Bugün: 17.09.2019

"SİGARA İLLETİYLE MÜCADELEDE" YANINIZDAYIZ!.. ARTVİN'DE HER CUMA SİGARA BIRAKMA GÜNÜDÜR

"SİGARA İLLETİYLE MÜCADELEDE" YANINIZDAYIZ!.. ARTVİN'DE HER CUMA SİGARA BIRAKMA GÜNÜDÜR

"9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günüdür.14.02.2019 14:32
Gün nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Artvin'de de İl sağlık Müdürlüğü tarafından bir dizi etkinlikler yapıldı. Sigarayı bırakanlara günün anısına ve bundan sonraki yaşamlarında yürüyüş yapmaları için spor ayakkabı çeki verildi. Konuşmalar yapıldı. Artvin Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği doktoru Göğüs Hasatlıkları Doktoru. Uzm. Doktoru Uzm. Doktor Feride Marim'de konuşma yaparak neden sigarayı bırakmak gerektiğini anlattı. Sigarayı bırakanlara teşekkür etti.

Sigara çağın en korkunç ölüm makinesi! Türkiye’de günde en az 30 milyon paket sigaranın satıldığı hesaplanıyor. Bunun hem sağlık açısından hem de maliyet açısından korkunç bir yıkım olduğu belirtiliyor. Bütün dünya sigara ile mücadele ederken, gelişmiş ülkeler maalesef gelişmemiş ülkelere sigara satarak onlara büyük zarar veriyor.

Yıllarca sigara içip, Artvin Devlet Hastanesi sigara bırakma polikliniğine giderek 6 yıl önce sigara bırakan Sinan Saraç” Parmak kadar terörist milyonlarca insanı katlediyor. Sigaraya karşı herkes mücadele etsin” diyerek kendisinin de sigara bağımlısı olduğunu hatırlatarak, isteyen herkes kafasına koyduktan sonra mutlaka sigarayı bırakır. En canlı örneği benim” diyor.

ÖZELLİKLE BORÇKA’DA SİGARAYI BIRAKMA

DÜŞÜNCESİ VE UYGULAMASI HIZLA YAYILIYOR

Borçka’da kendiliğinden gelişen ve yavaş yavaş herkesi saran sigarayı bırakma düşüncesi özellikle emekli olduktan sonra Artvin’e, Borçka’ya dönen Emekli Öğretmen Hilmi Turan ile hız kazandı. Sigarayı bırakma kararı veren Turan, Artvin Devlet Hastanesi’ne gelerek Sigarayı Bıraktırma Polikliniği’ne başvuruda bulundu. Burada Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Feride Marim tarafından sigarayı bırakma programına alınan Hilmi Turan, kısa sürede 50 yıllık sahte dostu, gerçek düşmanı sigaraya karşı mücadele vermeye başladı.

Çevresindeki arkadaşlarını sigaraya karşı uyarmaya başladı.
Bu uyarıları dikkate alan Borçka esnaflarından Altan Şimşek ve Macahel- Kayalar Köyü eski Muhtarı İşadamı Orhan Yavuz’ Hilmi Turan ile birlikte Artvin Devlet Hastanesi’ne geldi. Burada gerekli tetkikleri ve kayıtları yapıldı. Ardından sigaraya karşı mücadele programı başlatıldı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Feride Marim sigaranın kolay bırakılamadığını, bu nedenle devletin böyle bir imkân sunduğunu anlattı.

ARTVİN İNSANI BİLİNÇLİ VE SİGARAYI 
GERÇEKTEN BIRAKMAK İSTİYOR

Artvin İnsanının sigaraya karşı bilinçli olduğunu, ancak bırakma noktasında desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, şunları söyledi;”Artvin Devlet Hastanesi sigara polikliniği her Cuma günü sigara bağımlısı insanlarımıza hizmet veriyor, yardımcı oluyoruz. Genel olarak bakıldığında sigara bağımlısı yurttaşlarımız programa uyuyorlar. Bu açıdan bizde çok mutlu oluyoruz.”dedi.

