Bugün: 10.07.2020

Kadınlar kadınlar

Kadınlar kadınlar
Kadınlar kadınlar
Eli öpülesi, gül kokulu, narin, güzel ve özgür insanlar topluluğunun adı olsa gerek kadınlar kadınlar. Önceki gündü dünya emekçi kadınlar günü. Birçok kadın sadece kadın olduğunun farkında, aslında o kadınlar sadece kadın değil insan olduklarını bilmeleri gerekiyor. Kadın hakları veya kadınlar günü diye ayrımcı yaklaşımlarında doğru olmadığını belirtmeliyim. Kadın bence de önce insan ve ayrımlı değil aynı olandır. Birçok konuda kadın aynı olmanın üstünde şeyler hak ediyor. Mücadele, dayanma gücü, azim ve ince ruh kadının pozitif ayrımcılığının üstünde olduğunu söylemek fazlaca lüks olmasa gerek. 
8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü etkinliği kapsamında Bursa – Ankara yolunda trafik kazası geçiren işçi kadınların temsilcilerin ışıklar içinde sonsuzluğa uğurlandığını dile getirerek ailelerine ve mesai arkadaşlarına sabır ve metanet diliyorum. Bizimde kadın çalışanlarımız var. En başta da eşim hem Hopa’da ki Artvin gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yürütüyor. Hem de diğer gazetelerin oto kontrolünü sağlıyor. Aynı zamanda hem bir eş hem de bir anne olarak kendi yaşamını sürdürmeye çabalıyor. İşte bu mücadele ruhudur kadını insan yapan. 
Hopa’da gerçekleştirilen kadınlar günü sokak etkinliğini takip etme şansım oldu. Hatta onlarla birlikte toplanma yerinden, yürüyüş parkuruna ve basın açıklaması yapılan meydana kadar yürüyerek hem mesleki hem de insani sorumluluğumu ifa etmeye özen gösterdim. Sloganlar, tempolar, zılgıtlar ve de haykırışlar insanın ruhunu ortaya ve ön plana çıkarmaya yetiyor. İnsan olmak için erkek olmak yetmiyor. Bence insan olmak için anlamak ve anladığını anlatmaya çalışmakla birlikte paylaşmayı da benimsemek gerekiyor. 
Kadınların bu ilk yürüyüşü değildi. Aynı kadınlar daha birkaç ay önce mecliste gündeme gelen halk arasında “tecavüzcüye af”  yasası diye adlandırılan dönemde de o sözde yasaya tepki koymak için de yürümek istemişler, polisin biber gazlı sert müdahalesi karşı karşıya kalmışlardı. Bu kez aynısı olmadı. Polis ekipleri sivil olarak uzaktan izlemekle yetindiler. Yürüyen kadınlar ve ohal uygulaması aynıydı. Müdahale yoktu. Burada yürüyen kadınlara müdahale etmeyen güvenlik güçlerine de teşekkür ederek, kortejin önündeki HAYIR pankartına sorun çıkarmayan ancak ilçe stadındaki pankarttaki HAYIR’ı kapatan anlayışı da anlamakta zorlanıyorum desem sakın kızmayın. Hadi hayırlısı…     

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1789