Bugün: 26.01.2021

"BANAKNA KÖPRÜSÜ" VE "İBRİKLİ ŞAPELİ" BORÇKA'NIN YENİ TURİZM İVMESİ OLACAK

"BANAKNA KÖPRÜSÜ" VE "İBRİKLİ ŞAPELİ" BORÇKA'NIN YENİ TURİZM İVMESİ OLACAK

Borçka kültür, sanat ve turizm alanında asırlardır var olan ancak zümrüt-ü anka misali saklı kalan, son aylarda fotoğraflarla öne çıkan ve kamuoyunda haberleri yansıyan çok önemli tarihi eserlerle anılmaya başlandı.Bunlardan birisi Banakna Köprüsü ve İbrikli Şapeli oldu. Tarihi köprünün ve şapelin ziyaretçileri vardı.12.06.2020 15:57
 Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, Borçka Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk, turizmci, doğa tutkunu, Mimar Suat Çelik,  İbrikli Köyü sakinlerinden emekli öğretmen Emin Dalkılıç, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, ve basın mensupları köprü ve şapeli ziyaret etti.
BU KÖPRÜDEN NE SEVDALAR GELDİ GEÇTİ
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Banakna Köprüsü ve İbrikli Şapeli'nin Borçka'ya önemli bir değer kattığını belirterek, şunları söyledi;
"Banakna Köprüsü asırlar boyunca ayakta kalarak günümüze kadar gelmeyi başarmış yakın tarihi kadar sadece bu köylüler biliyordu ama artık herkes öğrendi burada Borçka yeni bir turizm kültür ve sanat değeri kazanmıştır şunu söylemek istiyorum. Borçka Artvin'in turizm alanındaki en önemli lokomotif ilçesidir yapılan araştırmada Artvin turizminde önemli sayda ziyaret en çok Borçka'ya gerçekleşmiştir. Daha önceleri Yusufeli en çok turist çeken ilçeydi. İsrail ile yaşanan gerginlikler sonrası Yusufeli turizmde çok büyük darbe aldı.
Bu süreçte yıldızı parlayan ilçe Cittaslov ilan edilen Şavşat ve Borçka oldu. Borçka Karagöl, dünyanın en önemli Biyosfer alanı olan saf Kafkas arısının ana yurdu Macahel, Beyazsu ve şu an üzerinde durduğumuz bu tarihi köprü Borçka'ya önemli değer katmıştır
Borçka Belediyesi olarak bize ne düşüyorsa onu fazlasıyla yerine getirmeye hazırız gerçekten inerken çok büyük zorluk Çiftlik Çünkü olduğum zaman kullanılmamış olan bu köprü ve bağlantı sağlayan Patika yok olmuş Tabii Borçka'nın Artvin'in her yeri gerçekten çok güzel, birbirinden güzel bu doğayı korumamız lazım. Tarihi değerlerimizi korumamız lazım. Onları restore edip turizme açmamız lazım. Böyle eserler her yerde bulunmaz.
Bu köprü; Aksu Deresi Yani halk arasında Devsikel Deresi üzerinde bulunuyor Alaca Köyü ile ibrikli Köyü'nü birbirine bağlıyor. Bu topraklar, tarih boyunca nice medeniyetleri, kadim kültürleri, tarihi sosyolojik, sanatsal değerleri bağrında saklamış insanların gelip geçtiği kültürlerin bu köprülerle bağlandığı Belki de nice sevdaları kavuşturan önemli bir tarihi tanıktır. Böyle bir tarihi yapının üstünde olmak gerçekten
heyecan verici bir duygu. Bu değerleri önce restore ederek, ardından koruyarak, patika yollarını yaparak turizme kazandırmamız gerekir.
DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM!"
Ticaret Odası başkanlarımızla, Hopa Ticaret Odası Başkanı sayın Osman Akyürek, Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk sevgili dostlarımızla, basınla birlikte buraya geldik. En azından neler yapılabilir konusunda fikir oluşturabilmek için neler yapabileceğimiz konusunda düşüncesi olan insanlarla konuşarak kafamızı yormamız gerekiyor.
