Bugün: 12.12.2019

KAZ DAĞLARI DA CERATTEPE GİBİ AĞLIYOR!

KAZ DAĞLARI DA CERATTEPE GİBİ AĞLIYOR!

Kaz Dağları adeta madencilerin istilasına uğramış durumda. Özellikle altın madeni aramak, işletmesini yapmak için doğanın içinde akıl almaz orman ve ağaç kıyımı yapılıyor. Benzer durum, Türkiye'nin dört bir yanında ve Artvin'de de yaşanıyor. 12.07.2019 13:37
Tamamen gönüllülerden oluşan ve gönüllü sayısı 600 bini geçen, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı DoğaKoruma Vakfı olarak bütün dünyada tanınan, bilinen TEMA, bu konuda araştırmalar yapıyor ve rapor yayınlıyor.
TEMA Cerattepe Davasında da müdahil olarak Artvin halkının, Artvin'in, doğanın yanında yer almış ve davayı yakından takip etmektedir. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç , Artvin'e geldiğinde Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile görüşmüş, dernek yöneticileriyle birlikte Cerattepe'ye çıkmış ve destek vermişti. Ataç orada şu açıklamayı yapmıştı ;
"TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Cerattepe mevkiinin madenciliğe açılması yönündeki Danıştay kararının ardından açıklama yaptı. Açıklamada “Artvin’de maden ile neleri kaybederiz?” bağlığı altında bilgi verildi. Ataç, “Cerattepe’nin madenciliğe açılması dönüşü olmayan zararlar verecek” dedi.
TEMA Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında Danıştay’ın Rize İdare Mahkemesinin bölgede madencilik yapılabileceğine dair verdiği kararı onayladığı belirtildi. Bu kararla Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin önünün açıldığına değinilen açıklamada, “Cerattepe madenciliğe kurban edilmemeli” denildi.
Konuyla ilgili konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Cerattepe çok kıymetli ve eşsiz doğal varlıklara sahip bir bölge. Bu değerin bilincinde olan Artvinliler 1987’den bu yana yaşam alanlarını korumak ve doğal varlıklara sahip çıkmak amacıyla madencilik faaliyetlerine karşı hukuki çalışmalar yürütüyordu. 30 yıldır devam eden hukuki süreçte bölgede madencilik yapılamayacağına dair verilen kararlara rağmen Danıştay böyle bir karar aldı” dedi.
TEMA Vakfı açıklamasında, “Artvin’de maden ile neleri kaybederiz?” başlığı altında şu maddeler sıralandı:
“Artvin halkının yaşam alanını, Artvin’in kültür ve geleneklerini, Artvin halkının temiz su hakkını, Hatila Milli Parkı’ndan fazlasını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız türleri, dünyanın en büyük el değmemiş, doğal, yaşlı orman ekosistemini, göç eden kuşların konacağı yuvaları, kısaca yaşam alanlarını, doğayı sonsuza kadar kaybederiz."
Çanakkale'de de büyük sıkıntı var. TEMA Çanakkale için de çağrıda bulunarak doğanın korunması için destek vermeye devam ediyor. 
Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında bulunan Kirazlı Altın Madeni’nin ÇED raporunda belirttiği ağaç kesiminin çok üstünde ağaç kestiği belirtildi. TEMA Vakfı araştırmasına göre 45 bin olarak planlana ağaç kesimi sayısının 195 bine ulaştığı ifade edildi. Kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanlar ve nadir bitkiler ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. TEMA Vakfı, madende 20 bin ton siyanür kullanılacağını ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metalin ortaya çıkacağına dikkat çekti. Çevre örgütleri 19 Temmuz'da Çanakkale İskele Meydanı'nda saat 18:30'da düzenlenecek mitinge çağrı yapıyor.
Kanadalı Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik A.Ş’nin Çanakkale’nin tek içme ve sulama havzası olan Atikhisar Havzası’nda yaptığı orman katliamı tespit edildi. TEMA Vakfı tarafından yapılan araştırmada Çevresel Etki Değerlendirme Raporunda belirtilen ağaç kesiminin dört katına çıktığı ifade edildi. Bölgenin yukarıdan çekilen fotoğrafları da ağaç katliamının durumu gözler önüne serdi.
TEMA Vakfı ağaç katliamının durdurulması noktasında internet üzerinden imza kampanyasına başlattı. Çevre örgütleri de 19 Temmuz’da Çanakkale İskele Meydanı'nda saat 18:30'da düzenleyecekleri çevre mitingine çağrı yapıyor. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ile Ege ve Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde 19 Temmuz'da düzenlenecek mitinge, Çanakkale’de çevre örgütleri ve duyarlı yurttaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.
NELERE KIYDILAR?
TEMA Vakfı, “Nelere kıydılar?” başlıklı açıklamasında, “Çanakkale Kirazlı’da Siyanürlü Altın Madeni alanının yüzde 98,7’si orman alanında bulunuyor. Bölgede 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen ve 117 böcek türü yaşıyor. Orman 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Proje alanında tespit edilen türlerin 7’si dünyada sadece Türkiye’de yaşıyor” denildi.
195 BİN AĞACI KATLETTİLER
Kirazlı’da belirtilenin 4 katı ağaç kesildiğine dikkat çeken TEMA Vakfı, "Kirazlı Altın Madeni’nde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı işlem yapılıyor, işletme durdurulsun. Şimdi değilse ne zaman? Hepimizin en azından bir kere de olsa görmek istediği veya yerleşmek için hayalini kurduğu oksijen deposu Kaz Dağları varlığını koruyabilmek için desteğini bekliyor. Kirazlı Altın Madeni Projesi, Mart 2019’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme iznini aldı. Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesilmesi olarak planlanmıştı. Haziran ayının ortasında yapılan tıraşlama ile maalesef ormanlarda büyük bir yara açıldı. Uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız incelemeler, maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. Buna göre ÇED raporunda belirtilenden 4 kat daha fazla ağaç kesimi yapıldı” dedi.
180 BİN İNSANIN TEK SU KAYNAĞI!
TEMA açıklamasında Kirazlı Altın Madeni sahasının kentin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında bulunduğunu ifade ederek, internet üzerinden başlatılan imza kampanyasına değinildi. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED’e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve ÇED’e aykırı ilerleyen işletmeyi durdurmaları çağrısı yapıldı:
#KazDağlarıHepimizin
"Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Çanakkale'nin doğasına ve tüm canlılarına sahip çıkmak için sen de imzala #KazDağlarıHepimizin” denildi.
19 TEMMUZ'DA DÜZENLENECEK MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI
Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız ise, “19 Temmuz'da Çanakkale Kent Konseyi, Ege ve Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde düzenlenecek miting ve etkinliklerle Kirazlı’daki altıncıların orman katliamını ve su kaynaklarımıza tehdidini protesto edeceğiz. Var mısınız, Yok musunuz? Bütün mesele bu. Biz Çan ve Çanakkale için her zaman varız. Mucize yoktur, mücadele vardır. Kaz Dağlarının binlerce yıl süren ve çocuklarımıza bırakacağımız bereketi bize yeter” dedi. Miting, 19 Temmuz'da Çanakkale İskele Meydanı'nda saat 18:30'da başlayacak.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.