Bugün: 10.07.2020

Otopark ve ukalalık

Artvin merkezin en büyük sorunlarından birisi olan otopark sorunu çözüm beklerken, lüks araç sahiplerinin ukalalıkları

Artvin merkezin en büyük sorunlarından birisi olan otopark sorunu çözüm beklerken, lüks araç sahiplerinin ukalalıkları çekilmez oluyor. Yüz bin lira arabaya veren şahsiyetler her ne hikmetse 3-5 liraya kıyıp da arabalarını otoparka çekmiyorlar. 3-5 liraya kıyamamak değimi belki fazlaca ağır olabilir ancak bu sitem dolu sözlerimin ne yazık ki haklılık payı oldukça fazla.

Memlekette yayalara saygısı olmayan sürücülerle çözüm üretmekte imkanların kıtlığını yaşayan yöneticilerin, zaman zaman kendilerinin de yaya olduklarını hatırlatmak gerekiyor.  İki kişinin yan yana yürüyemediği Artvin’imizde belediyenin yayalar için yapmış olduğu kaldırımları (yetersiz) işgal eden lüks oto sahiplerini birilerinin uyarması gerekiyor.

Sadece yayaların kaldırımlarını değil birde iş yerlerinin önünü saatlerce kapatacak sorumsuzca park eden araçlara artık ne diyelim. Belediye merkezde ki caddelerin büyük bir bölümünü ücretli otoparka açmış olmasına rağmen, özellikle cadde esnaflarının bazıları araçlarını otopark olmayan şehre en yakın caddelere park ederek durumu idare etmeye çalışıyor olmalılar ki bizim caddemizi sevenler her geçen gün çoğalıyor.

İl merkezimizin genişleme imkanlarının oldukça zor olduğunu biliyorum, ben de yıllardır burada yaşıyorum.  Okul yılları, televizyon dönemi ve son olarak gazete dönemi diye neredeyse  haftanın yarısından fazlası bu kentte yaşıyorum. Şikayetim yok, burada yaşamaktan da mutluyum.  Ancak ne yazık ki kişilerin imkanları ve yaşam kalitesinin artmasıyla, topluma olan yaklaşımları değişiyor.

Bu değişimin pozitif yönde olmasını herkes ister. Ancak şartları gereksiz yere zorlamanın mantığını anlayamıyorum. Neredeyse çay içmeye, yemek yemeye, özel hatta ihtiyaç görmeye bile arabayla gider olduk. Yürümeyi unutan bir toplum oluyoruz. Sözüm ona o pahalı lüks otolardan inan sürücülerin çoğu da kilo sorunu olan şahıslar olarak görüyorum. Bankanın kapısına kadar arabayla gitmeye ne gerek var.

Desinler diye yapanların da olduğunu düşünmek istemiyorum ancak ki maalesef bu düşüncemin karşılığı da yok değil.  Yaya kaldırımlarını ve belediye tarafından otopark ilan edilmemiş yerleri işgal eden araç sürücülerine buradan sesleniyorum. Siz yolda yürürken biri gelip yolunuzun üzerine bir şey yapsa rahatsız olmaz mısınız? Sizin iş yerinizin kapısında bir vatandaş gelse odun motoruyla kışlık ağaç kesse rahatsız olmaz mısınız?

Otopark sorununuzu konutlarınızın çevresinde ki iş yerlerinin önüne park ederek değil, otopark ücreti ödediğiniz kurumun yöneticilerinin kapısına park ederek çözersiniz. Bu da belediyelerdir. 3-5 kuruş kazanarak evine ekmek götürecek olan vatandaşın önü değildir. Bilmem anlatabildim mi?

Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2405