Bugün: 17.09.2019

MANUEL VİTES- OTOMATİK VİTES

MANUEL VİTES- OTOMATİK VİTES

Manuel vites, otomatik vites karşısındaki varlığını hala nasıl koruyabiliyor? 24.05.2019 12:37
Otomatik viteslerin yaygınlaşmasına rağmen, manuel vitesler nasıl oluyor da hala üretilmeye ve kullanıcılar tarafından tercih edilmeye devam edebiliyor? Sorunun sade bir açıklaması mevcut
Manuel vites, otomatik vites karşısındaki varlığını hala nasıl koruyabiliyor?
Manuel vites araba üretmek anlamsız değildir. İşin temeli maliyettir. Manuel şanzıman, hem üretim açısından, hem rutin bakım açısından hem de arıza riski ve arıza sonucu ucuza tamir imkanı açısından çok daha avantajlıdır.
Ekşi Sözlük'te dsg şanzımana gelen onlarca arızayı defalarca okuduk. Diğer alternatif olan tork konvertörü ise ya BMW ve Mercedes’te olduğu gibi ucuza üretilemiyor, ya da çoğu Japon otomobilinde olduğu gibi verimsiz çalışarak aşırı yakıt sarfiyatı/emisyona neden oluyor.
Tam otomatiklerin performansı ise zaten içler acısıdır.
Otomatik vites
manuel araçların otomatik araçlara karşı, tıpkı tuşlu telefonlarda olduğu gibi, piyasadan silinmemesinin nedeni ise basittir. İşlemci hızı, işletim sisteminin başarısı vs. derken tuşlu telefonlar performans açısından çok geride kalmıştır. Ayrıca pahalı telefonların herkes tarafından ulaşılabilir bir durumda olmasına rağmen, verimli otomatik şanzımana sahip araçların genellikle premium sınıfta olması erişimini de zorlaştırmıştır.
Bu nedenle, manuel araç üretimi bir süre daha devam edecektir. Bunun ortadan kalkması için ya zf’in ürettiği performansa sahip otomatik şanzımanların maliyetinde çok ciddi bir düşüş yaşanması gerekir ya da içten yanmalı motora sahip otomobillerin, pazar payını elektrikli araçlara kaybetmesi gerekir.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.