Bugün: 26.06.2019

TRAFİKTE YENİ UYGULAMA BAŞLADI

TRAFİKTE YENİ UYGULAMA BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı tarafından uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek için Türkiye çapında ciddi bir çalışma başlatıldı.06.02.2019 16:26
 Yayaların geçiş üstünlüğü ile ilgili uygulamanın Türkiye genelinde aynı anda başlatılması nedeniyle Artvin Şoförler Odası Başkanı Şoförler Odası Başkanı Şeref ÖNGÜNER ve SS. 33 Nolu Şehir içi Dolmuşçular Kooperatifi Başkanı Remzi YILDIZ ile birlikte Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki'yi makamlarında ziyaret etti. Artvin Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner ve Yönetim Kuruluyapılan ziyaretler dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi;
;
Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde önemli bir değişiklik yapılarak trafik kazalarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalarımıza yönelik yepyeni devrim niteliğinde bir adım atılmış “Yaya Öncülük” anlayışı yasal bir zemine oturtulmuştur. Artık şoför meslektaşlarımız görevli veya trafik ışığı bulunmayan trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak İLK GEÇİŞ HAKKINI vermek zorundalar.

Bu amaçla Bakanlığımız tarafından “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sloganı 2019 yılı “YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK “ yılı ilan edilmiştir.

Bu uygulamanın ilk adımı 6 Şubat 2019 Çarşamba günü Sayın Valimiz Yılmaz DORUK, Vali Yardımcımız İdris AKÇA,Belediye Başkanımız Mehmet KOCATEPE, İl Emniyet Müdürümüz Mehmet SELVİ, Jandarma Alay Komutanı Bahtiyar YILMAZ, Rektörümüz Fahrettin TİLKİ, Şoförler Odası Başkanı Şeref ÖNGÜNER ve SS. 33 Nolu Şehir içi Dolmuşçular Kooperatifi Başkanı Remzi YILDIZ’ın katılımlarıyla yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi ve yayaların geçiş üstünlüğünün olduğu bugünkü yapılan etkinlikle şoför esnafımıza vurgulanmıştır.

İnanıyoruz ki bu kampanya vermiş olduğunuz destekle trafik kazalarında yaya olarak kaybettiğimiz insanların can kaybını çok daha aşağılara indirmeye hatta sıfırlamaya gayret gösterilecektir.
Trafik meselesinin çözümünde bugüne kadar trafik konusunda kanun değişikliği yapan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ya ve ilimizde bu uygulamayla ilgili etkinlikler oluşturan saygı değer büyüklerimize Artvin Şoförler Oda Başkanlığı olarak teşekkür eder saygılar sunarız."
HABER:SAMİ ÖZÇELİK

Etiketler: Artvin

Diğer Siyaset Alt2 haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.