Bugün: 26.01.2021

GÜZEL HABER İSTANBUL MALTEPE'DEN GELDİ!.. ARTVİN KÜLTÜR TURİZM EVİ HİZMETE AÇILDI!.

GÜZEL HABER İSTANBUL MALTEPE'DEN GELDİ!.. ARTVİN KÜLTÜR TURİZM EVİ HİZMETE AÇILDI!.

Artvin Sevdası, Kültürü, sanatı, sohbeti İstanbul'a Taşınıyor!. 12.06.2020 16:15
Artvinli İş adamı Kibar Köse “Bir Sevdadır Artvin” düşüncesinden yola çıkarak İstanbul’daki tüm Artvinlileri "Artvin Kültür Turizm Evi”nde bir araya getirmek için kolları sıvadı.
Artvin Kültür Turizm Evi İstanbul Maltepe’de Hizmete Girdi.
40 yıl önce Artvin’den İstanbul’a yola çıkan işadamı Kibar Köse, 1995 yılında kurduğu basın, yayın ve reklamcılık şirketini 25 yıldır, sektörel alanlarda faaliyetlerle başarılı bir şekilde sürdürüyor. . Kibar Köse, Artvinli hemşerilerine faaliyet gösterdiği alanlarda da istihdam ve iş olanakları sunarak gönül bağlarının ne kadar kuvvetli olduğunu ispatlayan çalışmalarda bulunmaya devam ediyor.. 
Kurduğu “TÜRKİYE DÜNYA MEDYA” şirketinin halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekte olan Köse, İstanbul’da ikamet eden Artvinlilerin tanıtımını yaparak önemli hizmetler sundu.  Artvinli, Bürokratlar, İşadamları, Sanatçılar ve Türkiye’ye mal olmuş insanlarımızı önce ülke geneline ve dünya arenalarına tanıtım çalışmalarını kapsayan projelere imza attı. Gerçek bir Artvin sevdalısı olan Kibar Köse, 100 binden fazla Artvinliyi dergi çatısı altında buluşturarak Artvin İş, Sanat ve Kültür camiasının takdirini kazandı.
Girişimciliği her zaman idealleri ve yaşam çerçevesine alan Kibar Köse, şu anda İstanbul Maltepe’de bulunan “Artvin Kültür Turizm Evi”ni faaliyete geçirerek derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu görevi yürütmektedir. 
Başkan Kibar Köse kurdukları dernek hakkında şu açıklamada bulundu; “Türkiye’nin en nadir illerinden biri olan Artvin’in İstanbul’da yaşayan Artvinli hemşerilerimizle bir araya getirmeyi, kaynaştırmayı, Artvin Kültürünü, sosyal etkinliklerimiz, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmayı amaçlamak adına bu lokali faaliyete açarak tüm hemşerilerimizin hizmetine sunuyoruz. Hizmet ve faaliyetlerimizin aşamalarında yeterli kalmayıp “Artvin Yemekleri”, ”Artvin Yöresel ve Organik Ürünleri”ni, kısacası Artvin’e özgü yemek kültürüyle ne varsa buraya taşımayı amaçladık.”
DERNEĞİN AMAÇ VE FAALİYETLERİ
Derneğin amaç, ana faaliyetler ve etkinlikleri konusuna da değinen Kibar Köse; “Günümüzün ekonomik koşulları doğrultusunda işsizlik en önemli konularımızdan biri. Burada işsiz kalan genç kuşağımıza iş imkânı ve istihdam sağlayacağız. Bu arada yükseköğrenim gören üniversiteli gençlerimiz dernek bünyesinde burs alma olanağı elde edecekler. Artvin’in turizm ve tarihi değerlerini, Artvin Yemekleri ve Artvin mutfaklarını tanıtan çalışmalarda bulunacağız. İstanbul’da bulunan Artvinli işletmeler ve Artvinli işadamlarının mevcut kuruluşlarına nitelikli eleman kazandırma çalışmalarımız olacak. Sağlık kuruluşlarına ve bakıma ihtiyaç duyan hemşerilerimizi buralara yönlendirerek tedavi olmalarını ve bu hizmetlerde indirim sağlama olanakları sağlayacağız. 
Artvin’in kültürünü, örf adet ve geleneklerini Türkiye ve Dünya’ya tanıtan çalışmalara imza atacağız. Artvinli hemşerilerimizin veya yakınlarının vefat etmeleri halinde kendilerine “Ölüm, taziye ve Cenaze Yardımı” vb. sosyal yardımlar yapacağız. Doğum, nişan, evlenme, sünnet günlerindeki mutluluklarını dernek olarak birlikte paylaşarak sevinçlerine ortak olacağız. Tüm Artvin ilçelerindeki İstanbul’da ikamet eden hemşerilerimizi lokalimizde tanıştırıp birbirleriyle kaynaştırmayı amaçlamaktayız” açıklamasında bulundu.
Artvin Kültür Turizm Evi’nin bir bölümü restoran olarak düzenlenerek bu mekânda Artvin’in yöresel lezzetleri ve yöre yemekleri olan “Cağ Döner”, “Güveçte Alabalık”,”Sinor”, “Erişte”, “Kete”, “Sarma Dolma”, “Fasulye Turşusu”, “Kuymak” ve diğer yemekler Artvinlilerin beğenisine sunuluyor. 
Artvin Organik Ürünleri bölümünde; Köme, Pestil, Bal, Zeytin, Peynir ve Tereyağ çeşitleri mevcuttur. 
“Artvin Kültür Turizm Evi” genel faaliyetlerini içeren dernek çatısı altındaki çalışma ve faaliyetleri kapsayan “Artvin Dergisi” adıyla bir internet portalında desteklenecek.
Derneğimiz de Kütüphanemiz vardır. 
Artvin Müzesi bölümünde dedelerimiz kullandıkları eşyalarla mini müze hazırlanmıştır. 
Adres:Feyzullah mahallesi Aydınlar Sokak Afacan İş Merkezi No:4 Maltepe-İSTANBUL
( Maltepe Belediyesi yanı) 
Gsm: 05322550078 Mail: maltepeartvinlilerdernegi@gmail.com

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.