Bugün: 21.09.2020

CHP ARDANUC İLÇE KONGRESI YAPILDI

CHP ARDANUC İLÇE KONGRESI YAPILDI

MESUT AKSAKAL YENİDEN İLÇE BAŞKANI02.01.2020 08:45
Cumhuriyet Halk Partisi Ardanuç İlçe başkanlığı Kongresi yapıldı.
2 Ocak 3020 Çarşamba günü saat: 10:00'da Ardanuç Efkarı Kültür Merkezi'nde yapılan Kongreye CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan, CHP Merkez İlçe Rski Başkanı İlyas Şahin, CHP Borçka İlçe Başkanı Burhan Özden, Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, Ardanuç Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Erdem Sarıçiçek, AFGAD Eski Başjanı İsmey Başar, AFGAD Başkan Yatdımcısı Dami Özçelik, Ardanuç Muhtarlar Detneği Başkanı Elyesse Uygun, Millet İttifakı İl Genel Meclis Üyesi Hakan Efe,, İl Genel Meclis Üyesi Talip ışık, önceki dönem İl Genel Meclis Üyesi Dinçet Keser, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP Hopa İlçe Başkanı Adnan İskender, CHP Ardanuç Kadın Kolları Başkanı Emine Erdem, delegeler ve partililer katıldı.

Tek aday tek liste ile gidilen olağan Kongre, divanın oluşturulmasıyla başladı. Divan başkanlığına CHP İl Eski Başkanı DİSK Genel İş Şube Başkanı Selim Bilgin, divan üyeliklerine Tuncer Bıngöl ve Şakir Pehlivan önerildi.

Saygı duruşunun yapılması, İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Olağan kongrede gelir gider tablosunun okunması, faaliyet raporunun okunmasının ardından Başkan H. Mesut Aksakal konuşma yaptı. Başkan Aksakal,

GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR!

" Sevgili Cumhuriyet Halk partililer CHP, Türk halkının var olma iradesini adıdır bağımsızlık aşkıdır özgürlük sevdasıdır Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; halkı yoksulluktan kurtarmak için Başı dik, alnı ak, el ele hep birlikte olmak için davaya kendini adamak demektir. Siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; Devrimci olmak demektir. Değişime cesaret edebilmek ve değiştirebilmek demektir.

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek Cumhuriyetin kurucusu demokrasinin öncüsü olmak demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; Çağ değiştirecek kudrete ve Devrim yapacak iradeye sahip olmak demektir. Bu devrimci ruh, Türkiye'ye yeni bir ufuk Çağdaş medeniyet çizgisi kazandıracaktır."dedi.

ARDANUÇ HALKINA VEFA VE
HİZMET BORCUMUZ VAR

Bizler için gün ayrışma günü değil, birlik günüdür. Eğer yerli verimli diyorsanız bu salona bakın yeter. Biz Ülke için millet için ittifaklara devam edeceğiz. Ardanuç Halkına hizmet borcumuz var. 4 dönem her türlü baskıya, tehdide rağmen CHP’ye oy verdiler. Çünkü İktidar belediyelerini bu halk gördü. 2014'te belediyeyi aldıklarında Artvin Belediyesinin hiç borcu yoktu.

Şimdi 52 trilyon borcu var. Şavşat, Borçka, Arhavi, Hopa, tüm ilçeler borç içinde. Ardanuç Halkı belediyeyi AKP'ye vermeyerek 40 milyon borçtan kar ettik. Bizim ne yaptığımız ortadadır. Bazı yandaş medya borcunuzu niye açıklamıyorsunuz." diyor. Biz borcumuzu da açıklarız, yaptıklarımızı açıklarız. Ardanuç'ta ehliyet değiştiremiyoruz. Artvin'e gidiyoruz. Her ilçede böyle Ardanuçlu Artvin'e gidecek. Neden? Burada iktidarın temsilcileri bunu Ardanuçlulara anlatmalıdır!.

