Bugün: 26.06.2019

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNDE AFGAD BORÇKA’DAYDI

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER  GÜNÜNDE AFGAD BORÇKA’DAYDI

Artvin Faal Gazeteciler derneği 10 Ocak 2019 Perşembe günü Borçka’daydı. 11.01.2019 17:36
Gelişen şartlar sonucunda, 19 Mayıs 2012 yılında kurulan Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) adına yakışır bir şekilde faaliyetlerine başladı. Sokak söyleşileri, serbest Halk Kürsüsü ve her yıl “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” etkinliklerini bir başka ilçede yapma geleneği oluşturdu. Bu kapsamda Yusufeli, Arhavi, Kemalpaşa ilçelerinden sonra bu yıl Borçka ilçesi programa alındı.

Borçka ilçesine çıkarma yapan Artvin Faal Gazeteciler Derneği, önce Atatürk Anıtına çelenk koydu. Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal marşı okundu. Artvin Faal Gazeteciler derneği Başkanı Turan Şentürk, Kurucu Başkan Yaşar Kars, Eski Başkan İsmet Başar, Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Dernek Muhasibi Hatice Nur Ersöz, Genel Sekreter Şakir Kara, Yönetim Kurulu Üyeleri Ziya Akyıldız, Hakan Aydın, Aydın Tatar, AA Artvin Muhabiri Bayram Sarayoğlu, 7 Mart Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Atasert, gazeteciler Hikmet Başar, Turan Altunkaya, Eda Başar, Mehmet Cihan katıldı.

“UYGULAMADA TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ 
OLMAYAN ETKİNLİK BAŞLATTIK”

Burada kısa bir konuşma yapan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Turan Şentürk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yapılan etkinlik hakkında bilgi verdi. Başkan Şentürk; “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. Basın şehitlerimizi ve bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygı, şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. 10 Ocak biz gazeteciler için önemli bir gündür. Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak, Türkiye’de uygulamada örneği olmayan bir gelenek başlattık. Bu günü sadece merkezde değil, her yıl bir başka ilçede kutlayarak, o ilçenin tanıtımına katkı sunmak, sorunlarını, projelerini kamuoyuna aktarmak amacını gütmekteyiz. Bu vesileyle Bugün Borçka’dayız. Borçka Belediyesi’ni, Borçka Kaymakamlığını ziyaret edeceğiz. Akşam programında gazeteciler bir arada olacağız. “dedi.

ÇELENK PROGRAMININ ARDINDAN BELEDİYE ZİYARETİ

Çelenk programının ardından Belediye ziyareti yapıldı. Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, gazetecilere ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Borçka’nın en önemli gelir kaynağının turizm olacağını ve son yıllarda artan turist sayısına karşın alt yapı olarak yetişmenin mümkün olmadığını söyledi. Karagöl’ün artık dünya da bilindiğini belirten Atan,”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nüzü kutluyorum. Her yıl bir başka ilçede bugünü kutladığınızı biliyorum. Bu yıl Borçka’yı programa aldığınız için teşekkür ediyorum. Borçka küçük bir belediyedir. 10 milyonluk bütçe ile merkezi hükümetin desteği ile 80 milyonluk yatırım yapmışız.

Taşkın koruma, altyapı çalışmaları, su projesi başlatmışız. Ama ben Taşeronlardan şikâyetçiyim. İşler yavaş ilerliyor. Ana firma işi alıyor, Taşerona veriyor. Taşeron bir yerden sonra işini yapamıyor, işler yarım kalıyor. Bundan dolayı büyük sıkıntı çekiyoruz. . Bu nedenle birçok iş zamanında bitirilemedi.
Turizm için özel sektör burada yatırım yapmalı. Şimdi Metin Arifağaoğlu Batum’da büyük bir otel yaptırıyor.

Ama kendi ilçesinde böyle bir proje ortaya koymuyor. Karagöl’de İşadamı hemşehrimiz İsmet Acar’a yaptırmak istediğimiz bir otel inşaatı projemiz var. Karagöl’e gelen turistleri biz daha çok nasıl tutabiliriz? Onlara ne ikram edebiliriz. Konaklama için pansiyon tarzında işletmeler açılsa da bu yeterli olmuyor. Önümüzdeki yıl Borçka’yı ziyarete edecek turist sayısı 1 milyonu geçecek. Biz bunun altından kalkamayız. Bu çok büyük bir rakam.”dedi.

10 OCAK’TA HER YIL BİR BAŞKA İLÇEDE OLUYORUZ

AFGAD Başkanı Turan Şentürk, her yıl yapılan geleneksel etkinlik hakkında bilgi verdi. Şentürk,”Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak kuruluşumuzun ardından başlattığımız geleneksel etkinliğimizin bu yıl ki durağı Borçka oldu. Bundan önce Yusufeli, Arhavi, Kemalpaşa ilçelerimizi ziyaret ettik. Bu yıl Borçka’dayız. Diğer ilçelerimizi de ziyaret edeceğiz.

