Bugün: 17.09.2019

AKP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDA METAL YORGUNLUK BELİRTİLERİ VAR!

AKP BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDA  METAL YORGUNLUK BELİRTİLERİ VAR!

AKP, Bursa Belediye Başkan adayının işi bitmiş, aydınlanma yolunda büyük bedel ödemiş, daha açık söyleyeyim canlarını vermiş insanlar hakkında konuşarak, bu şekilde gayri ahlaki bir şekilde seçim çalışması yapıyor. 04.03.2019 10:13
Aklınca bu şekilde oy alacak!. AKP iktidarı 17 yıldır iktidar da bana 1 tane açtığı fabrikayı gösterebilir misiniz?. Bırakın açmayı, var olanların hepsini beleşe, peşkeşe sattı, yok etti!.

İşsizliği bu şekilde patlattı. Belediye başkanları da bu modaya uydu. Belediyeleri borçtan patlattılar. Ankara'da, İstanbul'da Bursa'da, İzmir'de, Adana'da, Bir çok ilde başkan adayları projelerinden çok gaflarıyla gündem oluyorlar!. Adeta bizi seçmeyin biz çok yorulduk diyorlar!. Bu iş bize göre değil diyorlar!.

En borçlu belediyeler AKP'nin belediyeleri. Yapılan işler devlet kurumları aracılığıyla yapılıyor. İl Özel İdareleri, DSİ; Karayolları, İŞ KUR, KOSGEB, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı.. Paralar buradan çıkıyor, Ama yine de ne hikmetse belediyeler borçlu!. Sen hiç bir şey yapmıyorsun da neden bu kadar yüklü borcun var de hele? diye soruyorsun, sağır, dilsiz ve kör taklidi yapıyorlar!. Geçtik her şeyi bari çalışanların alınterini verin diyorsunuz; Onu da zar zor asgari ücretten verebiliyorlar!.

Bursa Büyükşehir belediye Başkan adayının bir anlamda hain ilan ettiği 4 ismi yazarak sizlere bir kere daha hatırlatacağım.Kimdir Nazım Hikmet, Türkan Saylan, Uğur Mumcu ve Bahriye Üçok? Birlikte bir kere daha hatırlayalım ve tanıyalım.

Önce uğur Mumcu’dan başlayalım. Kimdir Uğur Mumcu, Neden ismi bir çok ilde bir çok cadde, sokak ve kültür merkezlerine verildi? Geçmişte cemaate övgüler düzen , Aktaş’da okusun, nasiplensin!.

15 Temmuz 2016 FETÖ’nün darbe girişimi maalesef büyük bir ihmalin, göz yummanın ürünüydü. Uğur Mumcu’nun katilleri kimlerdir? Neden hala katilleri bulunamadı!?

Uğur Mumcu, cemaatlerin ve gladyonun üstüne gittikçe ölüm tehditleri de artıyordu. Mumcu, dinimizi ve ülkemizi cemaatlerden kurtarmamızı gerektiğini açıkça söylüyor ve yazıyordu.Aksi taktirde neler yaşayacağımızı da çok çok önceden satır satır yazmıştı!. Cumhuriyet yazarı Ali Sirmen'in 2015'te yazdığı makaleden bir bölüm alıntılıyorum. Lütfen dikkatle okuyun.

Yalnız yazdıklarıyla bizlere ışık tutmakla yetinmeyip aynı zamanda yaşamıyla da örnek olan Uğur Mumcu, aramızdan ayrılalı 26 yıl oluyor. Kitaplarını dönüp dönüp okudukça, şaşıp şaşıp kalıyor insan.

İçlerinden birine, “Tarikat Siyaset Ticaret” kitabından alınma “İmambayıldı”ya göz atalım: “Her şeyin sahtesi var. Paranın sahtesi var. Tablonun sahtesi var. Altının, gümüşün, elmasın sahteleri var. Var oğlu var. Peki ya dinin ve ideolojinin sahteleri yok mu? Olmaz olur mu hiç? Var...

