Bugün: 17.09.2019

MAHMUT'UN MUTLULUĞU

MAHMUT'UN MUTLULUĞU

Artvin'de yaşayan bedensel engelli Mahmut Acar, 47 yaşında. 2018 yılına kadar evden çıkamıyordu, güneşi göremiyordu. 24.05.2019 12:42
Çünkü engelli rampası olmadığı için tekerlekli aracı kullanılamıyordu. Evine ulaşabilmek için engeller vardı.
Önceki dönem valisi Ömer Doğanay, yerel gazetelerde çıkan haber üzerine engelli rampası yaptırdı. Mahmut, Güneşine kavuştu. Şimdi engelli aracıyla dışarı çıkabiliyor, hatta insanlar yanına gelsin diye selpak mendil satarak dikkat çekiyor.
DHA eski muhabiri Fotoğraf sanatçısı Hakan Aydın ve Kar reklam sahibi Şakir Kara, oradan geçerken kayıtsız kalmadı. Mahmut Acar ile konuştu. Hakan Aydın daha sonra duygularını sosyal medyadan yayınlayarak şu ifadelere yer verdi;
"Söze nereden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum. Bugün Şakir Kara arkadaşımla Artvin merkez Orta Mahalle’de Medine’nin Şelalesi’nin yanındaki evine bir süre önce devlet kurumlarının ortak çalışmasıyla engelli rampası yapılan Mahmut Acar’ı ziyaret ettik. Rampa için emeği geçenlere teşekkürler.
Bir insanın kalbinin güzelliği de çirkinliği de yüzüne yansırmış. Mahmut’un kalbi öyle güzel ki yüzündeki gülücüklerden sanıyorum anlıyorsunuzdur ne dediği mi?. Onu mutlu eden ise evine yapılan rampadan anayolun kenarına inmek ve oradan gelip geçen insanlarla iletişim kurmak.
Yanıbaşında mendilleri var ve ona katkı sunmak isteyen herkes o mendillerden satın alıyor. Mendil almadan para vermenizi ise asla kabul etmiyor. Söylediği güzel sözler ve temenniler ise insana pozitif bir enerji yüklüyor.
Ettiği dualar ruhunuza huzur veriyor. Sohbetimiz boyunca bize; “Allah size sağlıklı uzun ömür versin, Allah çocuklarınıza uzun ve sağlıklı ömür versin” dedi. Bu güzel temenni bize fazlasıyla yetti. Ben orada onu daha önce fark edememiştim benim gibi birçok Artvinli dostumda fark edememiştir. İtfaiye virajını dönünce şelalenin yanında bir güneş şemsiyesinin altında tekerlekli sandalyesiyle oturuyor.
Artvin’in dik ve yamaçlı arazisinde o sandalyeyi doğru konumlandırmak ise hayli zor. Arabasından düşmesin diye ablasıTuntul Acar, iplerden emniyet kemeri yapmış ama bu iplerde uzun süre geçince Mahmut’a acı veriyor. Bu nedenle Mahmut evinin yakınına güvenle oturabileceği küçük bir kamelya istiyor. Mevcut başkan Demirhan Elçin bey ailenin yıkık dökük harabe vaziyetteki evinin onarımı için biraz destek olabilmiş belediye imkanları doğrultusunda ama yeterli değil,
Buradan hayırsever iş insanlarına seslenmek istiyorum lütfen bu güzel insanın evini gidin görün, onun güzel yaşanılabilir bir eve, rahat kullanacağı engellilere uygun tuvalet ve banyoya ihtiyacı olduğunu göreceksiniz. Ona bunu sağlamalıyız el birliğiyle. Her birimizin yapacağı bir şeyler vardır. Lüks evlerimizde jakuzili duşakabinli banyolarda yıkanırken onun yıkanmak zorunda kaldığı yeri görünce insanlığımdan utandım ve kendime kızdım. Hepimizin bu insana el atması boynumuzun borcu.
Mahmut’un küçük güzel temiz yeni bir eve ihtiyacı var imece usulüyle ona bunu sağlamalıyız. Oturduğu evi o kadar eski derme çatma ve sağlıksız ki bahçenin içinde o eski eve yılanda girer böcekte diğer canlılarda. Ve Mahmut ise hiçbir şekilde kendini koruyamayacak kadar zor durumda. Ve evinin girişindeki rampanın başına sıcakta güvenle oturabileceği ve onu hayata bağlayan yoldan geçenlerle iletişim kuracağı bir kamelya istiyor.
Sn. Orman Bölge Müdürümüzden Mahmut adına Artvin kamuoyunun önünde ricamız olsun. Mahmut’a küçük bir kamelya sn müdürüm sizin kurumun hediyesi olsun. Saygılarımla Artvin kamuoyunun ve iş dünyasının dikkatine..."
Mahmut Acar'ın aslında istediği şey, çok mütevazi insani ihtiyaç. İmkanı olan onlarca hayırsever dostlarımıza duyurulur..
4 Nisan 2018 tarihinde Mahmut Acar'ın ablası Tutntul Acar rampanın yapılmasının ardından Vali Doğanay’a ve emeği geçenlere teşekkür ederek şunları söylemişti
” Yılardır belediyeye olsun, valiliğe olsun hep bunu söyledik. Mahmut’un hayali gerçekten buydu. Bu hayalimizi Açık Kapı Birimi aracılığıyla Sayın Valimiz Ömer Doğanay gerçekleştirdi. Ne kadar teşekkür etsem az gelir. Sayın valimiz gerçekten garibanın, engellinin her zaman yanında. Kendisinden Allah Razı olsun. İnşallah kendisine daha büyük görevler nasip olur.”dedi.
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, “Engelliler ve sosyal konulardaki duyarlılığından dolayı Artvin valisi Ömer Doğanay’a teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok gerekli bir şeydi. Mahmut, bunu çok duygulu istemişti. Eğer bu rampa yapılırsa benim kolum, ayağım, en büyük mutluluğum olur demişti. Bunun ne anlama geldiğini 20 yılı aşkındır başkanlığını yaptığım Artvin Engelliler Derneği Başkanı olarak çok iyi bilirim. Bu kardeşlerimizin duası yeter.”dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.