Bugün: 21.09.2020

ARTVİN’E ANJİYO ÜNİTESİ PROJESİNE NE OLDU?

ARTVİN’E ANJİYO ÜNİTESİ PROJESİNE NE OLDU?

ANJİYO ÜNİTE MÜJDESİ ANKARA’YA MI TAKILDI?..10.03.2020 09:06

Artvin’de Dünya ve Türkiye genelinde olduğu gibi ölümlerin baş nedeni Kalp krizi.  Son yıllarda kalp krizleri sadece ileri yaşlarda değil, gençlerde de görülmeye başlandı. Bunun nedeni beslenme , stres, uyku düzenin bozulması, gece yemek yeme alışkanlığı, hareketsizlik ve genetik..
Artvin’in sıra dışı bir coğrafya üzerinde var olması ise başka bir boyutu. Dağlar silsilesinden, vadilerden ve dik fiziki yapısından dolayı  “Göğe Komşu Topraklar” olarak adlandırılmıştır.  Ulaşımı sadece Karayolu ile yapılıyor. 
Karayolu da Hopa’dan içeriye doğru  döndüğünüzde  yollar 3. Sınıf dağ yolu standardında. Virajlı, yokuş, inişli, çıkışlı..  Kalp krizi geçiren bir kişinin ambulans ile  bu yolları aşarak en yakın il Rize’ye  yetişmesi gerekiyor. Yada ters istikamet Erzurum. 
Erzurum çok tercih edilmiyor. Rize ve Trabzon.   Tüm Artvin bu hastanelere sevk edilmekte... Oralarda da aşırı yoğunluk oluşmakta.  Artvin’de kalp krizi geçiren bir vatandaş çoğu zaman Rize Trabzon’a yetişemeden ahrete  göçmüş oluyor.
 Bu konu Cankurtaran Tüneli kadar önemli bir meseledir. Nasıl 690 Rakımlı Cankurtaran geçidi Cankurtaran Tüneli ile by-pass edilerek  aşıldıysa,  Kalp krizinden dolayı ölümlerin önüne geçebilmek için Artvin’de mutlaka Anjiyo Ünitesi kurulması gerekiyor.
Bundan 2 yıl önce Artvin Milletvekili şimdi Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı İsrafil Kışla Artvin’e Anjiyo müjdesi verdi. Bilim kurulundan çıkan onayın müjdesi İl sağlık Müdürlüğü tarafından paylaşıldı. Yerel basın ile fotoğraf çekinildi ve Artvin Kamuoyu bilgilendirildi. 
Ancak, daha sonra gelen yazıda Artvin’de Anjiyo Ünitesi’nin kurulamayacağı yazısı geldi.  Böyle bir ünite için 5 kardiyolog, 5 kalp damar cerrahi uzmanının olması gerektiği, Artvin’in de bu şartları taşımadığı gerekçesiyle bu müjde  de hüsran ve yalan  oldu.
 Aklıma, Japonya’da bir mahallenin tamamen taşınması nedeniyle kalan tek hanenin kızının okula gitmesi nedeniyle tren seferleri okul bitene kadar devam ettirilmesi haberi geldi. Bu arada insana mı değer vereceksiniz rakamlara, çıkarlara, kar -zarar mı? Artvin’in nüfusu 170 bin olduğu için  1 kardiyolog gönderiliyor. Sonra anjiyo ünitesi kurabilmek için 5 kardiyolog 5 kalp damar cerrahi şartı konuyor. İyi de o zaman bu insanlar bu şekilde ölmeye devam etsin mi?  
Bu bir anlamda insanları ölüme terk etmek, öldürmek değil mi? 
Özellikle seçim zamanları  bütün kriterler ortadan kalkar, siyasiler gelir her şeyi yaparlar. Tıp Fakültesi, Araştırma Hastanesi,  Anjiyo Ünitesi,  Tam teşekküllü hastaneler, aklınıza ne gelirse. Seçim biter kriterleri öne sürer. Bundan dolayı yapamadık derler. O zaman konuşurken bu kriterleri bilmiyor muydunuz diye soru sormak gerek siyasilere..
2018 yılında dönemin Adalet Ve Kalkınma Partisi  Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın verdiği müjde haberini  sizlerle yeniden paylaşıyoruz.  Kriterler Ankara’ya, İstanbul'a, Adana’ya göre yapıldığında Artvin’e  hiçbir şey yapamazsınız. Artvin Kriterlerini  raporlayıp, dosya oluşturup hükümete, bakanlıklara verilmeli.  Çünkü Artvin hiçbir ile benzemediği için kriterler de uymuyor. Acilen Artvin’e Anjiyo Ünitesi kurulmalı. Nice can kurtarılabilir ve bunun yanında maddi kayıplar da azalır.
2018 YILININ ANJİYO HABERİDİR
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ KIŞLA’DAN ARTVİN’E ANJİYO ÜNİTESİ MÜJDESİ
2018-06-14 08:27:20
Artvin Merkez’e Anjiyo Ünitesi Kurulacağının müjdesini veren Kışla’nın bir de Kemalpaşa ilçesine müjdesi vardı
AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, vekillik süresinin dolmasına sayılı günler kala Artvin’e iki önemli müjde birden verdi. Artvin Belediyesi tarafından kendisi için verilen iftar yemeğine katılan Milletvekili Kışla, iftar programı sonrasında yaptığı özel açıklamada Artvin’e iki önemli müjdesinin olduğunu ve bu müjdelerden birinin Artvin Devlet Hastanesi’ne Anjiyo Ünitesi’nin kurulması kararının Sağlık Bakanlığı tarafından alındığına ilişkin müjde olduğunu söyledi. Vekil Kışla, ayrıca Kemalpaşa halkının da beklediği 20 yataklı Kemalpaşa Hastanesi’nin de programa alındığını ve ihale aşamasına gelindiğini açıkladı.
AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla açıklamasında; “Artvin ilimiz Trabzon-Rize-Erzurum arasında bulunmakta olan bir ildir. Türkiye’nin en çok yaşlı nüfusuna sahip 4.iliyiz. Yaşlı nüfusa sahip olduğunuz zaman kalp rahatsızlıklarının da yaşlı nüfus nedeniyle sık sık rastladığı bir ilimiz Artvin. İlimizin coğrafi şartları nedeniyle de kalp rahatsızlıklarında ilimizde ileri düzeyde kalp rahatsızlıklarına müdahale etme imkanı olmayınca da insanlarımızı Trabzon, Rize veya Erzurum’a kalp rahatsızlıkları nedeniyle sevk etmek durumunda kalıyorduk. Bu da coğrafi şartlar nedeniyle bir çok zorluğun ve zaman kaybının yaşanmasına neden oluyordu. Bu durum ilin bir milletvekili olarak beni oldukça üzen bir durumdu. 
Artvin Devlet Hastanesi’ne anjiyo birimi kurulması için teşebbüslerim oluyordu. Bizim bu girişimlerimizde sürekli olarak ilimizin nüfusunun 170 Bin civarında olması nedeniyle anjiyo ünitesinin kurulabilmesinin pek mümkün olmadığı şeklindeki cevaplarla karşılaşıyorduk ancak teşebbüslerimizi biz devam ettirdik. Allah bize bu mutlu haberi Artvinli hemşerilerimiz ile paylaşmayı nasip etti. 
Bu müjdeyi artık açıklayabiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’ndan Artvin Devlet Hastanesi’ne Anjiyo birimi kurulması kararı bir gün önce geçti. Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’a çok çok teşekkür ediyorum. Artvin’e böyle bir hizmeti sağladığı için müteşekkiriz. Bu kararın 170 Bin Artvinli’de çok ciddi bir memnuniyet oluşturacağını düşünüyorum. Kalp hastaları içinde yakınları içinde büyük bir memnuniyet verici bir gelişmedir. 
Aynı şekilde Adli Tıp Merkezi’ni de kazandırmıştık. Düşünün ki Artvin’de vefat eden bir kardeşimizin cenazesi otopsi için Trabzon’a gidiyordu. Bu da ciddi bir zorluk ve zaman kaybı getiriyordu. Cenaze yakınlarını bu durum ciddi bir üzüntüye sevk ediyordu. Zaten bütün hastanelerimizi yenilemiştik. Adli Tıp Merkezi’nin Artvin’e gelmesi, 
Anjiyo ünitesinin ilimize gelmiş olmasıyla birlikte sağlık alanında ciddi bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı’na da bu hizmetlerden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Bu konuyla ilgili olarak kararın çıkmasının ardından Sayın Bakan yardımcımız ile de görüştük. 
Kısa sürede çalışmaların tamamlanarak anjiyo ünitesinin ilimize kurulacağını ve ona göre de kadro genişliğinin oluşturulacağını söylediler. Önemli bir derecede alt yapımız mevcuttu. Bunlara ek çalışmalarda yapılarak kısa sürede Anjiyo ünitesini ilimiz kazanmış olacaktır” şeklinde müjdeli haberi paylaştı.
Vekil Kışla’dan Bir Müjde De Kemalpaşa’ya
AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bir müjde de Kemalpaşa İlçesine verdi. Milletvekili Kışla, bir müjdeli haberi AK Parti döneminde ilçe yapılan Kemalpaşa’ya verdi. Kemalpaşa’ya ilçe yapan vekil olarak tarihe geçen AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun çalışmaları sonucunda Kemalpaşa ilçesinin en önemli sağlık hizmet ihtiyacı olan 20 yataklı Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nin yatırım programına alındığını ve projelerinin hazırlandığı müjdesi de yine AK Parti Milletvekili Kışla tarafından verildi. Kışla yaptığı açıklamada, 
Kemalpaşa ilçesine ne söz verdiyseler yaptıklarını belirterek Kemalpaşa’yı ilçe yaptıkları gibi şimdi de Kemalpaşa ilçesine 20 yataklı Devlet Hastanesi’ni kazandırdıklarını belirterek hastanenin yatırım programına alındığını ve projelerinin de hazır olduğunu açıkladı. Kısa sürede gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından ihale sürecine geçileceğini belirten Kışla, Kemalpaşa ilçemize böylesi güzel bir Devlet Hastanesi yakışırdı diyerek hastanenin proje fotoğraflarını da kamuoyu ile paylaştı.
Artvin Devlet Hastanesi’ne Anjiyo ünitesinin kurulacak olması ve Kemalpaşa’ya da 20 yataklı Devlet Hastanesi’nin yapılacak olması Artvin’de büyük bir memnuniyetle karşılanırken, Artvin’in icracı vekili Kışla’da bu büyük çabası sonucunda yaptığı bu icraatlar la bir kez daha gönüller kazanmış oldu.
Bu haber Artvin yerel medyasında yayınlandı ve  arşivlerdeki yerini aldı.  Şimdi bu büyük müjdeyi yalan olmaktan kurtarın. İsrafil bey Cumhurbaşkanı Baş danışmanı.Cumhurbaşkanı hükümet Sisteminde  milletvekillerinden çok daha güçlü. Artvinliler adına  2 yıl önce verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz. Bu haberi yazan ve kamuoyuna aktaran gazetecilerin Sağlık il Müdürlüğü önünde çekindiği fotoğrafı da paylaşıyoruz.  Biz haberimizi takip edeceğiz.


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.