1 AY ÖNCESİ İLE BUGÜN BENİM İÇİN BÜYÜK BİR FARK VAR

Artvin Devlet Hastanesi Sigarayı Bıraktırma Polikliniği´ne müracaat ettiğini anlatan Emekli Öğretmen Selahattin Özyaşar, “Sigarayı bırakmama neden olan kişi aslında benim öğrencim olan Ankara'da görev yapan öğrencimdir. Hocam artık bunu bırakmalısın dedi. Sürekli bunu söyledi. Bir de Alo 171.. Her gün aradılar, Israrla aradılar. Ben de tamam bırakacağım dedim. Bıraktım. İçmiyorum. Çok mutluyum. Bu etkinlikler sigarayı bırakmak için çok faydalıdır. Teşvik edicidir. Verilen ödüller sembolik ama çok değerlidir.
Bir kere hayatımda sigara dumanının olmadığı, kendime, çevreme ve doğaya zarar vermeyen, örnek bir insan olabilme gayreti bana büyük mutluluk veriyor. Dr. Feride Hanım´a gerçekten çok teşekkür ediyorum. İnsanlara o kadar güzel ve etkili anlatıyor ki zaten sigarayı bırakma amacıyla buraya geldiğiniz için bu konuşma müthiş etkili oluyor. İl Sağlık Müdürümüze de ilk geldiğimizde gösterdiği yakın ilgi ve bu konuda ki hassasiyeti nedeniyle teşekkür ediyorum.”dedi.


SİGARAYI NEDEN BIRAKMALIYIM?

Dünyada 7 milyon ülkemizde 100.000’e yakın kişi doğrudan sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Bunun nedeni ise sigaranın içinde kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltıp hücre yaşlanmasına yol açan karbonmonoksit ve doğrudan zehir olan arsenik ile DDT gibi vücudumuz için zararlı olan 4000’den fazla madde bulundurması.
Dolayısıyla sağlıklı ve uzun bir yaşam için sigarayı bir an önce bırakmak şart. Üstelik bu hatalı alışkanlık bırakıldıktan sadece 20 dakika sonra bile vücudumuzda olumlu değişimler başlıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Feride Marim, sigaranın yol açtığı zararları anlattı, önemli bilgiler verdi:
Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Feride Marim, sigaranın tüm kanserlere yakalanma riskini artırdığına dikkat çekti: “Örneğin sigara içenlerde akciğer kanseri 15 kat, gırtlak kanseri 16 kat, rahim kanseri 16 kat, ağız kanserleri 10 kat, mesane ve prostat kanseri 2 kat artış gösteriyor” diyor. Sigara içinde hücrenin genetik yapısını bozan hidrokarbonlar, radon ve kadmiyum gibi kanser yapıcılar mevcut. Bunlar hücre DNA’sını bozunca hücreler hızlı ve yanlış olarak çoğalmaya başlıyor. Bu da ‘kanser’ anlamına geliyor. Üstelik sigara içindeki bu maddeler kan yoluyla her yere dağıldığı için tüm organlarda kansere neden olabiliyor.”

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI:

Sigara bacak damarlarının tıkanmasını 2 kat, kalp krizi riskini de 4 kat arttırıyor. Akciğerden kana karışan nikotin ve zehirli maddeler tüm bedene damarlar yoluyla taşınıyor. Bu maddeler damar duvarlarını bozuyor. Özellikle kolesterol yüksekliği olanlarda tablo daha da ağır oluyor. Damar duvarındaki hasar hem kanın pıhtılaşmasını hem de damar çeperinde yağ birikimini artırıyor. Bu durum damarlarda plaklar oluşmasına yol açıyor. Koroner damarlarda daralma olduğunda kalp kası yeterince beslenemiyor ve göğüs ağrısına yol açıyor. Bir aşamada damar tam tıkanıyor ve enfarktüs, yani kalp krizi gelişiyor.

