Bugün: 26.05.2020

HER ŞAMPİYON BOĞANIN BİR BAŞARI HİKAYESİ VE ÖZEL BİR KOÇU VARDIR!..

HER ŞAMPİYON BOĞANIN BİR BAŞARI  HİKAYESİ VE ÖZEL BİR KOÇU VARDIR!..

Her şampiyonun boğanın bir başarı hikayesi ve çok özel bir koçu, yani antrenörü vardır. 03.07.2019 15:19
Öyle ki, bu antrenörler, boğanın sahibi kadar önemli, hatta sahibinden daha yakın olan gecesini gündüzünü bu hayvanlara bağış yapan insanlardır bunlar.
Bu iş para ile değil, önce gönül ile, aşk ile yapılır. Eğer parası için yaparsanız, yevmiyesini tamamlayan bir işçi gibi sabah 8 akşam 5 paydos der gidersiniz. Bu da asla şampiyonluk getirmez. Boğa antrenörleri her anını yetiştirdiği, güreşlere hazırladığı boğayı takip eder, ne kadar kilo aldığı, ne kadar yem verildiği, günlük ne kadar hareket etmesi gerektiğini, 
hepsini çok iyi bilir . Mesai mefunu olmayan bir çalışmadır bu.
Bu gerçekten yürek işi, gönül işidir. Onlar başarının gizli kahramanlarıdır. Tıpkı jokeyler gibi. Eğer onlar atlarla bütünleşmese, onlarla çok özel dostluklar kurmasa yarışta şampiyon olamazlar. At sahipleri bu nedenle jokeylere çok önem verirler. Boğa sahipleri de aynı şekilde antrenörlerini seçerken çok özen gösterir ve her şeyi ile boğasını ona teslim eder.
Buradan bakınca çok özel ve kutsal sayılabilecek emeğin sonucunda başarı geliyor. Ve hiç bir başarı (istisnalar, çok çok özel durumlar hariç, güreşmemesi, sakatlıklar, başka aksilikler) asla tesadüf değil.
Bu yıl 39’ncısı yapılan Kafkasör Kültür, Turizm Sanat Festivalinde Başaltı Şampiyonu olan Erkan Torun’a ait ARAP’ın antrenörlüğünü yapan Barış Yazgan, en az sahibi kadar sevinen bundan büyük mutluluk duyan kişi oldu. ARAP’ın antrenörlüğünü yapan Barış Yazgan, şampiyonluğun gelmesiyle yaşadığı mutluluğu, dostlarıyla ve sosyal medya ile herkesle paylaştı. Yazgan, yaptığı açıklamada;
“ Herkese, tüm dostlarıma, Merhaba. Bana bu gururu yaşatan Erkan Torun Süleyman Yıldırım, abim vesile olan Erhan Keskin ve gizli kahramanlar, Enver Uzun Nizam Güleç, Fırat Alpaslan sayamadığım emeği geçen herkese teşekkür ederim. Biz de aşkla sevgiyle işimizi doğru ve düzgün yapmaya çalıştık. Ve emeğin karşılığını alarak şampiyon olduk. Dura dura değil vura vura aldık. Bir şeyler yapmışsam ne mutlu bana. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
Boğa yetiştiriciliği, antrenörlük çok büyük sabır, samimiyet, gönüllülük ve emek ister. Bu hayvanlar çok özel ve asil hayvanlardır. Nasıl davranmanız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekir. Biliyorsunuz büyüklerimiz “ Her öküz bir çubukla sürülmez derler. Bu söz köydeki tarlalara koştuğumuz boğalar için değil, bu boğalar için söylenmiş sözdür.
Sizin ona, onun size güvenini sağlamanız lazım. Çok iyi iletişim kurmanız gerekiyor. 
Gece gündüz demeden, çok iyi bir program uygulayarak, disiplin ve kararlılık ile çalışmanız gerekiyor. Sporunu yaptırmak, doğru besleme, bakım ve doğada yürüyüş, kaslarını güçlendirme hareketleri gibi yoğun bir çalışma temposuyla çalışmanız gerekiyor.