Faydalı bir ziyaret olduğunu düşünüyorum yerel ve ulusal basınımıza, dostlarımıza teşekkür ediyorum. Belediye olarak bize düşen her görevi yapacağımızı buradan söylemek istiyorum. Köprüden sonra, İbrikli Şapelini de dolaştık. Gerçekten çok değerli tarihi eserler. Bunlar, insanlık mirasıdır. İnsanlığın gelişimini anlatan kanıtlardır. Borçka turizmde lokomotif olmaya devam edecek."dedi.
BİN YILLIK MUHTEŞEM TARİHİ GÖRDÜM
Banakna Köprüsü ve İbrikli Şapeli'ni ilk kez gördüğünü belirten Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek;
"Bugün, yaşının kaç olduğunu bilmediğimiz Belki de 1000 yıllık bir taş kemer köprünün üzerinde oturup böyle bir söyleşi yapmaktan gerçekten çok mutluyum. sanki o yılları yaşar gibi oldum. Biz bu kültürün oluşması sürecinde bu köprü ile geçmişten geleceğe bağlantı kurarak günümüze gelmişiz. Burada 1000 yıl öncesine dokunmak gerçekten heyecan verici. Bu köprü ile Geçmişten geleceğe doğru yolculuk yapacağız. Umut ediyorum ki bu tarihi yapıyı restore edip gelecek kuşaklara teslim etmemiz gerekiyor.Onlarda kendilerinden sonraki kuşaklara teslim edecekler. Buradan Patika yolla yaklaşık 5-6 kilometrelik bir yürüyüşle ibrikli şapeline ulaşabiliriz.
O KÜLTÜRÜ YENİDEN YAŞATABİLMELİ!
Eskiden yaşanan o kültürü yeniden Patika yol ile yaşatmak için çalışmamız gerekir Aslında bu sadece bir şapele giden yol değil iki köyün iki yakanın bir geçiş köprüsüdür burada bulunmak büyük mutluluk.Buraya gelecek insanlar önce yolların yapılmasını beklesinler .Çünkü inerken sıkıntılı anlar yaşadık. Patika yollar tamamen kaybolmuş. Yetkililer bu konuda çalışma yapacaklarına inanıyorum. Biz, bu güzel eserleri ziyaret ederek kamuoyunun dikkatine sunduk. Organizasyonda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum."dedi.
BURAYA GELMESEM BÖYLE BİR ŞEYE İNANMAZDIM!
Borçka Ticaret Odası Başkanı Eşref Merttürk'te yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;
"Buraya gelmezsen böyle bir yerin olacağına İnanmazsın. Gerçekten böyle bir eserle ilk kez karşılaşıyorum. Anlatmakla olmaz.
Görmek gerek. Daha önceleri yüzlerce Taşköprü gördüm. Ama böyle bir taş köprü ile ilk defa karşılaşıyorum Bu kadar yüksek noktada hayatımda ilk kez böylesine bir şaheser görüyorum. Başka bir yerde olduğuna da inanmıyorum. Çünkü olsaydı mutlaka basına yansırdı. Demek ki Sadece burada böyle bir köprü var.
BU YAPILAR ARAŞTIRILMALI!
insanları davet ederken dediğimiz gibi Öncelikle altyapı tamamlanması gerekiyor Bu tehlikeleri ortadan kalkması gerekiyor. Biz gerçekten zor şartlarda buraya geldik. bu köprü ile bağlantısı olan bir eski bir şapel olduğu biliniyor. Bu yapıların araştırılması gerekir. Ne zaman yapılmış, nasıl yapılmış? Turizm açısından çok önemli bir yapı ve Artvin için, bölge için, Borçka için büyük bir kazançtır, artıdır.
BORÇKA TURİZM ALANINDA DAHA DA GÜÇLENDİ!
Arhavi'den başlayıp Yusufeli ne kadar turizm açısından çok zengin potansiyeli olan alternatif turizminde alternatifsiz il olarak bilinen bir ilimiz vardır. Borçka turizmde bir numaraydı. Şimdi daha da güçlendi. Turizmde lokomotif olarak görev yapmaktadır. Diğer ilçelerimizde çok çok güzel ama Borçka gerçekten an itibarıyla Bunu en iyi değerlendiren ilçe durumunda. Bizim böyle güzel yerlerimizde var İnşallah bunu ileri zamanlarda restoresi yaptırılıp hizmeti alınır."dedi.
