Bugün: 24.01.2021

GÖKAY`IN AZMİ

GÖKAY`IN AZMİ

Geçen hafta gazetelerimizde yer alan Gökay Yazıcı`nın hayat hikayesini ve haberini mutlaka okumuşsunuzdur, diye düşünüyorum ancak okumamış olanlarıda düşünmek gerekir. Okumamış olanlar için kısa bir bilgilendirme ile durumu kurtarmaya çalışalım. Ardanuç ilçemizin Bulanık köyü Kirazlı mahallesinde ailesiyle birlikte yaşayan sıradan bir kişiydi, taaki o elim kazayı yaşayana kadar. Bahçesindeki ağacı keserken kendi hatasıyla ağacın dik olarak düşmesi neticesinde kesmiş olduğu ağacın dallarının kendi üzerine düşmesi neticesinde yaralanan ve uzun bir tedavi süreci neticesinde belden aşağıya felçli olarak yaşamına devam ettirenkişi.  29 yaşında bu kazayla engelli olan Gökay`ın eşide kendisini terk ederek memleketine gitmiş o günden beri annesi ve babasıyla yaşam mücadelesini, bir engelli vatandaş olarak sürdürmüş, ancak azminden hiç bir şey kayıp etmemiş.

Gökay kendi imkanlarıyla köyünde küçükçaplı bir tavuk çiftliği kurmuş. Gazeteci arkadaşımız Sami Özçelik`in yapmış olduğu haber sonrası AA muhabiri Bayram Sarayoğlu`nun dikkatinden kaçmayan ve ilgi alanına giren Gökay`ın hayat hikayesini kamu gözüyle yeniden haber yapmış. O haber esnasında ve sonrasındaki gelişmelerde de bende AFGAD Başkanı olarak yer aldım. Bayram kardeşimizin haberi daha farklı bir şekilde ses getirdi. Vali Doğanay`ın da duyarlılığıyla oluşan durum, Gökay`ın hayallerine ve umutlarına dahada yaklaşmasına etken oldu.

Vali Doğanay, Gökay`a yeni bir akülü sandalye hediye etti. Tarım müdürlüğüde Samsun`dan 30 adet siyah tavuk tedarik etti ve iş bunları teslim etmeye kaldı. İşte o anıda haberselleştirmek gerekiyordu. Karadeniz kanallarından birinin temsilcisi olan NurbayUsta, Bayram Sarayoğlu ve ben gazeteci olarak, tarım müdürlüğü aracına yüklenen tavuklarla birlikte iki araç koyulduk Ardanuç Bulanık köyü yoluna İftar saatine yakın bir vakitti, Kirazlı mahallesindeki evine gittiğimizde. Ardanuç engelliler derneği başkanı Gönül hanımıda ilçeden almış ve teslimata tanıklık etmiştik. Mutluluğun tarifi olmaz gerisini yazmak istemiyorum. Burada önemli olan sadece Gökay`ın azmi ve valinin duyarlılığı diyelim yeter. Hadi hayırlısı. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 25819