Bugün: 09.07.2020

Neden kazanamadık

Neden kazanamadık
Neden kazanamadık
Herkes kendi durumunu gözden geçirmeli. Öncelikle hayır diyenlerin ‘Neden yüzde ellinin üzerine çıkamadık’ diye, öz eleştiri yapmak için eksikler, gedikler, nerede nasıl bir yanlışlıklar yapmış olduğumuza bakmalıyız. Hatta bir araya gelerek bu yanlışlıkların sebep sonuç bağlamındaki yansımalarını da tespit etmeliyiz. Ben kendi etrafıma ve şahsıma yönelik olarak hayır ı enine boyuna anlatabilmiş miyim? Yoksa anlatmış görünüyor muyum? Diyebilen tüm hayırcılara gönülden selam olsun. Eğer kendimizde eksiklik görmüyorsak fazlaca benciliz demektir. Gerçek olan şu ki bizlerde bazı eksikler var ki kaybeden değiliz gibi düşünsek de kazanan taraf da olmadığımız kaçınılmaz bir gerçektir.
Öncelikle bireysel olarak mikro ölçekli eksiklerimizi, sonrasında toplumsal olarak makro ölçekli eksiklerimizi gözden geçirmeliyiz. Bütün bunları mutlaka ve hızla yapmak durumundayız. Aksi durumda yapılacak olan bir erken seçime hazırlıksız ve sorunlu olarak yakalanabiliriz. Bunun tedbirini alması gereken kişi ve kuruluşlar var. Örneğin CHP gerek genel merkez bazında, gerek il örgütleri bazında, gerekse ilçe ve hatta belde örgütleri bazında hatta mahalle temsilcilikleri bazında hızlı bir şekilde gerçekçi boyutta bir rapor hazırlamalı ve hazırlanan bu raporlar uzmanlar tarafından incelenerek mutlak sonuca ulaşamamanın sonucu belirlenerek yayınlanmalı. 
Bu inceleme ve öz eleştiri sadece CHP’de değil, hayır için mücadele ve çalışma ortaya koyan tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve hatta meslek örgütleri yukarıda konu ettiğim çalışmayı yapmalılar. Bu yapılacak olan öz eleştiri ve eksikliklerin tespiti gelecek için bizlere daha doğru şeyler yapmamıza ışık tutacaktır. Hiç eksik yok dersek sadece bencillik değil biraz daha ukalalık yapmış oluruz. Önsezi ve öngörüsü olmayan kişi veya kuruluşlar sürekli kaybetmekle karşı karşıya kalmak durumunda kalırlar. Benden söylemesi hadi hayırlısıyla kolay gelsin.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1784