Bugün: 09.07.2020

Oldukça yararlı bir ziyaret

Batum’da bir dizi ziyaretlerde bulunduk

Oldukça yararlı bir ziyaret

Cuma günü Hopa TSO heyetiyle birlikte Batum’da bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Hopa TSO meclis üyeleriyle birlikte gittiğimiz Batum ziyaretini, almış olduğumuz bir acı haber neticesinde yarıda bırakarak geri döndük.

Geri dönüş nedenimiz ilçenin sevilen simalarından birisi olan ve genç çalışkan bir o kadar da girişimci olan Uzunkaya ailesinin ferdi Ufuk Uzunkaya’nın aramızdan ayrılmış olmasıydı. Genç daha önce geçirmiş olduğu trafik kazasından sonra Trabzon’da yoğun bakımda tedavi ediliyordu. Şavşat ilçesinde ki kazada kendisi gibi genç ve girişimci olan arkadaşı Çetin Akbıyık’ın ölümünden habersizdi. Her iki gençte Hopa’da sevilen ve gelecek vaat eden bireylerdi. Her iki gencinde yolu aydınlık ve ruhları ışıklar içerisinde olsun. Akbıyık ve Uzunkaya ailelerine de metanet ve sabırlar diliyorum.

Bu yazıdan sonra Batum’da ki görüşmelerden bahsetmek oldukça zor olacak ancak malum görevimiz gereği yamamız gerekiyor. Batum başkonsolosu Sayın Engin Arıkan ile yapılan görüşmeler tam iki saat sürdü. Konsolos oldukça donanımlı ve bilgili ki neredeyse Gürcistan da ki tüm olay ve gelişmelerden haberdar. Ticaret konusunda iyi bir yardımcısı da var. Volkan bey de konusunda uzman ve en az konsolos kadar bilgi birikimi mevcut.

Konuklarına gelince kurumsal olarak henüz üç aydır bir arada olmalarına rağmen derslerine çalışmışçasına dolu ve dolgun bilgilerle, hem tanışmak hem de konuşmak için gelinen ziyarette, gerek ülke içerisinde ki gelişmelerden gerekse Gürcistan da ki süreçten haberdar olarak konsolosluktaki görüşmelerin verimli ve kaliteli geçmesine neden oldular.  

Konsolos Arıkan’ın Hopa’nın çevre ilçelerinin önemini anlatıyor olması, Ateşe Berker’in daha önceki yönetimi lojistik ağırlıklı gördüğünü söylemesi. Acara TSO başkanı Tamaz’ın Hopa’yı en az bizim kadar tanıyor olması ve bizlerle Türkçe konuşuyor olması verimli görüşmeler için etken oldu. Bireysel değil genel bir anlayışa hakim olan Hopa TSO heyeti de gerek Batum, gerekse Gürcistan’ın diğer bölgeleriyle olan ticari ilişkileri nedeniyle genel anlamda ki verimli görüşmelere katkı koymuş oldu.

Dediğim gibi en acı haber gelene kadar geçen görüşmelerin kısa zamanda ticaret erbabına bir döngü olmayacağını bilerek, bilinçli ve donanımlı yapılacak olan orta ve uzun vadeli ticari faaliyetlere katkı koyacağını hep birlikte göreceğiz. Yeter ki akılcı davranışlar ve paylaşımcı anlayışlar oralara yatırım yapmayı düşünsün. Yarınlarınız UMUT olsun.

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2326