Bugün: 03.07.2020

Eski bayramlar...

DARILMACA YOK...


Merhaba.
Hepimiz, her bayram yaklaştığında "nerde o eski bayramlar...!?" deriz. Hele bir de büyüklerimizin eski bayramları bir anlatırla ki... bitmez.
Ne kadar güzelmiş meğer. Ne kadar birlik beraberlik varmış. Ne kadar da ciddiye alınır mış bayramlar.
Ailenin erkekleri erkenden kalkar bayram namazına gider, namaz çıkışında herkes sıraya geçer ve tek tek bayramlaşılır mış.
Sonra..... diye anlatırlar ballandıra ballandıra.
Şimdi...?
Şimdi insanlar başka şeylerin peşinde. Yaşam daha zor. Teknoloji ve çağ geliştikçe insanar daha zorlanıyorlar. Çünkü, insanlar teknolojiye yetişemiyorlar. Aslında teknoloji geliştikçe insanlar tembelleşiyorlar.
Eskiden çamaşır makinası, bulaşık makinası yoktu. Elde yıkanırdı herşey. Televizyonlarda kumanda yoktu. Elle değiştirilirdi kanallar. 
Durum böyle olunca da insanlar hareket etmek zorundaydılar ve bir şekilde aslında spor sayılırdı yaptıkları.
Şimdi ise bayramlaşmak için bile cep telefonuyla toplu mesajlar yöntemi ile çözüyoruz. 
Bu gidişat ürkütüyor bazen beni. Çünkü bir an geleneklerimizden kopuyoruz, ileride "gelenek" diye birşey kalmayacak diye korkuyorum.
O halde bu bayram yeniden sarılmak gerek "gelenek"lerimize. Küskünler barışmalı, fesatlıklar bırakılıp insanca yaşamalı herkes. Kin tutmadan, kimsenin kuyusunu kazımadan işine bakmalı herkes. 
"Nerde o eski bayramlar" dememek için ileride, sarılmalı geleneklere....
Şimdiden herkesin Kurban Bayramını kutlar, nice bayramları sevdiklerinizle mutlu ve sağlıklı geçirmenizi temenni ederim.
Saygılarımla...
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2060