Bugün: 21.09.2020

"ÇİLÇİMLİ BOZO” EGE’DE TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU!

"ÇİLÇİMLİ BOZO” EGE’DE TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU!

Türkiye’de Boğa Güreşlerinin başkenti tartışmasız Artvin’dir. 13.11.2019 09:00
Bu geleneğin tarihçesi ise aslında yüz yıllara dayanır. Çünkü Artvin coğrafyası dik ve sarp olduğu için bu barış güreşlerini yaptırmak aslında keyfi değil, zorunluluktu. Çünkü hayvanlar yaylalarda birbirlerine zarar verebilirdi.
Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en eski Boğa Güreşleri olarak tarihe geçmiştir. Daha sonra başka ülkeler ve Türkiye’deki başka iller de bu güreşleri yapmaya başladı.

Hayvan severlerin karşı çıktığı hiçbir olumsuz vakanın yaşanmasına izin verilmeyen, kökeni yaylalara çıkacak olan boğaların yamaçlarda birbirlerine zarar vermemesi için düzde kontrollü olarak boğaları barıştırmakta gelen gelenek Türkiye’nin dört bir yanını sardı.

Son 3 yıldır da Türkiye şampiyonası yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda ülkeler arası şampiyona düzenlenebilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Yılın son boğa güreşi Aydın’da yapıldı. Bu şampiyonaya Artvin’den de boğalar katıldı. Aydın’ın en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan boğa güreşleri yaz kış yapılmaya başladı. Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi’nde düzenlenen boğa güreşlerinde Karadeniz ve Ege’nin değişik illerinden katılan 82 boğa kıran kırana güreşti. Oldukça renkli geçen boğa güreşlerini binlerce kişi izledi.
AYDIN'ın Sultanhisar ilçesinde, Yörüklerin en önemli kültürlerinden boğa güreşleri, Atça Mahallesi'nde düzenlendi. Ege ve Karadeniz'den getirilen 82 pehlivan boğanın olduğu güreş, hava kararıncaya kadar devam etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Sultanhisar ilçesihe bağlı Atça Mahallesi'nde boğa güreşleri düzenlendi. Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen güreşe Ege ve Karadeniz Bölgesi'nin çeşitli illerden 82 boğa getirildi. Atça Boğa Güreşi Arenası'nda yapılan etkinliğe sabahın erken saatlerinde gelen 10 bin kişi heyecanla izledi. Özel karşılaşmaların da yapıldığı boğa güreşlerinde, derece alan boğa sahipleri kupa ve para ödülü ile ödüllendirildi.

Nazilli Doğa Kültür Derneği Başkanı Şenol Babacan, "Türkiye'nin en güzel boğa güreşleri Atça'da olur. Atça'nın dağlarında yiğitler mertler yetişir. Artvin'den, Antalya'dan, Atça'dan, Muğla'dan, Aydın'dan, Denizli'den bu arenaya gelen boğalarımızın çok güzel güreşlerini izliyoruz. Boğa sevgisi bizim için vazgeçilmez bir tutku. Bu güreşlerle hem kültürümüzü yaşatıyoruz hem de Ege'den Karadeniz'e dostluk köprüleri kurulmasına yardımcı oluyoruz. Bizlere bu ortamı sağlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ve Sultanhisar ilçe Belediye Başkanımız Osman Yıldırımkaya'ya çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Malgaç Mustafa Mahallesi Muhtarı ve Güreş Komite Başkanı Süleyman Baydar, "Şu anda 3. Geleneksel boğa güreş festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Ege, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin en ünlü boğalarının buluştuğu Atça Güreş Arenamızda hem birlik ve beraberliği yaşadık hem de yetiştirdiğimiz boğalarımızın mücadelesini izleme zevkini tattık. Güreşlerimize 82 adet tanınmış boğa katıldı. Bizde kendi bölgemizden Artvin'de düzenlenen boğa güreşlerine katılım sağlıyoruz. Güreşlerden elde edilecek gelir ile Mahallemizin eksikliklerini gideriyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Güreş komite yöneticilerinden Baydar ise, "Bu gün Atça Boğa güreş arenamızda havanın çok güzel olması nedeni ile Ege ve Karadeniz Bölgesi'nin çeşitli illerden, Aydın Bölgemizden buraya gelen Türkiye'nin sayılı boğalarının güreşlerini izliyoruz. Burada güzel bir ortamda Türk yörük kültürünün geleneklerini yaşatmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Artvin’den başboğa kategorisinde şampiyonaya katılan. Çilçim Gençlik, Eyüp Topal ve Enver Uzun’a ait “ÇİLÇİMLİ BOZO” Başboğa kategorisinde şampiyon oldu.
Aydın'daki organizasyonda, Şampiyonun Boğa Güreşlerinin Başkenti olan Artvin’den çıkması Egeli boğa güreşi severlerin de yoğun alkışını aldı.

Eyüp Topal ve Enver uzun şampiyon “Çilçimli Bozo”nun sahipleri olarak yaptıkları açıklamada; “Hangi ile, hangi boğa güreşi etkinliği olursa olsun, orada Artvin'den boğalar gelmemişse heyecan olmaz. Konuşmacılar söze önce Artvinle başlıyorsa bu bizim bu konudaki konumumuzu da gösteriyor demektir.
ÇİLÇİMLİ BOZO” çok özel bir hayvandır. Bu yıl Kafkasör’de bir şanssızlık yaşadık. Aydın Atça’da yapılan yılın son boğa güreşine katıldık. bin 700 km yol katettik. Ama değdi. Çok güzel boğa güreşleri yapıldı.
Bu organizasyonu gerçekleştirenlere gönülden teşekkür ediyoruz.

“ÇİLÇİMLİ BOZO” Ege’de Türkiye Şampiyonu oldu. Artvin Boğa Güreşlerinin başkentidir. Bu başarı kafkasör kültürünün başarısıdır. Kafkasör Boğa Güreşleri’ni Türkiye Markası haline getirmek için biz boğacılara ne düşüyorsa yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Boğaların yetiştirilmesi çok sabırlı ve zahmetli bir iştir.

Biz bunu severek yapıyoruz. Kafkasör Boğa Güreşi Arenası bu konuda paha biçilmez bir kültürel mirastır. Bu alan çok daha güzel bir şekilde değerlendirilmeli. Aydın Atça’da binlerce insan gelip bu güreşleri izledi. Büyük bir hareketlilik getiriyor. Artvin’e şampiyon boğamızla dönmek gurur vericiydi. Teşekkürler “ÇİLÇİMLİ BOZO” Biliyoruz ki daha çok büyük başarılar yaşatacaksın.” İfadelerini kulandılar.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.