Bugün: 21.09.2020

ARTVİN ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİLİK BELGESİ ALMAK İSTEYENLERE ÇOK ÖNEMLİ BİR UYARI!..

ARTVİN ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİLİK BELGESİ  ALMAK İSTEYENLERE ÇOK ÖNEMLİ BİR UYARI!..

Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal PORTAKAL 65 yaş üstü kişilere ve Büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı geldikten sonra Odamıza üyelik başvuruları anormal bir şekilde arttı.05.05.2020 15:13
 Bunu biraz araştırdığımızda; Devletimizin çiftçilere sağladığı kolaylıklardan yararlanmak isteyenlerin olduğunu ve çiftçilik belgesiyle İlimize gelmek istediklerini tespit ettik. 
Bunun üzerine Valilik Makamı ve diğer ilgili kurumlara durumu bildirip, kişinin bizzat kendisi geldiğinde iş ve işlemlerini yaptık. Bizzat gelmeyenleri üye yapmadığımız gibi eski üye olanlara da belge tanzim etmeyerek İlimize virüs taşıyabilecek kişilere engel olmuş olduk. 
Bu durum pandemi sürecinde de devam edecektir. Gerçek üreticilerimize her türlü kolaylığın sağlanması için ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimleri yaparken, bu virüs illetinin yayılmasını engellemek içinde elimizden gelen her türlü çabayı yasalar çerçevesinde göstereceğiz.”dedi.
ÇİFTÇİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?,
Çiftçiler geleceğin çok önemli gıda sağlama ve ekonomiye, çevreye ve topluma çok sayıda yarar sağlayan önemli bir yere sahiptir. Ekim ve hayvancılık faaliyetleri ile sofralarımıza, ekonomimize sağlıklı bir şekilde besin yardımı sağlayarak ülke ekonomisini ayakta tutup, insanların sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olurlar. Çiftçilik ile uğraşan bu insanlara devlet ülkemizde oluşan sanayileşme ve şehirleşmeden dolayı köylerini, bahçelerini ve tarlalarını geride bırakıp şehre yerleşen bu çiftçilerimize destek vererek onları iş sahibi edip, köylerini, bahçelerini terk etmelerine engel olmuş oluyor. Çiftçi belgesi nasıl alınır? Çiftçi belgesi için gerekli evraklar nelerdir?
ÇİFTÇİLİK BELGESİ NEREDEN ALINIR?
Çiftçilik ile uğraşan kimselere devlet tarafından verilen destekten faydalanmaları için ilk önce çiftçi belgesi alınır. Çiftçilik belgesini e-Devlet üzerinden gerekli başvuru formunu doldurup veya internete çiftçi kayıt formu yazıp başvuru formunu doldurup Tarım İl Müdürlüğüne giderek formunuzu teslim edebilirsiniz.
İlk kayıt 3 farklı şekilde olur. Bunlar:
Arazi sahiplerinin başvurusu/ Arazi kiralayan kimselerin başvurusu/Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olan kimselerin başvurusudur.
ÇİFTÇİ BELGESİ NASIL ALINIR?
Çiftçi belgesi almak için bu adımları uygulayabilirsiniz. Ayrıca ÇKS belgesi kimlere verilir sorusunun da yanıtı verilmiş olacak. Arazi sahiplerinin başvurusu: Daha önce kaydı yoksa 3 farklı şekilde kayıt olunur. Kimlik bilgilerini beyan ederek, tapu bilgisinin fotokopisini çekmesi, çektirdiği tapu fotokopisini Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğüne giderek, aslına uygundur kaşesi bastırması gerekir, C formu edinip gerekli bilgiler yazıldıktan sonra muhtara teslim edilir.
Arazi kiralayan kimselerin başvurusu: Arazi kiralayan kimselerin ÇKS başvurusu yapabilmeleri için öncelikle kira sözleşmesi kaydı olması gerekir. Arazinin büyüklüğü 100 dekarının üzerinde ise noter onaylı kira sözleşmesi yaptırmaları gerekir. Eğer ki 100 dekarın altındaysa muhtardan kira sözleşmesi yaptırmaları gerekir. Onaylı kira sözleşmesi ile birlikte tapu fotokopisi alınarak üzerine kaşe basılıp C belgesi doldurması gerekir. Daha sonra muhtara veya Tarım İl Müdürlüklerine teslim edilmesi lazım.
Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanlar: Birinci dereceden akrabalarına ait arazisi olanlar muvafakatname-2 belgesi doldurmaları gerekir. Tapuların fotokopisini çekip aslına uygundur kaşesi bastırmaları gerekir. C formu ile beraber muhtara ya da farklı illerde bulunan arazileri için Tarım İl Müdürlüklerine belgenin teslimi yapılması gerekir.
ÇİFTÇİ BELGESİ ALMA ŞARTLARI
Kişinin çiftçilik mesleğini yaptığına dair belgeyi ziraat odalarından temin etmesi gerekir, Daha sonra çiftçi kayıt formu alması gerekir, Hayvancılık veya ekim yapacağınız araziye dair kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi gerekli, Arazi formu doldurması gerekir,
ÇİFTÇİ BELGESİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR
İl ve ilçelerden temin edilecek olan başvuru dilekçesi, Çiftçi kayıt formu, Ziraat odalarından alınan çiftçi belgesi, Tüzel kişiler için ise sicil gazetesi ve imza sirküleri, Alınan yetki belgesinin aslı ve onaylı fotokopisi
C formu
Arazi kira ise kira sözleşmesi Muvafakatname-1 belgesi(Bir veya birden fazla kişinin adına ise, sadece 1 kişi kullanıyorsa) Muvafakatname-2 belgesi(Mülk, eş ve çocukların adına ise)
B formu 
Fakirlik belgesi nereden ve nasıl alınır? E-devlet fakirlik belgesi doldurulmuş örneği 2020
ÇKS BELGESİ NE İŞE YARAR?
Ekim ve hayvancılık ile uğraşan kimselere devletin çiftçi projeleri kapsamında vermiş olduğu hibelerden yararlanma fırsatı, Tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankasının sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile hayvan alımından veya herhangi bir tarım kredilerinden yararlanma fırsatı,
BAĞ-KUR üzerinden emeklilik,
Bankalardan size özel kredilerden yararlanma, Birçok bankadan kredi kartı almak için, Üretmiş olduğunuz tarım ürünlerinin nakliyesi için gereken "Müstahsil yol belgesi" için ÇKS belgesi gerekir

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.