Bugün: 21.09.2020

KENDİLERİ SAHTE, BALLARI DA SAHTE!.. KİLOSU 120 BİN 10 BİN 2 BİN DE YALAN!

KENDİLERİ SAHTE, BALLARI DA SAHTE!.. KİLOSU 120 BİN 10 BİN 2 BİN DE YALAN!

“Üreticiden Tüketiciye” sloganıyla, Ankara Altınpark Fuar Merkezi’nde 12-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen “Ankara Bal Günleri Fuarı”nda ilginç olaylar yaşandı. Kilosu 120 bin TL’ye, 10 bin TL’ye, 2 bin, 1.000 TL’ye bal satan arıcı olmayan satıcılara rastlandı.24.12.2019 12:01
 Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, sahtekârların fuarda yer almasına adeta ateş püskürerek,” 120 bin TL’ye, 10 bin TL, 2 bin TL, 1.000 TL’ye bandrolsüz, kimliksiz, emeksiz bal satan sahtekarların kimler olduğunu bulmak için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yetkililerin bu konuyu araştırmalarını istedi. Bu kişilerin bundan sonra hiçbir etkinliklere alınmaması gerektiğine vurgu yaptı.

KİLOSU 120 BİN TL’YE BAL MI OLUR? BUNLAR
İNSAN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYOR?

Artvin Arı Yetiştiriciler Birliğinden açıklama: Kilosu 120 bin liraya bal olmaz. Geçtiğimiz günlerde Ankara düzenlenen bal günlerinden Artvin bölgesine ait olduğu iddia edilen ve kilosu 120 bin ile 10 bin lira arasında satılan ballarla ilgili Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği’nden açıklama geldi. Birlik Başkanı İbrahim Durmuş: Kilosu 120 bin veya 10 bin liraya bal olmaz. Biz birlik olarak böyle bir bal duymadık, görmedik, hiçbir üreticimizin böyle bir iddiası yık. Bu ne pahalı yalandır!” dedi.

Bu yıl Ankara’da ikincisi düzenlenen “bal günleri” 12 - 15 Aralık tarihleri arasında Ankaralılarla buluştu. Fuarda Türkiye’nin dört bir yanından getirilen ballar görücüye çıktı. Fuarda “Kayabalı” diye adlandırılan Artvin’in Şavşat- Sarıçayır bölgesine ait olduğu iddia edilen bal 120 bin liraya, bir başka Artvin Ardanuç bölgesine ait Zekerya köyü balı ise 10 bin lira fiyat konması haber konusu oldu.

Artvin’in Şavşat- Sarıçayır ve Zekerya köyüne ait olduğu iddia edilen ballar hakkında Artvin Arı Yetiştiriciler Birliğinden açıklama geldi. Birlik Başkanı İbrahim Durmuş yönetim kurulu üyeleri ve bal üreticileriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında,
“Sadece bu yıl değil, önceki yıllarda da duyuyorduk. Kaya balı Sarıçayır balı şöyle fiyatı böyle!. Fakat onlarla karşılaşmam bu yıl mümkün oldu. Bir kere şunu söyleyeyim. Ben hem Sarıçayır’da arıcılık yapan Birlik üyemiz Kemal Saraç’ı, hem de Zekerya köyü arıcılarından köy muhtarı Ahmet Gülpaşa Pehlevan’ı bu açıklamaya davet ettim. Birinci ağızdan gerçeği öğrenelim, duyun istedim.
Bir kere bu balların barkotu, belgesi, logosu üretim ile ilgili hiçbir bilgi yok. Açıkta bir bal, kavanozlara iptidai doldurulmuş sözle anlatılan bir bal. Ve daha trafik ve komik olan ise bu adamların hiç birisini tanımayız. Bunlar ne Sarıçayır’ın yerini bilir, ne Zekerya’yı, ne Macahel’i!. Bu balları satanlar bizim üreticilerimiz değil. Bizim bölgemize de ait bal değil. Kilosu 120 bin veya 10 bin liraya bal olmaz. Bahsi geçen bölgede üreticilik yapan arkadaşlarımız ballarını kilosunu 200- 250 en pahalısı 300 TL’yi geçmez!. ” dedi.

