Bugün: 26.05.2020

SARP’TA 50 TL’NİN SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!

SARP’TA 50 TL’NİN SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!

Söylentisi bile yetti, Sarp Gümrük kapısını kullanan vatandaşlar tepki gösterdi. 10.07.2019 13:08
Türkiye'nin Gürcistan üzerinden Asya’ya, Kafkas ülkelerine açılan Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'ndan, geçiş harçlarının 15 liradan, 50 liraya çıkartılacak söylentisi, sınır kapısını kullanan vatandaşların tepkisine neden oldu. Turizm ciddi anlamda etkileneceğini söyleyen bölge esnafı, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi. 
Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı'ndan pasaportsuz kimlikli geçişler başlamasıyla birlikte, Artvin'in Kemalpaşa ilçesindeki Sarp sınır kapısından, 2011 yılında sembolik bir ücret 1 lira olarak belirlenen geçiş ücreti, 2013 yılında15 kat artırılarak 15 liraya yükseltilmişti.
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş,yurtdışı çıkış harcının artırılması için torba yasa hazırlandığını, 15 lira olan geçiş harçlarının 50 liraya çıkartılması teklif edeceklerini açıklamasının ardından,Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nı kullanan vatandaşlar ve bölge esnafı geçiş ücretlerinin 50 TL çıkaracağın duyunca tepki gösterdi.
Bölge esnafları, tur şirketleri durumdan rahatsız olduklarını ifade ederek, geçiş harçlarını arttırılması bölgede ki turizmi bitireceğini iddia ettiler. Bazı vatandaşlar ise Gürcistan’da kumar turizm olduğunu ifade ederek, ücret artırılması kimseyi etkilemeyeceğini söylediler.
GÜRCÜLER GİRERKEN DE ÇIKARKEN DE ÖDEMİYOR
Yurt dışına çıkış dünyada hiçbir ülkede ücretlendirilmiyor diyen Turist rehberi Emre Özkan ,”Gürcüler gelirken de ödemiyor, giderken de ama biz ödüyoruz. Bunun 50 TL’ye çıkartılması özelikle yurt dışını görmek isteyen birçok öğrenci etkileyecektir. Zaten o çocuklar üç beş kuruş biriktirip buraya geliyor, kapıdan giriş için 50 TL ödemek zorunda kalacaklar, bu çok ciddi bir artış ve yanlış” dedi. Özkan,” bu durum Turizmi kesinlikle olumsuz şekilde etkileyecektir. Bizim önerimiz böyle bir sistem komple kalkmalı, yurtdışına çıkıyor diye devlet vatandaşından ücret almamalı”dedi.
Bazı vatandaşlar,”Eğer bu 50 TL’ye çıkarsa bir aile düşünün 4 kişilik bir aile 200 TL geçiş için ödeyecek. Çok ağır gelir bu. Gürcistan ile yapılan bir protokol sayesinde kimlikle geçişler yapabiliyoruz. Bu güzel bir şey. Şimdi burada eğer oraya gidip kumar oynayanların geçmesini önlemek için ise, onlara 500 TL yapsanız da geçerler. Olan vatandaşa olur. Gidebileceği yere gidemez.” Şeklinde duygularını dile getirdi.
Bazı vatandaşlar ise, yenilenen kapıda neden Türkiye Cumhuriyeti Sarp Kapısı değil de sadece Sarp Kapısı yazdığını sordu? Tamam burası bir kapı o belli de kimin, nerenin kapısı o belli değil. “ diyerek Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin konulmasını istedi. 
2019 YILININ İLK 6 AYINDA 2 MİLYON 800 BİN KİŞİ GEÇİŞ YAPTI
Sarp Sınır Kapısı'ndan 2019'un ilk yarısında 2 milyon 833 bin 168 kişi geçiş yaptı. Aynı dönemde araç geçiş sayısı ise 122 bin 899 giriş, 142 bin 664 çıkışla 265 bin 563 oldu. 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ise 232 bin 66 kişi giriş- çıkış yaparken, araç-giriş çıkış sayısı ise 18 bin 237 olarak açıklandı.

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.