Bugün: 17.09.2019

YUSUFELİ ACİL AVUKAT BARIŞ DEMİRCİ BAŞKANINI BEKLİYOR

YUSUFELİ ACİL AVUKAT BARIŞ  DEMİRCİ BAŞKANINI BEKLİYOR

Yusufeli'nde 2 Haziran'da yapılacak yerel seçim tekrarı kapsamında çalışmalarına devam eden Millet İttifakının CHP’li adayı Barış Demirci çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yusufeli'nin Yusufeli Barajı nedeniyle adeta kronik hale gelen ve Yusufelileri büyük ölçüde mağdur eden bu konu her türlü hukuki danışmanlığa ihtiyaç duyuyor. 23.05.2019 12:24
Yusufeli Halkı AKP tarafından sürekli oyalanmakta ve hiç bir sorunu çözülmemek birlikte, Yusufelilerin en büyük 2 güvencesi olan İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş ve Eski Bakan Faruk Çelik'in aktif siyasetten ekarte edilmesi Yusufeli halkının AKP'ye karşı olan güvenini derinden sarstı.
Artık genç ve sorunlarına hukuki açıdan bakacak ve Yusufeli halkı için mücadele edecek genç bir avukat başkana ihtiyaçlarının kaçınılmaz olduğunu gördü. Bu nedenle 31 Mart'ta oylarını Avukat. Barış Demirci'ye verdi.
Demirci 3 oy farkla seçimi kazandığını ilan etse de daha sonra 5 zarfın içinde belediye başkanlığı pusulasının çıkmaması bazı oyların geçersiz olduğu gerekçesiyle yapılan olağanüstü itiraz ile YSK tarafından seçimlerin yenilenmesi kararı alınmış ve 2 Haziran'da seçimin tekrar edilmesi kararı alındı. Yusufeli'nde de tıpkı İstanbul gibi sadece belediye başkanın seçimleri tekrar edilecek.
Başkan Adayı Av. Barış Demirci, yeni yerleşim yeri önünde burada yaşanan sorun ve belirsizlikle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak Yusufeli Halkı'nı uyardı ve sorunların çözümsüz olmadığını, bunun çözümünü de bildiğini belirterek şunları söyledi;
"Çok değerli Yusufelili kardeşlerim; Yusufeli Barajı kapsamında ilçe merkezi taşınarak yeni yerleşim yerine gelecektir Arkadaşlar yeni yerleşim yerinde bu aşamaya kadar yapılan binalarda bundan sonra yapılacak olan binalarda ciddi anlamda Yusufeli halkının mağdur eden durumlarla karşı karşıyadır.
Öncelikli olarak 3. Kısım diye tabir etmiş olduğumuz alanda yapılmış olan binalarla ilişkin sıkıntıları dile getireceğim. Değerli dostlar; Burada 330 adet konut yapılmış ve bu konutlar bitmek üzeredir. Yapılmış olan konutlar ve balkonlar pencereler mutfaklar ve özellikle bu binaların 2 ile 3. katlarının toprağa gömülü olması, Yusufeli halkı tarafından ciddi anlamda tepkiyle karşılanmıştır
Arkadaşlar, Sizler çok daha iyilerine layıksınız Biz bunu hak etmiyoruz şunu söylemek istiyorum bu tepkilerin bertaraf edilmesi gayesiyle Yusufeli'ndeki yöneticiler bu binaların kiracılara verileceğini söylemişlerdir bu söylemler doğruyu yansıtmamaktadır
Açıklamamız gerekirse; yasal düzenlemelere göre konutlar tamamen hak sahibi sayısına göre yapılmaktadır kiracıların nerede kalacağım ne yapacağına dair hiçbir düzenleme bulunmazken bunların kiracılara verileceğine dair söylemler maalesef sadece tepkileri gidermek gayesiyle yapılmış olan söylemlerden ibarettir!. Bize her seferinde yönetici olanlar siyasiler Yusufeli halkını doğru bilgilendirmek ve bilinçlendirmek zorundayız.
Arkadaşlar; Burada ne olacağına dair hak sahipliği yasasını düzenleyen bakanlar kurulu kararı kapsamında binaların fiyatları maliyete göre belirlenecektir ibaresi belirtilmiştir. 3. kısımda 330 konut 3 adet kamu binası ihaleye çıkmış, 10 milyon TL karşılığında 3 adet 110 milyon TL olduğunu düşündüğümüzde 330 adet konuda 100 milyon TL'lik bir maliyet söz konusudur bu durumda arsa hariç çıplak çıplak konut Bedeli 303 bin TL'ye tekabül ediyor.
Yaklaşık fiyat olarak eklediğimizde bu konutların Bize maliyeti 350 bin TL değerli dostlarım aynı standartlardaki binalara Yusufeli ilçesinde yapılan kamulaştırmalarda 130 bin TL ile 150 bin TL arasında bedel ödenmektedir. Hal böyleyken bize 350.000 TL'nin dayatılması doğru bir yaklaşım değildir..
Acilen düzeltilmesi gereken bir konudur. Yöneticilerimiz, ya Ne olacak ki bu konutların bedelini Biz 15 yılda Ödeyeceğiz faizli olmayacak diyorlar.
Evet arkadaşlar faiz yok ama enflasyon farkı var. Bugün enflasyon farkı %20'dir senelik enflasyon farkını 300. 000 TL'ye koyarsak 60. 000 TL fark yapar 15 yılda 350.000 TL'nin üzerinde konulacak olan farkı koyduğumuzda 7 Sülalemize borç bırakabilecek bir durumla karşı karşıyayız .
Değerli dostlarım; hiç merak etmeyin bu problemleri biliyoruz çözüm yollarını da biliyoruz. 2 Haziran'da her şey çok güzel olacak hak yerini bulacak Yusufeli kazanacak.."dedi.
AVUKAT BARIŞ DEMİRCİ KİMDİR?
Barış Demirci, Artvin'in Yusufeli ilçesinde 12.12. 1984 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu Yusufeli Halitpaşa İlköğretim Okulunda, liseyi de Artvin Lisesi , lisans eğitimini ise Atatürk Üniversitesi Erzincan Hukuk Fakültesinde tamamladı. 2008’de Avukatlık mesleğine başladı. Halen Yusufeli ilçesinde avukatlık yapmakta. 2013 yılında CHP Yusufeli İlçe başkanlığına da seçilen Demirci,31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Yusufeli Millet İttifakı CHP Adayı oldu. Demirci, evli ve bir çocuk babasıdır.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.