Bugün: 24.11.2020

YATLARIN YENİ HEDEFİ HOPAPORT

YATLARIN YENİ HEDEFİ HOPAPORT

“DADDRALLİ KARADENİZ 2018” GEZİSİNE KATILAN YATLAR ORDU’YA GELDİ24.07.2018 11:13
“DADDRALLİ KARADENİZ 2018” GEZİSİNE KATILAN YATLAR ORDU’YA GELDİ
YATLARIN YENİ HEDEFİ HOPAPORT
Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği(DADD) tarafından organize edilen “DADDralli Karadeniz 2018” etkinliğine katılan yatlar, Perşembe İlçesi Kışlaönü balıkçı barınağının misafiri oldu.
Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği(DADD) tarafından organize edilen “DADDralli Karadeniz 2018” etkinliğine katılan yatlar, Perşembe İlçesi Kışlaönü balıkçı barınağının misafiri oldu.
12 Haziran’da Volos-Yunanistan’dan başlayıp, Poti-Gürcistan’a kadar uzanacak ve sonrasında 22 Ağustos’ta İstanbul’da sona erecek olan gezi ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “Bu etkinliğin ilham kaynağı, Argonotların hikâyesidir. Argonotların Yason’a gelişinin canlanmasıdır. Argonotların, Yunanistan’dan çıkarak Ege Adaları üzerinden, daha sonra İstanbul üzerinden Yason’a ulaşmasıdır. Yapmış oldukları ahşap bir gemiyle içerisinde yaklaşık 40’ın üzerinde Argonotla birlikte Yason’a gelişi, daha sonra Gürcistan’a geçiş süreci. Yaşanan o sürecin canlanması. Çok önemli misafirlerimiz var içerisinde. Etkinliğe katılan misafirlerimize Ordu’nun güzel alanlarını, güzel destinasyonlarını birlikte gezerek, Ordu’yu anlatacağız. Argonotların kaldıkları yeri karadan gösterecek, Ordu’nun destinasyonlarını sunacağız. Bunu geleneksel hale getireceğiz. Karşılıklı Argonotların hikâyesini her yıl canlandırmayı düşünüyoruz. Çünkü, bölgemiz için önemli bir hikâye, önemli bir organizasyon. Gelecek yıl bu sayılar artarak bu limanlar dolacak” diye konuştu.
  Karadeniz’de yelkenli sporunun olabileceğini, özellikle yelkenli spor faaliyetleri yapan herkese gösterme adına da bir farkındalık oluşturulduğunu belirten Toparlak, “Karadeniz’in turizm çeşitliliği açısından ne kadar zengin, potansiyelinin de ne kadar yüksek olduğunu bu vesile ile göstermiş oluyoruz. Yat limanı arz talep meselesi biliyorsunuz. Ne kadar talep olursa arz o kadar hızlanır. İnşallah en yakın zamanda ilimizi bir yat limanı ile buluştururuz” diye konuştu.
  (DADDralli) Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği Başkanı Dr. Zafer Türkmen ise, “Gerçek deniz sevgisine dayalı amatör denizciliğin gelişmesini hedefleyerek yola çıkan derneğimiz, düzenlediği ikinci Karadeniz Rallisi ile ülkemizin Karadeniz kıyılarını yeniden keşfe çıktı.  Türkiye’mizin en uzun kıyı şeridine sahip Karadeniz’in limanlarında duraklayamaya devam eden DADDralli Karadeniz 2018 “3 Ülke, 1 Hikâye”, bu kez 12 Haziran’da Volos-Yunanistan’dan başladık ve bugün Ordu’dayız. Hikâye aslında Yunanlıların hikâyesi ama 3 ülkeyi kapsıyor. Asıl yolculuğun en büyük bölümü bizim Karadeniz’de geçiyor. Dolayısı ile bizlerin bu işi daha çok sahiplenmemiz gerekiyor. Burada mitolojik bir hikâye var ama bütün seyahat kıyılarımızda geçiyor ve bu insanlar buralarda iz bırakmış. Yabancılar bu tür hikayelere çok fazla ilgi duyar, hikayelerin içerisinde olmak isterler.  Biz de bu hikayeyi kullanıp, sloganımızı öyle yaptık, ‘DADDralli’ye katıl, efsanenin parçası ol’ dedik. 45 tekne kayıt yaptırdı fakat erken seçimler, tatil ve değişik nedenlerden dolayı bu aksadı, çoğu arkadaş gelemedi. Biz bundan sonraki rallilerimizde gelecek olanlara yer bulamayacağımız için sınırlayacağız. Çünkü limanlarımız yeterli değil. Şuanda 22 tekne buradayız, 2 tekne de farklı yerlerden bizlere katılacak. O teknelerle birlikte biz 24 tekne olacağız. Yola çıkışımız 27 tekne idi“ şeklinde konuştu.
  (DADDralli) Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği Başkanı Dr. Zafer Türkmen, Ordu’da çok sıcak karşılandıklarını belirterek, “Karşılamadan dolayı çok memnun kaldık. İnşallah seneye de daha çok tekne ile yine geleceğiz. Yabancıları daha çok getireceğiz. Yabancılar inanın ki gezecek yer arıyor” dedi.
22 yatla gelen misafirler, geceyi Ordu’da geçirecekler ve Ordu’nun tarihi ve turistik yerlerini gezme fırsatı elde edecek. Bu da Ordu’nun tanıtımı açısından oldukça önemli bir etken.Etiketler: HOPA

Diğer Siyaset Altı haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.