Bugün: 09.07.2020

SEÇMEN LİSTELERİ

SEÇMEN LİSTELERİ
Malumunuz baharda sandık başına gidilecek. Gidilecek gidilmesine de kimler gidebilecek kimler gidemeyecek buna bir bakmak lazım. Nisan ayında yapılacak olan referandumda oy kullanabilecek olan vatandaşların nerede oy kullanacağını önceden bilmek durumunda. Aksi durumda bilmediğiniz zaman oy kullanma imkanınız olmayacak. İşte bu yüzden nerede oy kullanacağınızı bilmeniz için 18 Şubat tarihinde seçmen listeleri askılara çıktı.
Askıda olan seçmen listelerini şimdi kontrol etmez isek, yarın vakit geçtiğinde çaba göstermek sonuçsuz kalacak. Yani 26 Şubat`a kadar her bir vatandaş nerede oy kullanacağına bakması için bir zamanı var. Bu süre içerisinde listelerde olmayan veya 16 Nisan tarihinde olacağı yeri şimdiden bilerek ona göre adres değişikliğinin yapılması gerekiyor. Özelliklede öğrenciler ve yeni seçmen olan gençler için bu çokönemli.
Siyasi partilerin bu konuda bir kısım çalışmaları olduğunu biliyorum. Ancak bu iş sadece siyasi partilerin işi değil, her bireyin vatandaşlık görevi olduğu için, toplumsal ve bireysel sorumluluk gereği olarak duyarlı olmak gerekiyor. Herkes kendisinin veya yakınının oy kullanıp kullanamayacağını ve nerede oy kullanacağını öğrenmesi, bilmesi ve hatta ezberlemesi gerekiyor. 
Gelelim ne yapılacağına sandık listelerinde olmayanların 18 - 26 şubat tarihleri arasında derhal nufüs müdürlüklerine giderek adres bildirimini yapmaları gerekiyor. Eğer listelere nereden ulaşacağını veya ne tür bir işlem yapacağını bilmeyen seçmenler ise, kendilerine yakın hissettikleri siyasi partiye giderek veya muhtarlıklar vasıtasıyla yardım alabilirler. Hiç birini yapamayacağını düşünenler ise en yakın komşusuna veya arkadaşına danışarak, bu işlemleri yapsınlar. Hadi hayırlısı....

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1761