Bugün: 17.09.2019

ONLAR ARTVİN’İN TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DAKİ GURURLARI ALTIN KIZLAR ALMANYA'DA 622 YILLIK YÜRÜYÜŞE KATILDI

ONLAR ARTVİN’İN TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DAKİ GURURLARI ALTIN KIZLAR ALMANYA'DA 622 YILLIK YÜRÜYÜŞE KATILDI

Dünyanın en eski geleneksel yürüyüşler arasında ilk sırayı alan Nurnberg Faşing yürüyüşünde bu yıl Türk ekibi yine damgasını vurdu, yürüyüşün en çok ilgi gören ekibi olmayı başardı.05.03.2019 07:45
Artvinli hemşehrimiz Abdurrahman Gümrükçü ve eşi Ümit Gümrükçü’nün birlikte kurduğu , kısa sürede Avrupa’da, Almanya’da adından söz ettiren Altın Kızlar folklor ekibi, saz, davul, eşliğinde yürüdü. Yüzbinlerce kişinin izlediği yürüyüşün en renkli ekibi olan Türk ekibe ilgi yoğun oldu.

1397 yılından bu yana, dünyanın en eski Faṣing Korteji olarak tarihe geҫen Nürnberg faṣing kortejini bu yıl, yüz binin üzerinde seyirci izledi.

Altın kızlar grubu, davul , zurna ve saz eşliğinde yürüdüler, Nürnberg’de faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Sanat ve Kültür Derneḡinin bünyesinde ҫalıṣmalarını yapan ve Nürnberg’de barıṣ köprüsünü oluṣturan ve Türk kültürünün tanıtılmasında, kültür elҫiliḡi yapan Altın Kızlar Halk Oyunları Grubu, faṣing kortejine katıldı .

Giymiṣ oldukları otantik, kültürel kıyafetleri büyük beğeni kazandı. Milenyum müzik grubunun Zurnacısı Musa Elbey’in ve Davulcu Murat Devecioḡlu‘nun seslendirdiḡi oyun havalarına Altın Kızlar Halkoyunları grubu oyunları ile eşlik ettiler. Korteji izleyenler, yerlerinde oyunlara iṣtirak ederek hoṣ anlar yaṣadılar.

Nürnberg’de faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Sanat ve Kültür Dernek baṣkanı Abdurrahman Gümrükcü korteje katılan üyelerine Nürnberg’de uyuma katkılarından dolayı teṣekkür etti. Gümrükçü; “1397 yılından bu yana, dünyanın en eski Faṣing Korteji olarak tarihe geҫen Nürnberg faṣing kortejini bu yıl, yüz binin üzerinde seyirci izledi. Bu karnaval yürüyüşüdür. Ben Almanya’ya geleli tam 50 yıl oldu. 1969 yılında Artvin’den gurbete çıktım.

O gün bugündür Almanya’dayım. Burada iş dışında çeşitli sosyal aktivitelerde de görevler aldım. En son eşim Ümit hanımla birlikte 9 yıl önce “ALTIN KIZLAR HALK OYUNLARI” ekibini kurduk. Bu ekibin kıyafetlerini kendimiz hazırladık. Nurnberg Yürüyüşünün bu yıl 622’nci yılıydı.

Yine muhteşem bir etkinlik oldu. Bu yürüyüşü yüzbinin üstünden insanlar izledi. En çok ilgiyi yine Altın Kızlar Gurubu çekti. Gerek kıyafetleri, gerekse davul-zurna, saz, halk oyunları gösterimiz, kıyafetler, gülen yüzler, samimiyet ve dostluk gösterileri Almanya’da büyük bir ilgi ve beğeni topluyor. Biz Türkiye-Almanya ve Avrupa’da dostluk köprülerinin kurulması, yaşatılması için gönüllü Turizm ve Kültür elçiliğini yapmaktayız. Tabii bu etkinliğin mimarı eşim Ümit hanımdır.

