Bugün: 10.07.2020

Geri dönüşüm

Geri dönüşüm
Geri dönüşüm
Dönüşümün farklı bir adı olsa gerek, geri dönüşüm. Bu iki kelimeyi telaffuz edince insan, hemen bilgisayarda ki geri dönüşüm kutusu akla geliyor değil mi? Aslında onun da faydalı bir aşama olmasına karşın, benim burada konu aldığım ‘geri dönüşüm’ insanların kullanıp tüketmiş olduğu ürünlerin arta kalanı veya elinde kalan kullanılmayan bölümünü kapsıyor. Her birimizin ihtiyaçlarını gidermek için ve ya her geçen gün yaşam koşullarımızın daha da rahat olması için, başkaları tarafından üretilen ürünleri, kullanıldıktan sonra yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi işlemi olsa geri dönüşüm. Benim edebiyat bilgim fazlaca yok desem doğru olur mu bilmem ancak kendimce ‘Geri Dönüşümü’ tarif etmeye çalıştım.
İçtiğimiz sudan, yediğimiz yemeğe, giydiğimiz kıyafetten, okuduğumuz kitaba kadar güncel hayatımızda biz insanlar üretmekten çok tüketen bireyler halindeyiz. Bu denli tüketen toplumların dolaylı olarak ürettiği kullanılmaz ürünleri oluyor. Bilgisayarından cep telefonuna, beyaz eşyasından elektronik eşyasına kadar ve hatta zamanı bile iyi kullanmayıp onunda çöpünü üretir olmuşuz. Burada zaman konusunu azcık açmak gerekirse, vatandaşın birinin her hangi bir işinden ötürü, bir kurumun veya kişinin vaktini o kadar gereksizce harcamış oluyoruz ki sormayın gitsin. İşte bireyin başkasına ait olan ve değeri paha biçilemeyen zamanını bile harcayıp, zamanı çöpe atmış olmasına katkı koymadım diyen olmasın kendine ve insanlığa yanlış yapmış olur. 
Konunun geri dönüşümüne döndüğümüzde o çöpe giden zaman ve alınan nefes dışında ki her şeyin bir geri dönüşümü mümkündür. Kağıttan başlayalım şişeye kadar, kıyafetten başlayalım evsel atıklara kadar. Burada yerel yönetimlerin ve yerel medyanın toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için çaba ve emek sarf etmeleri gerekiyor. Bilinçli ve bilgili toplumlarda bu farkındalık en üst seviyelere ulaşmış desem, bizlere haksızlık yapmış olmam. Eminim ki bizlerde de bilinç oluşma sorunu yok, ancak oluşmasına etken çalışmalar olmayınca ipin ucu gidiyor da gidiyor. 
İl merkezi ve ilçelerimizde hatta bir de beldemizde bulunan dokuz belediye mevcut bu belediyelerin bence hiç birisinde bu konuda eğitim ve bilgilendirme çalışması yoktur. Ben burada varsın olsun haksızlık yapmış olayım, ancak bilgi toplumlarında yaşayan insanlardan ne eksiğimiz var. İşimize gelen konularda hem teknolojiyi hem de imkanları en üst düzeyde kullanan bireyler, bu yerel belediyelerin yöneticileri hadi bakalım geri dönüşüm konusunda yapın bir şeylerde görelim. Veya yaptıklarınızın yansımalarını anlatında duyalım. Benden söylemesi ‘Geri Dönüşüm’ şart. Hadi hayırlısı…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1895