Bugün: 26.06.2019

HOPA DEVLET HASTAHANESİ SAĞLIKTA TERÖR BASIN AÇIKLAMASI

HOPA DEVLET HASTAHANESİ SAĞLIKTA TERÖR BASIN AÇIKLAMASI

Hopa Devlet Hastanesi’nde 07 Şubat Perşembe günü, Genel Cerrahi Doktoru Mehmet Ömer Özduman’a poliklinik sırasında 2 kişi tarafından fiziksel şiddet uygulandı. 08.02.2019 15:30

Hopa Devlet Hastanesi’nde 07 Şubat Perşembe günü, Genel Cerrahi Doktoru Mehmet Ömer Özduman’a poliklinik sırasında 2 kişi tarafından fiziksel şiddet uygulandı. Hopa devlet hastanesinden alınan bilgilere göre doktorun “hastasız ilaç yazamam cevabına sinirlenen” 2 kişi Genel Cerrahi Doktoru Mehmet Ömer Özduman’a yumruklar savurarak, ölümle tehdit ve küfürler etmiştir.

Yaşanılan bu olayın ardından Hopa devlet Hastanesi 08 Şubat Cuma günü devlet hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu. Yapılan basın açıklamasına devlet hastanesi yönetim kadrosu ve sağlık çalışanları, toplum sağlığı merkezi Başkanı dr. Mehmet Şeker ve çalışanları, cumhuriyet halk partisi belediye başkan adayı Taner Ekmekçi ve Chp ilçe yönetimi, kadın kolları ve gençlik kolları yerel basından ismet Başar, Özdemir bağdat katıldı.

Hopa devlet hastanesi başhekim yrd. Ersin Böcü hastane önünde yaptığı açıklamasında; Yaşadığımız çirkin saldırı sonrasında desteklerini esirgemeyen Sayın Valime, Sayın Kaymakamıma, Sayın İl sağlık müdürüme saygılarımı teşekkürlerimi sunarım.

Bizleri yalnız bırakmayan değerli sağlık müdürümüzün yöneticilerine, Hopa’mızın kurum yöneticilerine meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, parti teşkilatları, basın temsilcileri, değerli Hopalı vatandaşlarımız ve saygıdeğer meslektaşlarım;

Sağlık sektörü saygıyı sevgiyi özveriyi ve şefkati içinde barındıran büyük bir hizmet sektörüdür.

Sağlık hizmeti veren çalışanların maruz kaldıkları sözlü ve fiziki terörün hoşgörü ile karşılanması mümkün değildir.

Vatandaşlarımıza yardımcı olmak hayatlarını kurtarmak için büyük fedakârlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren sağlık çalışanlarımıza yönelik hastanemizde dün çirkin bir saldırı gerçekleşti.

Meslektaşımız poliklinik hizmeti verdiği sırada 2 tane insanlıktan nasibini almamış sağlık teröristi tarafından fiziki saldırıya uğramış darp edilmiştir. Meslektaşımıza ölüm tehdidi savurmuşlardır. Bu kendini bilmezler emniyet güçlerimiz tarafından gözaltına alınmıştır. Bu çirkin saldırının takipçisi olacağız ve güveniyoruz ki mahkemelerimiz tarafından hak ettikleri cezayı alacaklardır.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakaları sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunda düşüşe sebep olmaktadır, bu nedenle vatandaşlarımızın aldığı sağlık hizmetinin niteliği etkilenmektedir sağlık çalışanlarına yönelik bu tarz şiddet eylemlerinin son bulması için toplumun bu konuda gerekli desteği ve duyarlılığı göstermesi ve sağlaması meslektaşlarımızın fedakârca ürettiği sağlık hizmetini olumlu çevirecektir. Bizler kimi zaman yeni bir hayatın başlangıcına tanıklık ediyoruz kimi zaman da bir ömrün sonlanışına. Hayatın her anında ihtiyacı olana yardım elini uzatmak için gece gündüz çalışıyoruz yeminimizde ne olursa olsun yardıma ihtiyacı olana yardım etmek var. Kasıtlı olarak kimseyi incitmeyiz bir sağlık çalışanını darp etmek sözlü şiddet uygulamak ve hatta ne yazık ki yaşamını elinden almak nasıl söz konusu olabilir bunun yorumunu ve takdirini hayatında en az bir defa kendisine sağlık adına uzanan yardım elini tutmuş minnettar kalmış inancı olan iyi kalpli insanlara bırakıyorum. Biz ki en değerli emanetiniz için varız aramızda bilinen tüm yasalardan daha anlamlı daha güçlü bir anlaşma var en değerli varlığını güvenle emanet edecek kadar anlamlı ve güçlü sağlık çalışanlarına şiddet gittikçe büyüyor artık elele verip tüm şiddeti kınama zamanı çünkü biz önce insanız.  Değerli Hopalılar sizden biri olan sağlık çalışanlarına sahip çıkın. Sağlık veren ellere zarar vermeyiniz. Bu aymazlığa müsaade etmeyiniz. Sağlıkta şiddeti birlikte durduralım. Dedi.

Basın açıklaması ardından yerel basınla özel olarak odasında görüşme yapan Başhekim Yrd. Böcü şu sözleri söyleyerek sağlıkta şiddeti lanetledi;

Hopa Devlet Hastanesi Başhekimi basına yaptığı açıklamada Hopa devlet hastanemizde istemediğimiz bir olayla karşılaştık, sağlık çalışanımıza poliklinik sırasında saldırı gerçekleşti. Kendini bilmez iki şahıs doktorumuza biri arkasına geçip ellerinden tutarak, diğeri yumruklar savurarak, ölümle tehdit ve küfürler etmiştir. Doktorumuza fiziksel bir saldırı gerçekleşmiştir. Olay anında hasta yok ve bunlar daha önceden muayene ettiği hastanın ” nasıl ilaç yazmazsın, kime artistlik yapıyorsun”  sözleri ile sadece saldırı amaçlı polikliniğe gelmiş iki kendini bilmez şahıstır. Emniyet güçlerimiz bu iki şahsı gözaltına aldı mahkeme süreci başladı takipçisi olacağız, sağlık çalışanları olarak bu tarz şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyor ve kınıyoruz. Dedi.

Genel Cerrahi doktoru Mehmet Ömer Özduman’ın 1 Bucuk ay önce Hopa’ya geldiği ve Raporlu olduğu halde 08 Şubat Cuma günü Endoskopi için raporlu hastaları ile ilgilenip, hastaları mağdur etmemek için gerekli tedaviyi uygulayıp Hopa devlet hastanesinden ayrılık Ankara’ya gittiği öğrenildi.Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.