Şimdi yandaşlar ve bizim içimizden bazıları 4. Dönem seçildi artık bir şey yapmaz. Hani birileri diyordu ya bilmem neresi yatma yeri değil diye.
Belediye hiç yatma yeri değildir. Bunlar doğru değil. Daha çok çalışacağız. Yapacak çok işimiz var."dedi.

SİYASET UZUN SOLUKLU MÜCADELEDİR

Yüksel Çorbacıoğlu da yaptığı konuşmasında; Siyaset uzun soluklu mücadeledir. Ama soluğumuzu iyi ayarlamalıyız. Siyaset psikolojidir. Yusufeli'ni biz kazandık hile ile elimizden aldılar. Togo kulelerini takip ediyoruz. Vatandaşlar, eğer iyi çalışmasak bize oy vermez. Biz bu seçieri İYİ parti ve diğer demokratik bileşenleriyle ittifak kurarak kazandık. Bu ülkeyi ayrıştıran cumhurbaşkanı var. Bu sonuç onun ayrıştırma politikasının sonuvufur.

SURİYE BELASINDAN SONRA LİBYA
BELASINI BAŞIMIZA SARIYORLAR!

Belediye başkanlarından rica ediyorum. İktidar olamıyorsak hiç bir anlamı yok
Siyasi simge olan türbanlı subay türbanlı hâkim var. Bu adamların büyük bir defteri var orada yazılanları Gerçekleştiriyorlar. Suriye vakasından sonra Libya belasını başımıza sarıyorlar. 1 Mart teskeresine 100 AKP’li vekil evet vermedi. Şimdi böyle fikri olan sözü olan hslkın üljenin menfaati için konuşacak bir tane vekil kalmadı. Tek başına kanunları çiğneyerek saraydan tek adam ülkeyi yönetiyor. TBMM artık yok.
AKP ERDOĞAN EMPERYALZMİN PROJESİDİR!

Erdoğan ABD projesidir. Emperyalizmin projesidir. Önümüzdeki seçimler bunların gittoği seçimler olacaktır. Onun için daha çok çalışmalıyız diyorum. Koltuklar makamlar önemli değil. Önemli olan Türkiye’dir. Cumhuriyetimizdir.

Ardanuç'un tüm baskılara rağmen önümüzdeki seçimlerde öyle bir oy alacak ki sadece Ardanuç değil Artvin'de Türkiye gebelinde çok farklı sonuçlar akacaktır. Mesut kardeşim ve
Yönetim kuruluna başarılar diliyorum."dedi.

BİR DÖNEM BELEDİYEYI KAPTIRDIK
BAŞIMIZA NELER NELER GELDİ?..

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi de yaptıgı konuşmasında; "Hopa dik duruşuyla bilinen bir ilçedir. Bir dönem AKP'ye belediyeyi kaptırdık başımıza neler geddi. Belediyeyi aldılar 30 trilyon borçla devrettiler. Toplam borcumuz 70 trilyona vurmuş. Başkan olur olmaz tasarruf sağladık yüzde 70 tasarruf sağladık. Her ay 650 bin içeri giren bir belediyenin hali ne olur?
Gelişigüzel piyasaya borçlanmışlar. Fazla işçi almışlar 51 kişi fazla müfettiş raporları var. Bunlara rağmen en büyük işleri biz yapacağız."dedi.

HALK BİZE GÜVENDİ

Borçka Belefiye Başkanı Etcan Orhan yaptığı kısa konuşmasında; :Ak Parti demek sıkıntı demek, borç demek. Halk bunu gördü yaşadı. Bize oy vrdi bize görev verdi. Bu güveni boşa çıkarmayacağız. Biz de borçlu bir belediye devraldık. 9 aydır belediye başkanlığı yapıyoruz. Gençliğimiz var. Evet, yapacağımız çok is var ve yaptığımız işler var. Yapılamayan birçok etkinlikler yaptık. Belediye başkanlarımızla dayanışına içindeyiz. Allah varlığımızı birliğimizi daim etsin."dedi.