BU BALLAR ARTVİN BÖLGESİNE AİT BAL DEĞİL

Başkan Durmuş açıklamasına şöyle devam etti,” Geçtiğimiz günlerde 12-15 Aralık tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen bal festivalinde, Artvin balı adı altında 120 bin ve 10 bin liraya bölgemizde bulunan Sarıçayır ve Zekerya köyüne ait balların satıldığını fark ettik. Konuyla ilgili kendimizi açıklama yapmak zorunda hissettik.Bu balları satanlar birliğimize üye 1200 arıcından biri değil, hatta Artvinli değil. Konusu geçen ballar açıkta satılan, etiketi olmayan, markası olmayan, uyduruk şişeye konmuş ballardır.Bu ballar 35 yıllık ve 5 bin yıllık olduğu iddia ediliyor. Bakanlık verilerine göre iki yıldan sonra saklanan bal, bal değildir. İçindeki mineralleri ölür, değerini kaybeder kanserojen maddeye döner. Bu vatandaşlar Artvin’in ismini kullanarak insanları kandırıyor. Bu birçok kanalda haber konusu olmuştur, bu bilgi kesinlikle doğru değildir” diye konuştu.
Durmuş, “Fuarda kilosu 120 bin liraya satılan Artvin’in Sarıçayır’da ve kilosu 10 bin liraya satılan Zekerya köyünde üreticilik yapan arkadaşlarımıza sorduk. Onlardan kimse fuara katılmamış. Artvin’in ismini kullandıkları için biz çok rahatsızız, bakanlığı bir an önce konuyla ilgili göreve çağıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

YALANIN BU KADAR PAHALISINI GÖRMEDİM

Artvin Şavşat ilçesi Sarıçayır bölgesinde arıcılık yapan ve “Sarıçayır”ı keşfedenlerden ve bu ismi ilk kez kullanan 20 yıllık arıcı Kemal Saraç, “Sarıçayır’ı arıcılıkta ilk kullanan kişi benim. Benimle birlikte Yüksel Ekinci arkadaşımız var. Arıları buraya götürüyoruz. Haziran’ın başından Ağustos’un sonuna kadar arılarımız orada durur. Sarıçayır küçük bir alanın adıdır. Yalanın da bu kadar büyüğünü ve bu kadar pahalısını hiç duymadım. Evet, oranın bal kalitesi iyi analizleri yaptırıyoruz. Değerleri, bal kalitesi hakikaten bayağı yüksek ama kilosu 120 bin liraya bal olur mu? Olsa olsa yalan olur!. Bu adamları da hiç bir zaman orada görmedim. Bunlar bu balı nerede nasıl elde ediyor? Kovanınız yok, arınız yok, yeriniz yok, emeğiniz yok. Bu ne terbiyesizliktir. ” dedi.
Saraç, yıllar önce arkadaşının bir olayı anlattığını belirterek; ”Şimdi birlikte Sarıçayır’da balcılık yaptığım Yüksel arkadaşımız anlatmıştı. 15 sene önce bir ağaç kesiliyor içinden 16 kilo bal çıkıyor.

AYNI ARI NASIL FARKLI BAL YAPAR?

Bu balda ‘PERİBALI’ adı altında piyasaya sürülüyor. Toplam 16 kilo… Bu 16 kilo bal yıllar geçti bitmedi. Sonuçta bu baldır. Bizim peteklerde aynı ağaçtan yapılmış arılarımız aynı çiçeğe konuyor. Aynı arı nasıl farklı bal yapar. Bir kere mantıksızlık burada!. Ben Sarıçayır balını 250 liraya satıyorum” 120 bin liraya bal olmaz. Tüketici aldanmasın öyle bir şey yok. Bakanlığın bu işe el koyması gerekir.

Bizden başka bal üreten yok o bölge de Sarıçayır’ın isim hakkı bana aittir. Ben “Energi Bal” ismi ile bal üreticiliği yapmaktayım. Ürettiğim balın analizini mutlaka yaptırırım. Dolum, paketleme ve diğer tüm işlemler tamdır. Artvin Arı Üreticileri Birliği’nin nihai hedefi de bal üreticilerinin emeğini korumak, balımızı marka halinde satışa çıkarmak ve Artvin Balı’nın hak ettiği yere taşınması için yoğun çaba harcamaktayız. Böyle sahtekâr insanlar maalesef bizim alınterimize, emeğimize saygısızlık yapmakta ve çok büyük zarar vermekteler.” diye konuştu.

