Bugün: 10.07.2020

DOKA HİBELERİ

DOKA HİBELERİ

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Artvin valiliği proje ofisi ekiplerince Hopa’daki sivil toplum örgütlerine, belediyelere ve odalara Avrupa Birliği hibeleri konusunda seminer düzenlendi. Hopa ticaret ve sanayi odası meclis toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısı ilçe kaymakamı Ferit Görükmez başkanlığında yapıldı. Yaklaşık iki saat boyunca devam eden toplantıda AB fonları ve AB bakanlığı tarafından desteklenecek olan programlar anlatıldı. 2007 ile 2013 tarihleri arasında ilk programın gerçekleştiği ve Artvin ili ve ilçelerinden hiçbir projenin geçmediği anlatıldı. İkinci dönem programları ise 2014 yılı ile 2026 yılları arasında oluşacak olan çeşitli program açılmaları ile kamuoyuna duyurulacağı söylendi. İkinci fasıl destek programında Artvin’den mutlak bir proje onaylanmasını hedefleyen AB bakanlığı, bu kez işi sıkı tutuyor.

Buraya kadar her şey iyi veya normal gibi görünse de, bundan sonrası sıkıntılı. Örneğin projeyi kişiler veya girişimci şirketler yapamıyor. Mutlaka bir kamu kuruluşu, dernek veya sivil toplum örgütü yapacak. Açılan ikinci yardım faslının ilk bölümü de Temmuz ayı başında sona eriyor. Buna da proje yetiştirmek imkansız gibi bir şey. Haa birde hazırladığınız proje mutlaka İngilizce olmak zorunda. Daha bitmedi. Gelecek program açılışının da ne zaman olacağı belli değil. AB bakanlığının duyurularını takip etmek gerekiyor. Hadi yapılan duyuruyu öğrenme imkanınız oldu. Yapacağınız proje öyle bireysel proje olamaz. Bir çok partneriniz olacak, sanayide ki gelişmelerin eğitimleri için veya hale hazırda işleyen sisteminiz olacak ve o sistemin eksikliklerini giderecek türden projeler olacak.

Buna da bir örnek, peynir fabrikalarının süt atıklarını toplayacak onsan süt tozu üretecek ve üretilen toz, atık süt veren fabrikaya veya işletmeye verilecek. Almış olduğu süt tozunu peynir üreten fabrika kendisi satacak. Böyle birkaç örnek verilebilir. Benim anladığım Artvin ve ilçelerinin bu bazda bir proje üretmesi biraz zor, hatta imkansız neyse umutsuzluğa itmeyeyim sizleri. Hopa belediyesi 350 dönümlük sahil dolgusu yapacağı için uygulama projesi talebinde bulundu belki o proje gerçekleşir de benim imkansız dediğim şey uygulanabilir olmuş olur. Hadi hayırlısı.  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1957