Dinin sahtesi siyasete karışmış olandır. Din duygularının ve dince kutsal kavramların, siyaset adına kullanılması ile din din olmaktan çıkar, siyasetin aracı olur.

Siyaset ticarete, ticaret siyasete, din de her ikisine araç edildi mi, artık bu sömürü düzeninin sonu gelmez... Din ticareti ile meşgul olanlara bakın, hemen hemen hepsi milyarder....

...Oh ne kolay, çek bir besmele gelsin paralar.... Elhamdülillah Müslümanız! Elhamdülillah milyarderiz!.. Bir kolumuz siyasette, öbür kolumuz ticarette, ayaklarımız da tarikatlarda... Bir üçgen bu ... Ticaret, siyaset ve tarikat üçgeni...” Bu yazı 1987’de, yani 32 yıl önce yazılmış.
***
Yukarıdaki yazıyı ilk okuduğumda günümüzü ne güzel anlatıyor demiştim. Meğer o günü değil, bugünü anlatıyormuş ya da hem o günü hem de bugünü. Uğur Mumcu müthiş bir öngörü ile bugünleri en ince ayrıntısına kadar betimlemiş. 
Yalnız yukarıdaki yazıda değil, her yazısında büyük bir ileri görüşlülüğün sayısız örneğini sunuyor bizlere. Saymaya kalksam sütun değil, sayfa yetmeyecek.

Uğur Mumcu’nun ileri görüşlülüğü müthiş. Devletin paralel kadrolarının eline geçmesine kadar her şeyi anlatmış. Bir yazar, aydın, sosyal bilimci için, geleceği bu kadar isabetle tahmin etmek, böylesine isabetli teşhis koymak büyük bir başarı, adeta zafer gibi bir şey diye düşünüyor önce insan. 
Acaba öyle mi?... Uğur Mumcu’nun bu kadar büyük bir ileri görüşle önceden haber verdiği durum aslında, laik demokratik Cumhuriyetin yenilgisidir.

sonuna kadar laik demokratik Cumhuriyetin savunucusu olan Uğur Mumcu da, ister istemez kaybedenler cephesinde yer almıyor mu? Hatta Uğur’un aynı yazısında, bu müstakbel yenilgi, nedenleriyle birlikte haber verilmiyor mu?
Aynı yazının sonunda, laik kesime şöyle bir uyarı var: “Laiklik ilkesini savunmak için Atatürk gibi yürekli, Atatürk gibi inançlı olmak gerekir. İzinden gittiklerini söyleyenler gibi ürkek, kararsız ve inançsız değil.”

Görüyorsunuz bir yazıda 28 yıl öncesinden gelecek günler haber verilirken neden gelecekleri, laik kesimin neden yenilgiye uğrayabileceği de açıklanıyordu. Kuşkusuz Uğur, dinlenseydi, yani laiklik, kararlı, inançlı, cesur, aynı zamanda da her konuda laik ve yeni politikalar üretecek kadar yaratıcı bir biçimde savunulabilseydi ve Cumhuriyet’in kazanımlarının bir kez elde edildikten sonra kulağının üstüne yatarak savunulamayacağı gerçeği kavranabilmiş olsaydı bugünler olmazdı.

Ama zaman yas zamanı değil. Nasıl ki, yengiler ebedi değilse, yenilgiler de öyledir. Tarih, her şeyin bir kerede olup bittiği nihai yengiler, nihai yenilgiler sahnesi değildir. Tarihte neyin ne zaman yengi, ne zaman yenilgi olduğu, ona hangi zaman parçası içinde baktığına bağlıdır.

Tarih çok geçici yenilginin yengiye dönüştüğünün örneklerini sunar. Nitekim, son yüzyıllarda birbirini izleyen yenilgilerini, Cumhuriyet’e dönüşerek, yengiye çevirmeyi başarmış olan bu toplum, laik Cumhuriyeti daha da çoğulcu, daha da yürekten toplumcu bir niteliğe kavuşturarak yeni bir yengi kazanacak potansiyele de sahiptir. Uğur Mumcu’nun eserlerinde, bu yenginin ipuçlarını da bulabilirsiniz.(DEVAM EDECEK..)

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.