğimizde biz neden yapamayalım diyerek, özel, kamu, muhtarlarımız ve STK’larla birlikte bir çalışma başlattık.
Geçen yıl bir çalıştay toplantısı da yaparak Kars Boğatepe’nin marka olmasını sağlayan rol model kadınlarını, Dernek Başkanı İlhan Koçulu ve Ekonomi yazarı Rüştü Bozkurt’u Artvin’de bir araya getirerek çok önemli bir somut adım attık. Bu çalışma içinde AÇÜ’nün de önemli desteği var. Bu nedenle sizlere de teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin Ana kampüsü, rektörlük bu Beşpare Köyün içinde yer alması da bizim için artı değerdir. Artvin Valiliği, DOKA, ARTSO; AÇÜ; Ticaret İl Müdürlüğü KOSGEB; Tarım İl Müdürlüğü, Medyamız ve diğer paydaşlarımızla çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.
AÇÜ Rektör, Prof. Dr. Fahrettin Tilki de Artvin’in tanımına ve dolayısıyla turizm alanında kalkınmasına ivme kazandıracak böylesi kayda değer proje ve çalışmalara üniversite olarak her zaman destek çıkacaklarını bildirdi. Artvin Çoruh Üniversitesinde öğrenci alabilecek, tercih edilen bölümler açmak için çalıştıklarını anlatan Rektör, Prof. Dr. Fahrettin Tilki Beşpare Köy Projesi ekibine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.
Artvin Beşpareköy Projesi, Kars Boğatepe Projesi modellemesinden yola çıkmış olsa da daha geniş bir alanı kapsıyor. El sanatlarından, tarıma, hayvancılıktan, konaklamaya kadar büyük bir çalışma alanını kapsıyor.
Beşpareköy Projesi içinde yer alan. Salkımlı, Seyitler, Vezirköy, Varlık Köyü ve Ahlat Köyü birbirine yakın ve bağlantıları olan bir coğrafya içinde yer alıyor. Artvin Çoruh Üniversitesi, Dergiz Tatil Köyü bu köylerin içinde yer alıyor. Bunlar proje için ayrı bir artı getiriyor.
Seralar, küçük çapta da olsa tarım ve hayvancılık yapılmakta. Burada amaç, zaten var olan potansiyeli harekete geçirerek turizmin geliştirilmesi amaçlanıyor. Türkiye’deki birçok model incelenmekte ve bilgi alınmakta. Artvin’e özgü coğrafyaya en uygun yöntemler belirlendikten sonra projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.