ŞAPEL VE KÖPRÜDE TAHRİBAT VAR!.
Bu gezinin mimarı olan ve organizasyonun gerçekleşmesi için çalışma başlatan Mimar Suat Çelik yaptığı açıklamada; tarihi Banakna Köprüsü İbrikli'deki şapeli tamamlıyor. Bu köprü maalesef defineciler tarafından tahrip edilmiş. Bu çok üzücü bir şey. kim tek geçiş noktası olan bu köprüye hazine gömer? Bir kere bunu düşünseler böyle bir üzücü durum yaşanmazdı.
Şapel ve köprü çok değerli tarihi, kültürel ve sanatsal bir yapı. Borçka için, Artvin için büyük bir değer. Buradan inanç turizmi, kültürel ve doğa turizminin önemli adımı atılabilir. Gerçekten köprünün kurulduğu yer yerden oldukça yüksek. BU da onu farklı kılıyor.
Şapele gelince muhteşem ferskleri varmış.Ama yine defineciler tarafından çok kötü bir şekilde tahrip edilmiş. Umuyorum ki bunlar restore edilir. Bugün Belediye başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, basın mensuplarıyla birlikte çok güzel ve anlamlı bir gezi ve tanıtım etkinliği oldu. Katılım sağlayan dostlarımıza teşekkür ediyorum."dedi.
ARTVİN DOĞAL DOĞA MÜZESİDİR!
Tarihi köprü ve şapeli ziyaret eden Artvin Faal Gazeteciler derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Artvin'in çok zengin bir potansiyel ile kendine münhasır bir il olduğuna vurgu yaparak;
"Artvin, Arhavi'den Yusufeli'ne, Şavşat'tan Ardanuç'a, Merkez'den Murgul'a, Hopa,Kemalpaşa'dan, Arhavi'ye kadar muhteşem bir doğa cenneti.Böyle bir coğrafyayı dünyada başka yerde bulamazsınız. Onun için her il birbirine, Artvin sadece kendisine benze" demişler. şayet biz önce bu değerlerimiz, doğamızı koruyarak, ardından planlı ve programlı çalışmalarla bu değerlerimizi dünyaya tanıtırsak inanın turizm atlaslarına gireriz.
HEPİMİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR!
Burada İl Kültür, Turizm Müdürlüğü'ne, STK'larımıza, siyasi partilerimize, belediyelerimize ve halk olarak bize, gazetecilerimize büyük görev düşmektedir. Bugün bundan dolayı buradayız. Bakın, Batum burnumuzun dibinde. Turizm sezonunda çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Artvin alternatif turizm ile cazibe merkezi olabilir. Sağlık turizminden, trekinge, İnanç turizminden, apiterapiye, Baraj göllerinde yapılacak turizm aktivitelerine kadar bir çok alanda dünyanın sayılı coğrafyasındayız.
HER VADİYE HER DEREYE HES YAPILMAZ!
Ancak coronavirüs salgını, dünyanın alışılagelmiş düzenini bozdu. Normalleşme biraz zaman alabilir. Ama bu değerler hiç bir zaman değer kaybetmez. Artvin'in doğasını korumak zorundayız. Rastgele her yere HES'ler yapmamalı. Özellikle dere yataklarını hesapsızca bozmamalı, Ormanları bu şekilde katletmemeliyiz. Her yerde maden çıkarma ruhsatı olmamalı!. O zaman turizm konuşmanın anlamı olur.
BU DOĞAYI VE VARLIKLARIMIZI KORUMALIYIZ!
Artvin'in tamamı Doğanın Doğal Müzesi ilan edilmeliydi. Artvin'in tamamı Milli Park hassasiyetiyle korunmalıydı. Maalesef çok zarar verdik. Bari bundan sonrası için bir şeyler yapılsın. Gazeteci olmam nedeniyle her ilçeye, köylere gidiyorum. En büyük sıkıntımız bu değerleri, güzellikleri koruyamama, bu alanda proje geliştirememe tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu gördüm. Benim tek endişem de budur. Bunu yetkililerimizin dikkatine sunmak istedim."dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.