Bugün: 21.09.2020

ANKARA ARTVİNLİLER VAKFININ; DÜNYA’DA İLK KEZ ÇOCUK NOBELİ ALAN “LÖSEV”’İ VE LÖSANTE’Yİ TANITAN ÇOK ÖNEMLİ ETKİNLİĞİ..

ANKARA ARTVİNLİLER VAKFININ; DÜNYA’DA İLK KEZ ÇOCUK NOBELİ ALAN “LÖSEV”’İ VE LÖSANTE’Yİ TANITAN ÇOK ÖNEMLİ ETKİNLİĞİ..

Ankara- Artvin Eğitim ve Kalkınma Vakfı çok önemli bir etkinliğe imza attı.10.12.2019 09:25
 Vakıf Başkanı Yıldırım Demir ve Vakıf Yönetimi, son günlerin tartışma konusu da olan LÖSANTE'nin birinci ağızdan tanıtımı ve anlatılması, LÖSEV'in kuruluşu ve geçirdiği evrimler anlatıldı. Havanın soğuk olmasına rağmen katılım ve ilgi dikkat çekiciydi. Başkan Demir Akın, açılış konuşmasında LÖSEV'in Türkiye'nin, hatta dünyanın en iyi Sivil Toplum Kuruluşu olduğuna üstüne basa basa vurgu yaptı.
Artvin'in yetiştirdiği önemli aydınlarımızdan biri olan Şevket Çorbacıoğlu toplantı ve panelin ardından izlenimlerini yazdığı makale ile dile getirdi.

10 metrekarelik küçük bir odada bir avuç fedakar insanla başlayan yolculukları bugün binlerce lösemili ve kanserli yavrulara hayat veren, milyonlarca gönüllüsü olan kocaman bir aileye ulaşmışlar;Dr. Üstün Ezer öncülüğünde..
Gerçekten 5 milyon gönüllüsüne katılmak yerel değil, ulusal değil evrensel zorunluluktur..Olanağı olanlar için de özdeksel katkı...
Öncelikle şunu belirteyim; "Sosyolojik sorunlara karşı duyarsızlığımız bir yana biyolojik sorunlara, dahası kendimize karşı da duyarsısız..

