Bugün: 09.07.2020

1 Mayıs Hopa

1 Mayıs Hopa
İşçi, köylü, emekçi, öğrenci ve halk hep birlikte yürüdüler Hopa Çay fabrikasından özgürlük meydanına kadar. Hopa ve çevre ilçelerden gelen halk, 1 Mayıs emek ve işçi bayramını kutlamak için ellerinde mensubu oldukları siyasi partinin veya mensubu oldukları sivil toplum kuruluşunun flamalarıyla koşarak alana girmek istediler. Malum OHAL durumu olduğundan emniyette gerekli gördüğü güvenlik önlemlerini almıştı. Alanın girişinde üst araması yapılıyor, kadınlar ayrı perondan erkekler ayrı perondan üstleri polis memurlarınca aranarak alana alındılar.
İşçi ve emek bayramı olunca konu ister istemez iktidara ait uygulamaların protestosu da kaçınılmaz olmuştu. Gerek yürüyüş esnasında gerekse alandaki konuşmacıların hitaplarında vardı. İktidarın uygulamalarını protesto anekdotları. Çok sayıda irili ufaklı gurupların alana girişleri anonsuyla coşan katılımcıların en kalabalığı ve en coşkulu olanı yine CHP Hopa örgütünün kortejiydi. Kortejlerdeki kalabalık CHP den sonra Halk evleri ve Eğitimsen olarak sıralanmıştı. 
Havanında açık olmasıyla çoluk çocuk demeden alanlara koşan Hopalılar yediden yetmişe yaşlılarıyla da ilgi ve katılımlarından dolayı kanaat önderlerinden tam not aldılar.  ‘Hopa işte bu ne güzel gün, bu ne güzellik’ dercesine rengarenk flamalarıyla özgürlük meydanını bayram yerine çevirdiler. Tabi ki bu denli yoğun güvenlik güçlerinin Hopa’ya toplanmasına gerek var mıydı? Sorusuyla birlikte vatandaşların güvenliği için çalışan görevlilere de teşekkür etmek gerekiyor. 
1 Mayıs il genelinde hem Hopa’da hem de Artvin merkezde sokaklarda kutlandı. Kimileri isyan kimileri devrim sloganı attı. Polisin anlayışlı ve hoş görülü davranışı, katılımcıların soğukkanlı ve sağduyulu yaklaşımlarıyla başlayıp horonlarla son bulan 1 Mayıs 2017 yi her birey güzelliklerle ve saygıyla anacak. Havanın sıcak olması beni birazcık sıkıntıya soktuysa da genelde bireylerin bir günlüğüne de olsa mutlu olmasını görmek güzeldi. Hadi hayırlısı…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1728