Bugün: 12.12.2019

DALAHET’İN BAŞBOĞASI LADİN OLDU!

DALAHET’İN BAŞBOĞASI LADİN OLDU!

Bu yıl 114.si düzenlenen Ardanuç Dalahet Kültür Sanat ve Boğa güreşleri festivali 28-29 Temmuz tarihlerinde boğa güreşleriyle son buldu. 31.07.2019 13:02
Festivale Ardanuç kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, Belediye başkanvekili Turgut Yüksel, Artvin milletvekili Erkan Ertunç Balta, Ak parti il ve ilçe başkanı Ak parti ve CHP il encümenleri katıldı.
Doğa harikalarından birisi olan Dalahet’te 68 boğanın mücadele ettiği festivalde Deste boyunda Levent Yavuz’un “SARI” isimli boğası 1. 
Alper Derdiyok’un “YEŞİL” isimli boğası 2. 
Ayak boyunda Kanbur kardeşlerin “AJAN”I 1. 
Oğuzhan Şentürk’ün “KÜPECİ” isimli boğası 2. 
K. Orta boyunda can kardeşlerin “CİVAN”ı 1. 
Hikmet Aslan’ın “TİKO” isimli boğası 2. 
B. Orta kategorisinde Cem Çamer’in “POYRAZ” 1. 
Çınar kardeşlerin “ŞİVAN”ı 2. 
Başaltı kategorisinde Burhan Yılmaz’In Şahin Ahmet Yapıcı’nın ”HANÇER” isimli boğası 2. Oldu. Bu senenin başpehlivanı Enis Güneri’nin “NOYAN” isimli boğasını yenen kadir Uzun’un “LADİN” isimli boğası Şampiyon oldu ve kupayı Çamlıhemşin’e götürdü.
Toplamda 33 bin tele ödül dağıtıldı. Festivalin sunumunu boğa güreşlerinin vazgeçilmez sesi ve Artvinin sesini Türkiye’ye duyurmaya devam eden Şakir Kara yaptı. Boğa Güreşlerini Türkiye’de kendi yorumlarıyla, farklı bir şekilde sunan Şakir kara gazetecilerin sorularına cevap verdi,
Kara, Artvin’deki bütün boğaların isimlerini, karakterlerini ezberlediğini, sahiplerini yakından tanıdığını, bu sayede yorum yapabildiğini belirterek;
“Boğa Güreşleri” bir tutkudur. Bunu boğacılar, boğa güreşlerini seven insanlar çok iyi bilir. Size çekici gelmeyebilir, Başkalarının dikkatini çekmeyebilir. Ama boğa tutkunları için çok büyük bir seyirdir. Şunu da hemen eklemeliyim. Artvin’de Çamlıhemşinde, aydın’da, Muğla’da yapılan Boğa güreşlerinde kilo ve boynuz kontrolleri yapılıyor.
Çünkü hayvanların birbirlerine zarar vermemeleri çok önemlidir. Bir boğanın değeri pahalı bir otomobil değerindedir. Tıpkı çok değerli atlar gibi. Onun için hayvanseverlerin ispanya’daki boğa vahşetine karşı yaptıkları eylemler, söylemler çok doğru ve yerindedir. Ama buradaki güreşler gerçekten çok dikkatli ve zarar verilmeden yapılıyor. Bu güreşler barış güreşleridir. Çünkü yüzyıllardır yayla kültürümüz var. Bu hayvanlar yaylada güreşirlerse birbirlerine zarar verir diye Kafkasör’de köyün mezralarında, düzlüklerde kontrollü güreşler yaptırılırdı. Yapılan aynısıdır.
Dalahet’te de çok güzel güreşler oldu. Ben Boğa güreşleri sunuculuğunu farklı yapıyorum. Bu bir şov, bu bir kültür, gelenektir. Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonasında yine sizlerle olacağım. Artvin’i, boğalarımızı tanıtmaya devam edeceğim. Aydın’da, Muğla’da Ege'de yapılan Türkiye Boğa Güreşi şampiyonası'nda Artvin’in en iyi şekilde tanıtmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum, bundan sonra da yapacağım. Çünkü Artvin’i sevmek demek, Artvin için bir şeyler yapmak demektir. Artvin’e, Artvin kültürüne, değerlerine, doğasına, boğasına sahip çıkmak demektir. Ben sadece bunu yapıyorum.”dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.