Bugün: 26.05.2020

DOKUMACILARDAN MUSTAFA AMCA: "YOLUMUZA BARİYER YAPILMALIDIR!.

DOKUMACILARDAN MUSTAFA AMCA: "YOLUMUZA BARİYER YAPILMALIDIR!.

Mustafa Buz.67 yaşında .Emekli, inşaat ustası. Yusufeli Dokumacılar (Hüngamek) köyünden.. Libya'da inşaat ustalığı yapmış. 1980 yılında gurbete çıkmış. Kaddafi zamanında çalısmış. 3 çocuk babası. 09.07.2019 11:56
Duvar ustası. Hâlâ çalışıyor. Gençlerin tembeliğinden şikayetçi.bina inşaatı da yapıyor. Alınterinin kutsal olduğuna inanıyor. Buz, yaptığı söyleşide duygularıni şöyle dile getirdi;
"Gençler, cok hazıra geldi. İnsanlar çalışmadan yaşamak istiyor. Marketler yabancı, ustalar yabancı. Bizim esnaflar çok pahalı satmasın, insanlar ucuza veçiyor. Örf âdetlerimizi kaybettik. Guven kayboldu,bu en büyük felakettir. Ahlâk çok önemli. Sözün senetten üstün olması lazım..
Köyümüz, 200 haneye kadar göc etti. Yaklasık 250 hane canlı aile var. Köyümüz çok dağınık, sarp ve dik. Birçok mahalle ve yerlerimiz var., cami mah, Veğlan, Karpat, Taşbaşı , indot Aşağı, Kaşget, Yukarı Kaşget, Svanet, Lelvan, Recepgilin yayla, Koşnahal yayladi, Sahlep, Kurget, şotget, şavlak, Aşagı, yukarı Çala, Sam sagara gobi bir çok yerleşim yerinden oluşur.
YANGINLAR TRAFIK KAZALARI MEZARLIKTAN YOL GEÇTİKTEN SONRA ARTTI.
Köyümüzde sık sık yangın oluyor. Ben bunu mezarlıktan geçen yol mezarları bozdu. Bazıları yolun altında kalfı. Dedemin mezarını da bozdular. O günden sonra trafik kazası da yangın da bitmedi..
Bizim yolun bariyerleri yok. Çok dik ve dar yol. Uçurum en az 300 metre. Bu da ayrı bir sebeptir.. Bunların yapılması lazım. Devlete de millete de yazıktır. Merhum Miktat emmiye Allah(C.C)rahmet eylesin.
AHIR VE SAMANLIKLAR
MAHALLE İÇİNDEN TAŞINSIN.
Ayrıca elektrik telleri de yangına sebep oluyor. Yine de tehlikeli teller mevcut. Ahır ve samanlıklarin mahalle icinde olması tehlikeyi artırıyor. Eskiden ahırlar, samanlık mahalle dışindaydi. Son 30 yıldır vetirildi. Ahır ve samanlıklari en az 50 metre uzağa alınsın. Hem kokudan hem de sinekten kurtulmuş oluruz.
Bunun için devlet de vatandaşa destek vermeli. Yoksa bu yangınlar ne ilk ne son olur. Ben vatandaş olarak böyle düşünüyorum.
BARAJIN DEVLETE FAYDASI 
BIZE COK ZARARLARI OLDU!.
Barajların bize büyük zararı oldu. Yusufeli pirinci bulamayacaksınız. Yusufeli Zeytin'i, zeytin ürunleri, zeytin yağları yapılırdı. Cok kıymetliydi. Havamız suyu.uz güzeldi.
Barajın devlete faydası var, ama bize zararı olmustur. Burası kırsal alan devlet de bizi düşünsün. Biz köyümüzde yaşamak istiyoruz. Bozulan yolarımıza bakım yapılsın.Biz buradan gitmek istemiyoruz. Bana bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ederim..." dedi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK..

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.