Bugün: 17.09.2019

BU VATAN ASLA SAHİPSİZ DEĞİL

BU VATAN ASLA SAHİPSİZ DEĞİL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Artvin Şube Başkanı Ayla Varan , 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100'üncü yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “19 Mayısları daima Atatürk’ün emanetine sahip çıkarak kutlamalıyız” mesajı verdi. 18.05.2019 12:19
Bugün 19 Mayıs'ın 100'üncü yılını kutluyoruz. Bir asır önce ölüm fermanı çıkarılmış bir vatan toprağının sahipsiz olmadığını gösteren büyük komutan, devlet adamı ve aydın, sadece yaşadığı çağın değil, çağların ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü sadece sözle anmak çok eksik kalıyor. Aynı zamanda anarken yürekten anlamak gerekir" dedi.
19 Mayıs 1919 tarihinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olduğunu anımsatan ADD Başkanı Varan, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“19 Mayıs 1919, Milli Mücadele demektir; 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşu demektir; 19 Mayıs Gençliktir; Türk milletinin ebedi lideri Atatürk'ü büyük coşku ve şükranla andığı en anlamlı günlerden biridir. Mustafa Kemal, temelleri çökmüş, her yanı işgal edilmiş Osmanlı Devleti’nin bu durumu karşısında,
“Türk ufuklarından bir gün mutlaka bir güneş doğacaktır ” demiş ve Milli Egemenliğe dayanan, kayıtsız ve şartsız bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmaya karar vermiştir. Samsun'da başlayan, Amasya'da vatansever Türk halkının coşkulu desteğiyle kuvvetlenen Milli Mücadele hareketi, Erzurum ve Sivas kongreleriyle yolunu kesin olarak çizmiştir.
1919-1922 yılları arasında yokluklar içinde olağanüstü bir gayretle Kurtuluş mücadelesi vermiş ve sonunda büyük zaferler elde etmiş Türk ordusunu, değerli Türk milletini, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz.
19 Mayıs 1919'da cesur bir genç subayın olağanüstü iradesiyle başlatılan Türk mucizesi, 1923 yılında bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile tarihte tüm dünyaya örnek olarak yerini aldı.
Atatürk muhteşem eseri Cumhuriyetin geleceğini ulusun gençlerine emanet etti. Ne yazık ki yüce dini değerlerimizi kendi siyasi çıkarları uğruna istismar eden bir hükümet tarafından kuşatılan ülkenin gençleri uzun zamandır sivil haklarını ve kişisel özgürlüklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.
Atatürk'ün uygulamaya koyduğu çoğu Batı tarzı reformlar ve hatta Atatürk'ün kişiliği şu an sistematik bir saldırı altındadır.
Ancak Türk gençleri demokratik değerlerini korumaya, kurtuluş meşalesini Atatürk ideallerini içeren laik ve özgür bir toplum için taşımaya kararlılar. Vatansever Türk gençlerinin paylaştığı değerlerin daha demokratik ve adil olarak yönetilen bir topluma yol göstereceğine inanıyoruz.
Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ” Gençliğe Hitabesi'nde hayat bulan sözleri çerçevesinde biz “Atatürkçü Düşünce Derneklerin görevi her ahval ve şerâit içinde dahi, vazifesi Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini korumak ve kollamaktır.
Atatürk'ün düşüncelerini, ilkelerini, politikalarını ve çağdaş ve aydınlık dünya görüşünü Türkiye'de koruyup yüceltmek ve tüm dünyaya tanıtmak yolunda, Türk gencinin en büyük destekçisi olacağına söz verir!
Hepimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Günümüz Kutlu Olsun! Milletimize armağan ettiğin bu eşsiz bayram için sana minnettarız büyük Atatürk!”


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.