FUARDA ZEKERYA BALININ 10 BİN TL’YE
SATILMASI BİZİ ŞAŞIRTTI!
BİZDE ÖYLE BİR BAL YOK ORAYA
BAL GÖNDERMEDİK KATILMADIK

Fuarda bir stantta “Şampiyon bal olarak” kilosu 10 bin liraya satışa çıkarılan Artvin’in Ardanuç ilçesi Zekerya balı ile ilgili açıklamayı ise köyünde arıcılık yapan ve aynı zamanda köy muhtarı olan Ahmet Pehlivan yaptı. Pehlivan, “Ne yalan söyleyeyim, köyümüzün adıyla kilosu 10 bin TL’den bal satıldığını duyunda kulaklarıma inanamadım. Köyümüzdeki bal üreticileri olarak biz, bu satanları tanımıyoruz, bizim köyde 10 bal üretici var ve hiç Ankara’daki fuara katılmadılar. Onlara sordum, hiç biri de bu fuara bal göndermedi. Bizim ballarımız açıkta satılmaz, üretim tarihi var, seri numarası var. Bandrolü var ve Arıcılar Birliği’ne üyedir. Başkanımızın bundan mutlak haberi olur.
Burada, üreticinin bilinçli olduğu kadar tüketicinin de aynı oranda bilinçli olması gerekiyor. Birliklerimiz var. Onlara sorabilirler. . Biz ballarımızı 200 liraya satıyoruz, fiyat farklılıkları olabilir değerine göre ama 10 bin ve 120 bin anormal bir rakamdır. Bu olsa olsa kamera şakasıdır diye düşünmek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

FABRİKADA BAL ÜRETTİKLERİNE ŞAHİT OLDUM!

Arı üreticisi Yaşar Gül’de yaşadığı bir anıyı anlatarak, balda sahtecilikte gelinen son noktaya dikkat çekti. Gür; Antalya’ya arılar için karavan araç almaya gittim. Adam bana bu aracı ne yapacağımı sordu. Ben, arıcılık yapacağım, onun için kullanacağımı söyleyince; “Bunun için uğraşmaya değer mi? Burada bal üreten fabrika yapıldı.

Bal da çok güzel, isterseniz gidelim tadına bakın dedi. Ben de gittim. Tadına baktım. İnanamadım. Benim ürettiğim balın ayarında mükemmel bir bal. İnanın benim alasım geldi!. Böyle bir şey olabilir mi? Balı arı yapar, Fabrikada bal üretilir mi? Kopyenin aslından iyi çıkması misali. Ama değerlerine baktığınızda içindeki kimyasalların hiç biri balın içindekiler değil. Bu bal sağlık vermez, kanser yapar, öldürür, sağlık sorunlarına neden olur. Çünkü bu bal, bal değil!”dedi.

BU KADAR DA KUYRUKLU YALAN OLMAZ Kİ!..
BEN BALIMI 200 TL’YE TOPTAN VERİYORUM

Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal’da yaptığı açıklamada; “Kilosu 120 bin TL’ye bal satmaya kalkışmak, insan aklıyla dalga geçmektir. 10 bin TL’ye bal satmak aklın almayacağı bir şey. Şimdi eğer Artvin’de Sarıçayır’da, Zekerya’da, Macahel’de Hatila’da, ya da Papart’ta 120 bin TL’lik bal çıksa, buraları bize bırakmazlar. Burada rant savaşı çıkar. Bakın arıcı arkadaşlarımızdan bal alsınlar 200 TL’ye toptan veririz. Hadi indirim yapıyorum. gelsinler sıralı alsınlar 150 TL’ye ben kendi ürettiğim balı veriyorum. Buyursunlar gelsinler alsınlar. Ufak atın da civcivler de yesin. Zavallılar aç kalacak!. Bu kadar da kuyruklu yalan olmaz ki!.”dedi.

BALIN KALİTELİSİ BELGESİ İLE BELLİ OLUR!..

Artvin Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İbrahim Durmuş son olarak, sağlıklı ve doğal bal satın almak isteyen tüketicilere şu uyarıda bulundu; “Değerli müşterilerimiz; Bal damak tadıyla anlaşılmaz, akışıyla, kokusuyla anlaşılmaz. Kocakarı tespitleriyle hiç anlaşılmaz. Balın kalitesi gerçek analiz raporlarıyla anlaşılır. Bu analizler çok zor ve detaylı işlem gerektiren analizlerdir. İyi laboratuvarlarda yapılabilir. Açıkta bal satılmaz. Bunun sağlıklı olması şüphelidir. Mutlaka sertifikalı, barkotlu ve ürün belgeli olması lazım. Eğer biri size ucuz bal getiriyorsa bilin ki arının ürettiği bal değildir. O bal yasal bal da değildir, o bal kaçak baldır. O bal size sağlık vermez, zehirler. Bizim için sağlığınız çok önemlidir.. Bizim için çok değerlisiniz. 1.200 arı üreticisi arkadaşımız bin bir meşakkatla sizin için dağda, bayırda, çayırda ormanda en kaliteli, sağlıklı bal üretmek için çok büyük fedakarlıkta bulunuyor. Onların emeğine saygı duymayanlara geçit vermeyin.” dedi.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.