Benim giydiğim kıyafet ise Nasrettin Hoca kıyafetidir. Biliyorsunuz, dünyanın en nüktedan, zeki ve tarihi şahsiyetlerimizden olan Nasrettin Hoca, gülümsemenin, gülerken düşünmenin, samimiyetin, emeğin, dürüstlüğün, ahlakın sembolüdür. Onun hiçbir fıkrasında art niyet, üçkâğıt bulamazsınız.

Her fıkrasında bir ders vardır. Böylelikle Nasrettin Hocamızı da Almanya’ya, Avrupa’ya tanıtıyoruz. Altın Kızlar, horona başlarken Atabari ile başlarlar. Bu bizim değişmeyen geleneğimizdir. Daha sonra Anadolu kilimi gibi her bölgeden, oyunlarımız oluyor. Ben bu güzel etkinliğin, 1397 yılından beri her renkten kültürün, her ulustan insanların, sanat, kültür ve tarihi motifleriyle, barışın, dostluğun, muhabbetin, insanlığın en güzel renklerini yaşatıyor. Bu çorbada bir tutam tuzumuz olursa da bundan çok büyük mutluluk duyarız.”dedi.

ABDURRAHMAN GÜMRÜKÇÜ KİMDİR?

Abdurrahman Gümrükçü, Almanya -Nünrnberg’de 2014 yılında kendisinin tanıtıldığı ve kendi yaşam hikâyesini anlattığı programda Türkiye Almanya hattındaki yolculuğunu anlatmıştı. O zaman çıkan haberde salonu dolduran konuklarına 40 yılın hikayesini anlatmıştı.

Almanya'nın yolunu tutan birinci kuşaktan Abdurrahman Gümrükçü (68) Nürnberg‘in en eski Sebald Kilisenin 650 yıllık tarihi salonunda Alman misafirlere kahve ve pasta eşliğinde belgelerle yaşam öyküsünü anlattı, Nürnberg yaşlılar dairesi ikinci başkanı Karin Bruner’in girişimiyle düzenlenen etkinliğinde, Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya ve Hamburg Üniversitesi Türk Tarihi Öğretim görevlisi Dr. Sabine Prätor hazır bulundular arin Bruner ve Baṣkonsolos Asip Kaya program öncesi katılanları selamlarken, Gümrükcü’den övgüyle bahsettiler.

1969 yılında Artvin’de sanat okulunun marangozluk bölümünü bitiren Abdurrahman Gümrükçü o zamanlar Hükümetin sanat okulu mezunları için çıkarmış olduğu özel yasadan yararlanarak 19 yaşında Almanya’nın Freystadt Opf kasabasına geldi.
ilk üç gün Almanya’ya gelmenin şokunu yaşayan Gümrükçü gelirken Türkiye’den almış olduğu Almanca kitaplarından ders çalışarak üç ay gibi kısa sürede Almancayı öğrendi,

sekiz aylıkken ehliyetini alan Gümrükçü, sunumda yabancı dilin önemine değindi ve yabancı ülkede çalışan ve yaşamını süren herkesin bulunduğu ülkenin dilini öğrenmelerini tavsiye etti, Abdurrahman Gümrükçü bir yıllık iş mukavelesinden sonra gazete ilanlarından Cadolzburg’da yeni iş yeri bularak iş hayatına devam etti.

40 yaşında ustalık okuluna yazılarak iki yıllık öğreniminden sonra başarıyla ustalık (Meister) diplomasın aldı ve işvereni tarafından işletme müdürlüğüne getirildi, başarısında eşi Ümit Gümrükçü ‘nün büyük payının olduğunu ifade eden Gümrükçü ona desteklerinden dolayı teşekkür etti. Sunumdan sonra sorulan soruları da cevaplayan Gümrükçü katιlιmcιlar tarafından alkışlandı. Karin Bruner Gümrükçü ‘nün yaşam öyküsünün örnek olduğunu ifade ederek katılanlara teşekkür etti.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.