Eski Il Genel Meclis Uyesi Tahsin Şentürk yağtıgı konuşmasında ise; " Bir önceki dönem meclis üyesiydim. Ne yaptık diyeceksiniz. Maalesef bir şey yapamadık. Burada birlik beraberliği konuşnalıyız. Çorrbacıoğlu, Arifağaoğlu, Bayraktutan gibi isimler kolay yetişmiyor. Siyasi ikbal uğruna kimseyi harcanamak lazım. Herkes biribine saygı duymalıdır. Atatürk'ün kurduğu CHP ayarlarına dönmemiz lazım. Bakın AKP kimseyi dinlemiyor. Ülkenin geldiği nokta ortadadır. Biz buna son vereceğiz."dedi.

HEPİMİZİN AMACI AYNIDR

Merkez İlçe eski Başkanı İlyas Şahin'de yaptığı konuşmasında demokrasi ve parti içi demokrasiye atıfta bulundu. Şahin, "konuşulması gerekenler Kongrelerde parti içinde konuşulmalı. Merkez ilçe seçiminde konuşmadım. Konuşmayı burada yapmayı tercih ettim. Samimi konuşulması gerekirse geçmişte siyasî pazarlıklar oldu ve yaşandı. Bundan bize hiç fayda yok. Atabari diyarında kazanmayı nomal görüyorum. Önemli olan Türkiye genelinde kazanarak bu gidişe dur diyebilmektir. Hepimizin amacı da budur.
Yönetim kurullarının blok listeyle yazılması nedeniyle onun adamı falan filan oluyor ve ocu bucu ortaya çıkıyor.
Özetle diyorum ki seçimler bize yakışır olsun. Küsenler çıkıyor endişesine de katılıyorum. Ama demokrasiden hoç bir zaman korkmamak lazım."dedi.

GEÇMİŞİN DUYUN-İ UMUMİYESİ
BORÇLAR İDARESİ KURULDU!..

Son konuşmacı olan CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber yaptığı konuşmasında;

"Kritik bir dönemden geçiyoruz. Artvin 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarı kazandık. Devlet eşittir AKP eşittir tek adam oldu. Buna rağmen çok büyük başarı kazandık. Bunun altında yatan gerçek var. Parti de birliği sağlayacağız. Bunu yaptığımızda başarıyoruz.

Burada İYİ parti olsun, DP, SAADETolsun hepsine teşekkür ediyorum. Buradan şuraya gelmek istiyorum. Biz iktidara sarı kartı gösterdik. Bu yetiyor mu yetmiyor. Kırmızı kartı göstermek gerekiyor. Belediye başkanımız pırıl pırıl. Artik hizmet etme zamanı.

Tarihi bilmemiz gerek; 1875"te Kırım için borç alındı. 1876 yılında moratoryum ilan edildi. Oradan 1881 Duyuni Umumiye kuruldu. Bugün de Borçlar İdaresi kurdular. Bunun bir anlamı daha var. Bu kuruluşlar hesap vermiyor ve denetlenemiyor

Bakıyoruz. İsçi köylü memur esnaf borçlu..Kişisel borçlar 2002’de 6 bin tl iken bugün 580 bin tl kaç kat? Şimdi toprak satıyorlar. Kanalın civarında toprak satıyorlar. Normal koşullarda siyaset yapmıyoruz. MHP ile birleştiler he şey gelip geçiyor. Buna dur dememiz gerekiyor. Her şeyi dışarıdan alıyoruz. Bakın Ardanuç'un durumuna, memleketin durumuna. Buğdayı Rusya'dan sanayi ülkesi Fransa'dan alıyoruz. Türkiye bu çıkmazdan mutlaka bu çıkmazdan kurtulacak. Bu ülke hiç kimse babasının çiftliği değil. Kafasına vöre yönetemez. Genel seçim kaçınılmazdır.
İnsanlar kapımıza geliyorlar haklılar. Ama iş yok. Çünkü bütün fabrikalar satıldı.
Göreve geldikten sonra. Bu partide birlik ve beraberliği sağladık. Bunun devam etmesi lazım. İl başkanı olarak çok çaba harcadım. Tekrar adayım arkadaşlar. Takdir sizindir. Mesut kardeşime başarılar diliyorum."dedi.
Konuşmaların ardından seçime geçildi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.