Bugün: 21.09.2020

CORONANIN İLK TERKETTİĞİ İL ARTVİN’DE 17 GÜNDÜR VAKA YOK!.

CORONANIN İLK TERKETTİĞİ İL ARTVİN’DE 17 GÜNDÜR VAKA YOK!.

Coronavirüs’e belki de en çok şiir yazılan kenttir Artvin.05.05.2020 15:17
 Bu konuda oldukça fazla sayıda yazılar yazıldı. Kentin 3 ilçesinde hiç vaka görülmedi. Bu da ayrı bir rekor oldu. Arhavi,  Murgul, Kemalpaşa, Ardanuç’ta hiç vaka görülmedi. Toplam 39 vaka tespit edildi. 5 kişi corona nedeniyle öldü. Artvin’e corona özellikle  il dışında yaşayan hemşehrilerimizle ve umreye gidip gelen bazı kişilerle geldi.  4 Mayıs itibarıyla, 17 gündür sıfır vaka görüldü. Yani hiç vaka yaşanmadı. Bunun anlamı Artvin’de artık coronavirüs yaşamıyor. Ancak bu insanlarda bir rehavete neden olmasından korkuluyor. Tedbiri hiçbir zaman  elden bırakmamakta fayda var. Önümüzdeki günlerde Artvin’de dışarı çıkma yasağı kademeli bir şekilde kalkar. En önemli nokta il dışından gelip geçenler mutlaka dezenfektan tünellerinden geçirilerek, ateşlerine bakılarak geçirilmeli ki bir daha aynı durumu yaşamayalım.
Yeni tip Corona Virüsün (Covid-19) yayılmasına karşı alınan tedbirlere büyük ölçüde uyulan Artvin’de vaka sayısı sıfırlandı. Kentte Corona Virüsü nedeniyle tedavi gören hastalar taburcu olurken, 17 gündür ise pozitif vakaya rastlanmadı.
Yeni tip Corona Virüs (Covid-19) salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbir kararlarına Artvin’de büyük ölçüde uyuluyor. Kentteki hastanelerde tedavi gören Corona Virüsü tanısı konulmuş hastalar taburcu oldu. Vakanın sıfırlandığı kette, 17 gündür ise yani bir tanıya rastlanmadı. Kentte vatandaşların zorunlu olmadıkça evlerinden dışarı çıkmazken, sokaklar neredeyse tamamen boşaldı.
Toplamda 857 testin yapıldığı Artvin’de vaka sayısı 39, hayatını kaybeden hasta sayısı ise 5 olarak belirlendi. Kentin Arhavi, Murgul ve Ardanuç ilçelerinde ise şu ana kadar Corona Virüsü (covid-19) tanısı konulmuş hasta bulunmuyor.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Ali Dündar, ”Artvin’de Corona Virüsle ilgili yaptığımız çalışmalar, şükürler olsun ki olumlu sonuçlarını vermeye başladı. Hastanelerimizde yatan pozitif Corona Virüs vakamız kalmadı. İki haftadır yeni tespit ettiğimiz vakaya da rastlamadık. Artvin Corona Virüs yönünden kendini sterilize etti, diyebiliriz” dedi.
İlk başından itibaren Artvin halkının yüksek oranda kurallara ve yaşam şekline adapte olduğunu ve başarıyla uyguladığını kaydeden Dündar, "Tehlike tamamen gecene kadar bu duyarlılığın devam edeceğini umut ediyoruz. Rehavete kapılmadan, herkesin alına kararlara uygulamasına devam etmesini arzu ediyoruz“ ifadelerini kullandı.
Kentte 35 senelik esnaflık yapan Necati Türker ise ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını ifade ederek "Artvin halkı son derece kurallara uyuyor, son derece bilinçli sokakta çocuk, yaşlı görmüyoruz. Bu yüzdende Artvin’de vaka sayısını sıfır olması bizi mutlu ediyor” derken evde kalarak kendisini bu şekilde izole eden Sami Özçelik ise "Artvin’de iki haftadır vaka bulunmuyor. Bunun nedeni Artvin halkının oldukça duyarlı ve kurallara uymasıdır. 20 yaş altı, 65 yaş üstü sokağa çıkmadı.  Artvin Valiliği, Sağlık Müdürlüğü, Belediye, tüm kamu ve özel kurumlar, STK’lar, kısaca tüm Artvin halkı Bu şekilde kent Corona'ya karşı birlik olmuş durumda. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Görkem Türker de Artvin’de insanların bu salgını ilk günden itibaren ciddiye aldığını ifade ederek “Herkes sadece kendi sağlığını değil, başkalarının sağlığını da düşündü. Bu nedenle sayılar azalıyor, virüsü yendik gibi, ortalama bir ay içerisinde ilimizde bu işin biteceğini umut ediyorum” şeklinde konuştu.
İŞTE YENİ KORONAVİRÜS VAKASI GÖRÜLMEYEN İLLER...
Bir süreden beri yeni vaka görülmeyen Gümüşhane, Bartın, Burdur, Tunceli gibi illere yenileri eklenmeye başladı. Bugün de ilk olarak Artvin'de 17 gündür vaka görülmediği açıklandı. Ardından bir iyi haber de Sivas'tan geldi. Sivas'ta da son 3 gündür yeni koronavirüs vakası görülmüyor.
SİVAS'ta, son 3 gün içinde koronavirüs vakası tespit edilmedi. Halk, bu duruma sevinirken, yetkililer de kurallara uyulmaya devam edilmesi çağrısı yaptı.
Sivas Valiliği'nce sosyal medyadan yapılan paylaşımla kentte son 3 gündür koronavirüs vakasına rastlanılmadığı duyuruldu. Valiliğin açıklamasında, "Halkımızın çoğunluğu tedbirlere uymakta. Son 3 gün içerisinde vaka olmaması da bunun en somut göstergesi. Normalleşme için sunduğunuz katkılardan dolayı tüm Sivas halkına teşekkür ediyoruz" denildi. 
Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan iller arasında olmamasına rağmen tedbirlerin yoğun olarak uygulandığı Sivas'ta, bir süre önce de maske takılması zorunlu hale getirilmişti.
CAMİLERDEN ANONS YAPILDI
Son 3 günde vaka görülmemesinin rehavete yol açmaması için de uyarılara devam edildi. Kentte öğle ezanının ardından tüm camilerden, bahar ayı ile birlikte halkın sokağa çıkma eğiliminin artabileceği uyarısı yapılarak, koronavirüs ile etkin mücadele için tedbirlere uyulması çağrısı yinelendi.
Son 3 günde vakaya rastlanmamasından memnun olan Sivaslılar, şehirde koronavirüs tedbirlerinin üst seviyede olduğunu belirtti. Kentte yaşayanlar, valiliğin belirlediği kurallara azami ölçüde uymaya gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.