Bugün: 17.09.2019

MADEM ENERJİ ÜRETMEYECEKSİNİZ BARAJLARI NİYE YAPTINIZ?

MADEM ENERJİ ÜRETMEYECEKSİNİZ BARAJLARI NİYE YAPTINIZ?

Dağlarda karların erimesiyle dereler coştu, maksimum seviyesine çıktı. Barajlar doldu, taşıyor. Bu nedenle de dolu savaklardan su boşaltılmaya başlandı.25.05.2019 13:01
Ancak soru şu? Neden savaklardan su bırakılıyor da suyun en bol zamanında elektrik üretilmiyor. Barajlar tam kapasite ile çalıştırılmıyor. Deriner Barajı’nda olsun, Borçka Barajı'nda olsun enerji üretimi yapılacağına su savaklardan boşaltılıyor. Bunu da çok güzel habermiş gibi görsel ve yazılı basında DSİ tarafından servis ediliyor. 
Çoruh Enerji Planı çerçevesinde Çoruh Vadisi boyunca yapılan ardışık barajların yapılmasının tek nedeni enerji üretimiydi. Yerli ve yenilenebilir, çevreci enerji diye sunulan Hidroelektrik santralleri milyarlarca yılda var olan kadim vadileri yok etti. Mezarlıklar bile taşındı. Artvin halkı, ülkeye faydası olacak bu devasa projelere ses çıkarmayıp, geleceğini feda etmesinin nedeni çok açıktı.
Hidroelektrik santralleri suyun bol olduğu zamanda enerji üretir. Tıpkı rüzgârın olduğu zamanlarda enerji üreten RES’ler gibi. Suyun bol olduğu aylar yılın 2-3 ayıdır. Geri kalan aylarda dereler can suyu olarak akar. Çoruh’u beslemekte zorlanır. Bu dönemlerde enerji üretimi yapılması zorlaşır. Gelen su santralden çıkan suyu karşılayamaz.
Dolu savaklardan suyun boşaltılması yerine barajlardaki santraları tam kapasite çalıştırarak neden enerji üretilmediğini soran vatandaşların sorusunu Kusursuz Enerji Planı” kitabının yazarı Mazlum Çoruh verdi. Çoruh;”Barajlar, tam kapasite ile çalıştırılmak üzere yapılan tesislerdir. Eğer barajlar bunu sağlamıyorsa zarar eden tesis haline gelirler..
Suyun bol olduğu zamanlarda elektrik üretilmiyorsa bunun tek bir cevabı vardır. Doğalgaz ile elektrik üreten özel şirketler bunu istemiyor demektir. Bu onların işine gelmez. Üstelik doğalgaz ile üretilen elektrik çok pahalıdır. Vatandaş eğer bu dolu savaklardan boşa akıtılan suyu fark etmişse büyük bir gelişmedir. Sorgulamadır.
Benim amacım 14 yıldır bu soruyu soracak vatandaşların var olmasını sağlamaktı. Bu bakımdan teşekkür ediyorum. Bu konuda geniş bir bilgi vereceğim. An itibari ile memleketimdeyim. Doğa ile başbaşayım. Birkaç gün daha kalıp İstanbul'a döneceğim.”dedi.
SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.