KOAH, BRONŞİT, ASTIM:

Tütün ve sigara kağıdı yandığında ortaya çıkan hidrokarbonlar (katran içinde bol bulunuyor), arsenik, sülfür ve irritanlar (tahriş ediciler) gibi zehirli maddeler hava yolunun ana koruma mekanizmalarından olan mukozaya (iç zar) hasar veriyor. Hava yolunu nemli tutmaya yarayan salgı bezlerinin salgı karakteri bozulunca, balgam artıyor. Artan balgam havayolunda birikiyor. Bu birikimin ve kolaylaştırdığı enfeksiyonların hasarı daha da artırdığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Marim, bunun sonucunda kronik bronşit geliştiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:
“Hasar bir süre sonra hava keselerine yansıyor. Hava keselerinin duvarı yıkılmaya başlıyor ve amfizem (akciğerde meydana gelen dokusal bir hastalık) ortaya çıkıyor. Amfizem ve kronik bronşit oluşumu da vücudun oksijen almasını bozuyor ve nefes darlığına neden oluyor. Bu durum da artık KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) oluşmuş anlamına geliyor. Sigara KOAH gelişme riskini 15 kat arttırıyor. Ayrıca astım krizlerinin de en önemli nedenini oluşturuyor.”

FELÇ:

Sigara beyinde hem kansere hem de damar tıkanıklıkları nedeniyle felce yol açabiliyor. Sigara nedeniyle bozulan damarda ortaya çıkan pıhtılaşma ve oksijeni az olan kan, felcin ana nedeni. Bunun dışında bağımlılığın temeli beyindir. Beyni esir alan nikotin olmadığında beynin dikkat, düşünme ve sorun çözme gibi yetenekleri kayboluyor. Bunlar kaybolmasın ya da azalmasın diye kişi sürekli sigara yani nikotin istiyor ve bu maddenin esiri oluyor.

GÜÇSÜZ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ: Derimiz, ağzımız ve burnumuzun içinde yer alan zarlar mekanik, kandaki akyuvarlar da hücresel bağışıklık sistemimizi oluşturuyor. Bunlar bizi mikroplara karşı savunuyor. Sigara hem mekanik hem hücresel savunmada hasar oluşturuyor. Dolayısıyla aynı mikropla karşılaşan 2 kişiden sigara içenin hastalığa yakalanma riski 5 kat fazla oluyor. Eğer altta yatan başka bir hastalık varsa bu risk kat kat artıyor.

İNFERTİLİTE:

Sigara infertilite, bir başka deyişle üreme yeteneğinin azalmasının ana nedenlerinden biri. Kadında infertiliteyi 10 kat artırıyor, erkekte de bu rakama yakın bir risk oluşuyor. Sigara nedeniyle kandaki oksijeninin az olması erkeklerde sperm, kadınlarda da yumurta kalitesini düşürüyor. Bunun sonucunda da hamile kalma şansını azaltıyor. Hamile kalınsa bile embriyo kalitesi bozuk olacağı için düşük riski artıyor.

CİLTTE ERKEN YAŞLANMA:

Sigaranın içindeki birçok madde cildin üst tabakasında kuruma yapıyor. Bu durum da cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına yol açıyor. Kanın oksijeninin az olması ve daralmış olan damarlar cildin kendini yenilemesini bozuyor, bunun sonucunda da en ufak yaralar bile geç ve iz bırakarak iyileşiyor. Sigara saç sağlığını da bozuyor, örneğin dökülme ve kırılma sorununu artırıyor. Bunların yanı sıra cilt germe denilen estetik operasyonların sigara içenlerde daha az başarılı olduğu da yapılan birçok çalışmada kanıtlanmış.

KEMİK ERİMESİ:

Dr. Feride Marim, sigara içmenin kemik erimesine de neden olabileceği uyarısında bulundu: “Kore’de yapılan bir araştırmada, kemik erimesi az olan erkeklerde bile sigaranın riskli olduğu gösterildi. Öyle ki, araştırmaya göre 1 paket sigara içen erkeklerde kemik erime riski içmeyene oranla 10 kat artıyor.”

DİŞ-DİŞETİ SORUNLARI:

Sigaranın içindeki maddeler ve yanarken ortaya çıkan ısı diş eti kanseri riskini 30 kat artırıyor. Bu kanser sigara içmeyen kişilerde neredeyse hiç yokken sigara içenlerde sık görülüyor. Diş çürükleri ve diş eti iltihapları da sigara içenlerde fazla görülüyor. Dişte renk değişimi ise kaçınılmaz oluyor.
HABER:SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.