Yani burada şampiyon olan boğalar tesadüfen şampiyon olmaz. Emin olun her boğanın bir yaşam hikayesi, Kafkasör’e çıkarılış hikayesi vardır. Ve her şampiyonun da bir şampiyonluk hikayesi vardır. ARAP çok özel bir boğadır. Çok asil bir hayvandır. Ben bundan önce de bir çok boğanın antrenörlüğünü yaptım, hepsiyle ayrı ayrı özel diyaloglar kurduk. Sevinçler, hüzünler yaşadık.
Onunla kurduğumuz dostluk, iletişim de çok özeldir..Benim hangi komutlarımı vereceğimi bilir. Benim sesimi duyar ve anlar. Bir anlamda biz ARAP ile geliştirdiğimiz kendi iletişim diliyle anlaşırız.
Ben son olarak şu sözle bitirmek istiyorum; Emeğe sağlık nice şampiyonluklara.” İfadelerini kullandı.
ARAP’ın sahibi Erkan Torun’da yayınladığı Şampiyonluk mesajında, “Sponsorluğunu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan yardımcısı Sedat Ali Öktem ve Doğuş Holding enerji müdürü Mustafa Kemal Kahraman'nın yapmış olduğu Arap isimli boğamız 4 rakibini yenerek 39. Kafkasör Festivali’nde şampiyon olmuştur.
Arab'ın bütün bakımlarını ve sporunu yapan Barış Yazgan(Simone) hocamıza ve bizi desteklemeye Muğla’dan gelen Zeynel Dişsiz ve ailesine, Kerim Kara’ya Hüdai Gönülaçan’a ve bizi destekleyen yanımızda olan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”dedi.
Öte yandan Arap’ın sahibi Erkan Torun kendisine verilen Şampiyonluk Ödülünün bir kısmını LÖSEV’e bağlı bir kuruluşa bağışlayacağını söylemiş, tribünden büyük alkış almıştı. Başaltı 39. Kafkasör Şampiyonu Arap’ı Arap’ın sahiplerini, sponsorlarını, antrenörünü ve emeği geçen herkesi biz de kutluyor, başarılarının devamını diliyorum…
Arap’ın antrenörü, Barış Yazgan’ın ne kadar hümanist, doğayı seven, sevgi ve dürüstlüğün yanında olduğunu anlatan bir paylaşımını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
“İnsan, insanın kurdu mudur? İki ayağımızın üstüne neden kalktık? Neden alet yaptık? Ateşi neden bulduk? “Güzel günler…” söylevleri yalan mıydı? Yalandı. “Mutlu ve refah içinde bir ülke için” mavalları yalan mıydı? Yalandı. “Halkımızın mutluluğu için…” nutukları yalan mıydı? Yalandı. Hepsi yalandı. Hepsi yalan.
Onca açlık, onca yoksulluk varken neden silah yapıyoruz? Kitle ‘imha’ silahlarını neden yapıyoruz? Kimi ‘kutsal’ bellediğimiz şeyler uğruna, kutsallıksa kutsallığın en kutsalı olan yaşama hakkını neden insanlara çok görüyoruz? Bunlar birer soru değildi. Ateşi, insanları yakalım diye bulmadık. Alet yapmayı, silah yapıp insanları kör, topal, yaralı, hasta bırakalım diye öğrenmedik.
Alet yapmayı, silah yapıp insanları öldürelim diye öğrenmedik. Her şeyin, “gibi…” yapıldığı bir toplumsal düzen içindeyiz. Aşklarımız, gibi. Sevgilerimiz, gibi. Sözlerimiz, gibi. Her şey, sentetik... Her şey, plâstik... Aşklarımız, sevgilerimiz, sözlerimiz, toplumsal kalkınma masallarımız, evlerimiz, binalarımız, saraylarımız sentetik.
Neleri, neden ‘gibi…’ yapıyoruz? Tüm öğretiler bize, insanların eşit olduğunu söylerken, biz neden kimi insanların en insani haklarını bile görmezden gelebiliyoruz? ‘Biz’ derken, yalnızca erkekler miyiz biz bu dünyada yaşayanlar? Kadınlar yok mu? Çocuklar? Emekçiler, işçiler? Bizim dışımızdaki tüm öteki halklar… Tüm çiçekler, tüm bitkiler, tüm ağaçlar, tüm börtü böcek, tüm hayvanlar… Biz gerçekten, “İnsanoğlunun ceddi” miyiz?
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.