Bugün: 03.07.2020

CERRAT TEPE....

DARILMACA YOK...!

DARILMACA YOK...!

CERRAT TEPE....

Merhaba.

Salı akşamı Çay Tv Ankara stüdyosundan yaptığım 25. Saat programıma Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Mustafa Sönmez, Cerrattepedeki madenin işletilmesiyle ilgili projeyi üreten proje sorumlusu Ömer Yenel ve Eti Bakır A.Ş işletme Müdürü Ünsal Arkadaş katıldılar.

Programa başladığım dakikadan itibaren, hem bana gelen maillerden derlediğim soruları, hem de kafamdaki soruları sert bir şekilde kendilerine yönelttim.

Her bir konuğum, çet parorlarındaki kullara uyacaklarını ve çevreye duyarlı olduklarını anllattılar.

"Artvin katledilecek mi, yoksa ihya olacak mı?" sorusuna katledilecek bile olsa elbette "katledeceğiz" demez kimse. Ancak, öteden beri tanıdığım ve samimiyetine inandığım, Artvinli olması hasebiyle de, Artvin`in mahvolmasına göz yummayacağına inandığım Ünsal Arkadaş, "Çet raporları bizim anasayamızdır. Orada neyi taahhüt etmişsek uyacağız. Bizi herkesin denetlemesini istiyoruz, kapımız herkese açık, kafasında soru işareti olan herkes gelip bize sorabilir." Dediğinde, emin olun gözleri ile "ben de Artvinliyim, Artvinime ben de sahip çıkarım" der gibiydi.

Bu işin duygusal tarafı.

insanlar, sorarak, araştırarak gerçeğe ulaşabilir. "Karşıyım" demekle olmaz.

Düşünün ki, maden çalışması esnasında 600 adet ağaç kesileceği söylendi. Öte tarafta kayak merkezi için kesilen ağaç miktarını bilen var mı?

Ben söyleyeyim.  Benim bildiğim rakam 2.000 adet. Bazılarına göre ise 4-5.000adet.

Korkunç bir rakam...

Madem Artvin`in doğasını ve yeşilini bu kadar düşünüyor ve savunuyoruz, o ağaçlar kesilirken neden hiç birimizin sesi çıkmadı.?

Mesela Yeşil Artvin Derneği o süreçte karşı olduklarını belirttiler mi?

Ağaçlar kesilmemeli diye yargıya gittiler mi?

Açıkcası ben bilmiyorum. Eğer yapmışlarsa ve ben bilyorsam bana bildirsinler. Yine köşemden, "Yeşil Artvin Derneği Kayak Merkezindeki ağaç katliamımiçin de mücadele etmiş de ben bilmiyormuşum" diye yazacağım.

Mesele şudur.

Karşı olan herkes, can alıcı ikişer tane soru hazırlasın. Sorular Yeşil Artvin Derneğine ulaştırılsın, Dernek bu soruları yüz yüze veya yazılı olarak ilgili şirkete sorsun.

Neden bir araya gelmekten imtina ediliyor ki? Bir araya geldiğinizde kaybedecek birşey yok.

Değerli dostlarım.

Artvin hepimizin. Artvinimizin zarar görmemesi için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.

 Ancak.

iletişim çağında insanların birbirlerinden kaçması kadar saçma birşey yoktur.

Birlikten güç doğar, gelin birlik olalım ve ilgili şirketi soru yağmuruna tuttalım, bilgilenelim ve Artvin adına taahhütler isteyelim....

Saygılarımla...

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2802