Böylesi yaşamsal öneme sahip etkinliğe bile zar-zor kendimizi taşıdık, bilinen duyarlı yüzler dışında..Vakıf olarak Keklikpınar mahallesini de katmak için kadın muhtarımızdan katkı istendi, üzülerek belirteyim kadın hastalıkların işlendiği oturumda erkekler daha çoktu..
Lösev Başkanı Hematolog-Onkolog Dr. Üstün Ezer ve Lösev Y.K. Üyesi Artvinli hemşehrimiz Prof.Dr. Necdet Şükrü Altun LÖSEV kuruluşun hüzünlü ve düşündürücü öyküsünü anlattılar. Bunun yanı sıra; Prof. Dr.Şükrü Bozkurt Meme Kanserlerinde Erken tanı ve Op.Dr. Elif Nazlı Çetindağ Rahim ve Yumurtalık Kanserlerinde Erken Tanı konusunda aydınlatıcı bilgiler verdiler..Vakıf olarak teşekkür ediyoruz..
Vakıf başkanımız Demir Akın’ın teşekkür konuşmasından sonra söz alan Prof.Dr. Necdet Şükrü Altun kanserin önemini vurgulayan şu ifadesi düşündürücü idi; “Dün ölümlerin başaktörü kalp hastalığı idi, bugün üzülerek belirteyim ki Kanser”..
Asıl üzerinde durulması gerekenin; GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizma)’lu ürünlerin yaygınlaşmasıyla kanserin de yaygınlaşarak bugün yılda 200 bine yakın insanın kansere yakalanmasıdır…Konuyu Artvin özeline taşırsan Murgul Bakır İşletmesi ve Çernobil olayının Artvin’de bu bağlamdaki hasta sayısını artırdığını görüyoruz..Toplumsal sağlıklı yaşam hakkımız her geçen gün elimizden alınıyor..Bizler LÖSEV olarak bu hastalıklardaki önlemlerimizle toplumsal farkındalık yaratıyoruz. Bugün LÖSEV en güvenilir kurumlar arasındadır..
Sayın Altun çok haklı! Bugün önlem almamız gerekirken Termik santrallerine illet hastalığı tetiklettiriyoruz..Evet, bu evrensel tehlikeler dururken Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerini tartışma düzleminden kaldırdık..
Lösev Başkanı Hematolog-Onkolog Dr. Üstün Ezer konuşmasıyla bizleri hem hüzünlendirdi hem de umutlandırdı..5 yaşında İlkokula başlıyor. Okuldaki aşıdan kaçıyor. Beyaz önlüklü biri kendisine yaklaşıyor ve doktor olduğunu söyleyerek aşının faydalarına değiniyor ve ikna ediyor. Eve gidince annesine; doktor olup ölüme çare bulacağını söylüyor. İşte bu güzel insan doktor oldu, ölüme çare bulamadı ama, ölümü azaltan evrensel bir kurumsallığı kazandırdı birilerinin cehenneme çevirmeye çalıştığı cennetin izdüşümü ülkeme....
Üstün bey; "Lösemi hastalığının kemik iliğindeki kök hücrelerinin bozulması ve kötü huylu hücrenin çoğalmasıyla kendini gösteriyor..Fakat çocuklarımızın ölümü elbet böylesi bir hücre bozulmasından çok; yoksulluk-açlık, umutsuzluk, ilgisizlik, enfeksiyon ve kanama..Düşünün SSK hastanelerinde görevli iken kanamayı durduran trombosit makinesini ilgililere aldıramadım, bir şekilde temin ettim diye ağır cezada yargılattılar beni.." diyor, ki doğrudur..
Düşünün; Aziz Sancar DNA onarımı konusunda ayrıntılı çalışmalar yaparak Nobel Kimya ödülü aldı ve bizleri gururlandırdı. Nedense sayın Sancar paylaşılamadı; yazılı ve görsel medyada aylarca işlendi . Dahası; AKP, MHP, CHP ve HDP’li yaptık..Fakat dünyada ilk kez Üstün Ezer’e verilen ÇOCUK NOBELİ dikkate bile alınmadı..İşte size somut ilgisizlik..
Üstün Ezer hoca konuşmasına devam ediyor;
"En önemlisi; 1990’a dek sağlık politikalarının tedavi başarısı%2, tedaviyi yarıda bırakma oranı %54 iken, LÖSEV 2000’de yaşama geçtikten sonra 2010’da tedavi başarısı %92’ya çıkıyor ve de tedaviyi yarıda bırakma oranı; % 0(sıfıra)’a düşüyor..
Temel amacımız; her çocuğun tamamını parasız ve eşit sağlık hizmeti vermek ve veriyoruz..
Süleyman Demirel’in büyük katkısın gördük. Aynı görüşe sahip olmamamıza karşın o’nu hep yürekten alkışlıyorum katkılarından dolayı..
Ve 2000’de LÖSEV Hastanesini açıyorlar.. Daha büyük katkılarını alamamışlar Demirel'den çünkü Cumhurbaşkanlığı görev süresini Mesut Yılmaz hırsı nedeniyle TBMM’ine uzatılmamış..
Üstün bey bu yaşadığını anlatırken benzer olguyu yaşadığım aklıma geldi. Türk Mühendisler Birliği Genel Başkanı iken, özellikle kamuda çalışan Mühendis ve Mimarların özlük hakkını düzeltme sözünü aldık fakat merdiven altı krizi, dahası Kasa atma olayıyla karikaturize edilen ekonomik krizi sonrası koalisyonu Devlet Bahçeli’nin bozmasıyla bu çalışması dumura uğramıştı..
2000’lerden sonra LÖSEV’e çok zorluklar çıkardığını biliyoruz, gelen iktidarın. Örneğin bir Güney Doğulu aşiret reisinin kent ortasındaki hastanesine yoğun yatak sayısında kapalı otogaraj istemezlerken, LÖSEV’den 750 araçlık otogaraj istemelerini medyada izlemiştik..Ve bugün sağlık bakanlığı Menzil tarikatına teslim edildiğini de biliyoruz..
İnsanlar bu illet hastalık karşısında duyarsız..İnsanlarımızı bir yana bu disiplindeki otorite bir akademisyen(Hacettepe) çıkıp; “Lösemi’yi tedavi edeceklermiş, kim tedavi etti ki, sadece duygu sömürüsü ile para topluyorlar..” diyebiliyor..
Biz hem çocuklarımızı tedavi ediyoruz, hem de onları besleyecek üretim(İnek-koyun-tavuk) çiftlikleri kuruyor, 3 sene süren tedavi boyunca ebeveyinlerin barınma mekanlarını da kampus içindeki evlerimizde sağlıyoruz..
Çocuklarımız için ne yaparsak azdır..
Çalışkan ve dürüst ortama sahip, vatan ve millet sevgisini, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir platformuz, gururluyuz.. Hastane kapasitemiz, bazı zorluklar nedeniyle %75 eksik çalışıyor.. Diyor sayın Üstün Ezer..
Biz de sizin bu evrensel duruşunuzdan gururluyuz, umutluyuz..
Sizi batı insanı anlıyor ve dünyada ilk kez organize ettikleri ÇOCUK NOBELİ verirken, ülkemin yetkililer lütfen biraz el verme duyarlılığını ah bir gösterebilseler!!
ŞEVKET ÇORBACIOĞLU
TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU
Sevket-che@hotmail.com.tr
evesbere@mynet.com
gsm: 0506 609 00 32

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.