Bugün: 21.09.2020

GAZİ ORTAOKULU İÇİN ANİ "YIKMA KARARI" ARTVİN HALKINDA BÜYÜK ŞOK ETKİSİ YAPTI!

GAZİ ORTAOKULU İÇİN ANİ "YIKMA KARARI" ARTVİN HALKINDA BÜYÜK ŞOK ETKİSİ YAPTI!

Gazi Ortaokulu’nun acilen boşaltılarak yıkılması kararı Artvin’de şok etkisi yarattı. 25.02.2020 08:39
Gerekçe olarak, binanın depreme dayanıklı olmadığı, bu yüzden Artvin’de yıkılacak 2 okuldan birisi olduğu resmi yazı ile iletildi. Kemalpaşa ilçesinde bir okul Artvin Merkez’de ise Gazi Ortaokulu olarak belirlendi. Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, okul toplantı salonunda velilere açıklamalarda bulundu. Artvin Valisi Yılmaz Doruk , Okul Aile birliği okul müdürü ve idarecileri ile görüştükten sonra velilerle yapılan toplantıya katılmadı. Açıklamayı İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar yaptı.

HABER BİZE 10 GÜN ÖNCE GELDİ!

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bu haberi 10 gün önce aldığını 10 gündür uyku tutmadığını söyledi, Acar;”Değerli velilerimiz, Gazi Ortaokulu’nun acilen yıkılması gerektiği yazısı bakanlıktan geldi. Bina ile ilgili verilen rapor, burada eğitim yapılmaması ve ivedilikle acilen boşaltılması yönünde. Biliyorsunuz Türkiye’de son yıllarda ard arda depremler meydana geliyor. Gazi Ortaokulu önümüzdeki pazartesi eğitime kapatılacak.

Eğitime Vakıfbank İlköğretim Okulunda sabahçı, öğlenci şeklinde ikili sistemle devam edecek. Bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Bu bakanlığın kesin emridir.”dedi.

Okul Velileri Vakıfbank ilköğretimde sabahçı öğlenci eğitimin hem Gaziortaokulu öğrencilerini, hem de Vakıfbank İlköğretim okulunu olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle buna karşı çıktı.

İmam Hatip Lisesi’nin boş olduğunu çok az öğrenciye sahip olduğunu belirterek 700 öğrencinin yeni Gazi Ortaokulu yapılıncaya kadar orada eğitim verilmesini istedi. İmam hatip’in daha önce eğitim aldıkları Eski Kız Meslek Lisesi’nde eğitim alabileceğini çünkü sayılarının az olduğunu söylediler.

Orta Mahalle’de yapılan lisenin de uygun olabileceğini, eğitimin öğlen, sabah şeklinde değil, gün boyu yapılmasını dile getirdiler.
Okul velileri, madem okul bu kadar kötü idiyse neden her yıl tadilat yapıldığını, o zaman neden böyle bir rapor verilmediğini sordu. Okulun bu kadar kötü durumda olduğunu neden bu şekilde apar topar verildiğini sordu. Burada okul dışında başka bir projenin olup olmadığını da soran velilere cevap veren İl Milli Eğitim Müdürü Acar, 2021 yılında yeni Gazi Ortaokulu binasının hizmete gireceğini başka hiçbir projenin olmadığı garantisini verdi.

BURASI ARTVİN MÜZESİ OLABİLECEK DEĞERDE BİR BİNADIR. DEPREME DAYANAKSIZ OLDUĞUNA İNANMIYORUM. BUNUN RAPORU NE ZAMAN VERİLMİŞ?

Gazi Ortaokulunda 1983-1992 yılları arasında idarecilik yapan emekli öğretmen Hasan Yavuz (75) “Ben 1983, 1992 yılları arasında bu okulun idareciliğini yaptım. Bu bina esasında Halkevi binasıydı. Düğün Salonu, kütüphanesi, sosyal alanlarıyla çok güzel bir yapıydı. Daha sonra okula çevrildi.

Bu okulun bırakın yıkılmasını Artvin Müzesi olarak gelecek kuşaklara bırakılması ve Artvin’e hizmet etmesi düşünülmesi gerekirdi. Gelelim depreme dayanıklı olmadığı iddiasına; Ben buna asla inanmam. Çünkü bu okul çok sağlam bir şekilde yapılmıştır. Bununla ilgili depreme dayanıklılık testi ne zaman yapılmış? O raporun sonuçları nasıl? Kimler yapmış? Okulun bahçesindeki bu ağaçlar için biz 2 arkadaş disiplin cezası aldık. Neden? Çünkü keseceklerdi, kestirmedik. Görüyorsunuz, muhteşem bir görüntüleri var.

Bu çam ağaçları “Fıstık Çamıdır” kimse bilmez. Şimdi bunu da kesecekler desenize. Ben emekli bir öğretmen olarak, eğitim öğretimin tam ortasında böyle bir apar topar boşaltılmasının her iki okulun Vakıfbank ve Gazi Ortaokulu öğrencilerinin travma yaşamasına neden olacağını düşünüyorum.

Depreme dayanıksız olduğu iddiasına raporları görmeden de inanmıyorum. Bu işin içinde başka iş var demektir. Yazıktır, günahtır. Bu okula daha geçen yıl büyük bir iç ve dış tadilat yapıldı. Hatta okul açıldığında yetiştirememişlerdi. Şimdi bu nedir? Milli Eğitim o zaman bunu bilmiyor muydu? Açıkçası buna çok üzüldüm. Burada Artvin’in hafızası vardır. Geçmişi, anıları vardır. Dedim ya bırakın yıkmayı müze olarak değerlendirilmesini çok arzu ederdim.”dedi.
-SAMİ ÖZÇELİK-

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.