Gittiğimiz ilçelerde belediye başkanlarını, kaymakamlarımızı ziyaret ediyoruz. İlçelerin sorunlarını, yapılanları yapılmayanları yerinde inceliyor ve görüyoruz. Bunun üzerine de bilgi alıyoruz. Tabii burada medya olarak kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi size aktarıyoruz ve daha sonra haberlerimizle kamuoyu ile paylaşıyoruz. Artvin, turizm alanında çok büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, bundan yeterince faydalanamadığımız doğrudur. Biz gazeteciler olarak bu konuyu gündemde tutmaya, önerilerimizi, eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz. Belediyelerin çalışmalarını, eksiklerini, yaptıklarını da yazmaya devam edeceğiz.”dedi.

Belediye ziyareti ardından başkan Atan gazetecilere günün anısına hediye ve Borçka’da yapılan bu etkinlik nedeniyle teşekkür belgesi verdi.

BORÇKA ACARLAR MYO ZİYARET EDİLDİ

Buradan Borçka Acarlar MYO ziyareti gerçekleştirildi. AÇÜ Borçka ACARLAR MİYO Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Muhammet Ardıç, okul hakkında bilgi verdi. Ardıç, 
“Öncelikle ben de sizlerin gününüzü kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Kısaca okulumuz hakkında bilgi vermem gerekirse;

“Artvin’in Borçka ilçesinde kurulmuş olan Meslek Yüksek Okulumuz 2014 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Bünyesinde Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı, İş Sağlığı ve İş Güvenliği, Yapı Denetimi, Sosyal Hizmetler, Maliye ve İnşaat Teknolojisi, Mekatronik, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi programları mevcut olup 25 öğretim elemanı ve 1 yardımcı doçent ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Programlar:
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı-İş Sağlığı ve İş Güvenliği-Yapı Denetimi, Sosyal Hizmetler Maliye, İnşaat Teknolojisi, Mekatronik, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi

BARINMA, BESLENME, BURS VE ÇALIŞMA İMKÂNLARI:

İlçemizde üniversite öğrencilerimizin barınabileceği Kredi Yurtlar Kurumuna ait 150 kişilik(100 erkek-50kız) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Acarlar firması tarafından 500 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu yapılması planlanmaktadır. Bununla birlikte, ilçede öğrenciler istenilen nitelikte kiralık ev bulabilmektedirler. Gelecek öğrencilerimizin yemek ihtiyacı ilçede bulunan anlaşmalı lokantalar aracılığıyla karşılanacaktır. Üniversitemiz genelinde ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kısmi zamanlı çalışma imkânı, yemek bursu, KYK bursu ve A. Nihat Gökyiğit Vakfı bursu verilebilmektedir.
SOSYAL, KÜLTÜREL, SPOR VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ İMKÂNLARI:
Öğrencilerimiz sosyal, kültürel ve spor ihtiyacını karşılamak için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde çeşitli etkinlikler yürütülmekte ve Yüksekokulumuz da bu etkinliklere katılarak okulumuzu temsil etmektedir. Borçka ilçesinde bulunan kapalı ve açık spor salonlarından Borçka Acarlar MYO öğrencileri de aktif bir şekilde faydalanmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimiz ve personelimiz ilçede düzenlenen voleybol, futbol ve masa tenisi turnuvalarına katılmaktadırlar.
Öğrencilerimiz; Avrupa Birliği ve EFTA (Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) gibi ülkelerde öğrenim ve staj amacıyla karşılıklı değişiminin yapıldığı Erasmus Programı, dünyanın diğer bölgelerindeki ülkeler ile değişim programının gerçekleştirildiği Mevlana Programı ve ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişimi yapılan Farabi programı; aracılığıyla yurt içi ve dışında öğrenim tecrübesi edinebilirler.
Araştırma İmkânları:
Üniversitemiz kütüphanesi tarafından sağlanan elektronik bilgi kaynakları aracılığı ile ücretsiz olarak elektronik kitap, dergi ve tez gibi kaynaklara erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca yüksekokulumuzda ücretsiz olarak kullanılabilen bilgisayar laboratuarı oluşturulacaktır.” Dedi. Ardından okul gezilerek bilgi alındı. Günün anısına fotoğraf çekinildikten sonra ziyaret sona erdi.
BORÇKA KAYMAKAMI TÜRKER
AFGAD’I MAKAMINDA KABUL ETTİ

Öğleden sonra programda ise Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker ziyaret edildi. Dernek Başkanı Turan Şentürk, derneğin tarihçesini, etkinliklerini anlatarak,”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Bugün Borçka’dayız. Her yıl bir başka ilçede etkinlik yapmaktayız. Bizlere ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. Borçka’nın sorunlarını, projelerini, ekonomik, kültürel konularda bilgi sahibi olmak ve bunları daha sonraki safhalarda haberlere taşımak için buradayız. “dedi.

Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, AFGAD’a teşekkür etti. Medyanın tanıtım için çok önemli olduğuna vurgu yapan Ertürk,, Borçka’nın çok önemli potansiyele sahip zenginlikler barındırdığını, bunların basın yolu ile öne çıkarılabileceğini söyledi.
Akşam programında ise Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Ertürk, gazetecilerle birlikte yemekte buluştu ve günün anısına Borçka’yı tanıtan broşür, cd ve kitapçık hediye etti. 
Gazeteciler, daha sonra “Biyonik sanatçı” Akordeon üstadı ve ses sanatçısı Mehmet Yılmaz eşliğinde türküler söyleyip horona durdu. Akşam programına Kaçkar TV Müzik Pınarı Program yapımcısı Nurbay Usta ve Solmaz Akgül’de katıldı. 
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.