Bugün: 21.09.2020

KANAL İSTANBUL PROJESİNE İTİRAZLAR. DALGA DALGA TÜM ÜLKEYE YAYILIYOR!..

KANAL İSTANBUL PROJESİNE İTİRAZLAR. DALGA DALGA TÜM ÜLKEYE YAYILIYOR!..

Ülke insanı artık yanlış işlerin, hatalı projelerin faturasını ödemek istemiyor. 28.12.2019 11:21
Hiç geçmediği köprülerin parasını ödemekten bıktı. Kanal İstanbul'un'da hem ülkeye, hem İstanbul'a, hem de 82 milyona telafisi imkansız zarar vereceği, ülkeyi daha büyük sıkıntılara sokacağı gerekçesiyle bu projeye karşı çıkıyor.

İstanbul'daki çevre ve şehircilik il müdürlüklerinde uzun kuyruklara neden olan Kanal İstanbul'a itiraz süreci Artvin, Rize, Samsun, Ordu, Sinop ve Trabzon'a da yayıldı

İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Durusu’dan başlayıp, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Sazlıdere Barajı’ndan geçerek, Küçükçekmece’de son bulması planlanan Kanal İstanbul Projesi’ne Karadeniz’den de itiraz var.

Sosyal medyada #YaKanalYaKaradeniz sloganıyla destek bulan itirazlara Yeşil Artvin Derneği, Karadeniz İsyandadır ve Samsun Çevre platformlarından destek geldi.
Artvcin'de saat:10:00'da Çevre Ve şehircilik İl Müdürlüğüne verilen itiraz dilekçeleri Ankara'ya gönderilecek. İtiraz dilekçelerini imzalayanlar arasında Artvin baro Başkanı Ali Uğur Çağal, İYİ Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ parti yönetim kurulu üyeleri Pervin Arslan, Deniz Özdemir,, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, 78'liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik ve vatandaşlar katıldı.

İtirazların Trabzon, Ordu, Sinop, Zonguldak ve Bartın’da devam edeceği belirtildi.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, il müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Esasen bu bir kanal projesi değil, çılgın bir yağma ve rant projesi olduğu giderek anlaşılan ve basına da düştüğü kadarıyla Araplara da çoktan pazarlanmış olan bir Kanal Projesi’nden söz ediliyor. Bu proje, bütün ülkeyi borç batağına batıracak bir rant projesi. Vatan sevgisi ve yurttaş bilinci olan herkesin yapması gerektiği gibi bu projeye itirazlarımızı bildiriyoruz. Bu projeyi asla kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz.


“Kanal İstanbul projesi sadece İstanbul’un değil Karadeniz’in de ölüm fermanıdır” diyen çevre platformları, itiraz gerekçelerini şöyle sıraladı:

- Kanal İstanbul projesi Karadeniz ekosistemini olumsuz etkileyecek.

- Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerin doğası bozulacak

- Karadeniz’in soğuk ve tatlı suyuyla Akdeniz’den Marmara’ya, oradan da Karadeniz’e varan sıcak ve tuzlu su birleşecek. Denizlerin su-tuz ve yaşam dengeleri alt üst olacak.

- Karadeniz kıyısına toplam 54 milyon 605 bin 865 metrekare dolgu yapılacak. Dolguda kanal hafriyatından çıkacak malzeme kullanılacak.

- Kanal İstanbul projesinde en az 1 milyar metreküp hafriyat çıkacak. Çıkan hafriyat Karadeniz sahiline dökülecek.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 25 Aralık’ta yaptığı açıklamada İstanbul’daki inşaatlarda her yıl 40 milyon metreküp hafriyat çıktığını, bu miktarın Kanal İstanbul’da 2 milyar metreküpe çıkacağını söylemişti.

3 Ocak’a kadar görüş, eleştiri ve itiraza açık olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 23 Aralık'ta Kanal İstanbul projesi ile ilgili hazırlanan ÇED raporunu kabul etmişti.

Rapor, 10 gün boyunca askıda kalacak ve yurttaşların görüş, eleştiri ve itirazlarına açık olacak.

İtirazlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine dilekçeyle başvurarak yapılabildiği gibi, ilgili kurumlara faks göndererek ya da CİMER üzerinden de yapılabiliyor.

23 Aralık Pazartesi günü başlayan süreç 3 Ocak'ta son buluyor.
İtiraz dilekçelerini teslim eden vatandaşlar; "Bu kadar sıkıntı içinde neyin Kanal İstanbul'u. İnsanlar aç, işsiz. Yarınından umudunu kesmiş. İntihar eder hale gelmiş. Bu proje kimin karnını doyurur. Kime yarar? Vatana millete hayrı olmayan her işe karşıyız!. Rantçı değil halkçı projelerin destekçisiyiz. Kanal İstanbul, İstanbul'u parsel parsel satma projesidir!..Ekonomik girdaptan çıkma projesidir. Topraklarımızı kaybettikten sonra. en güzel yerlerimizi yabancılara verdikten sonra sizin projenizi biz ne yapalım. Köprülerin, havaalanının, hatta şehir hastanelerinin parasını bize ödetenler, bunun faturasını da bize ödetecekler. yeter artık fabrika açsınlar. Üretime dönük projeler üretsinler. İstanbul'u parçalayan, tehlikeye sokan bu projeye hayır diyoruz" şeklinde duygularını dile getirdi.


Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.