Bugün: 09.07.2020

Sine-i millet

Sine-i millet
Sine-i millet
‘Doğru bir şey değildi zaten’ diye düşünenler olacağı gibi ‘Doğruydu neden vazgeçildi’ diyenlerde mutlaka olmuştur. Benim fikrimde sine-i millet düşüncesiydi aslında. Eğer davanda haklı isen kaybetmeyi göze alarak mücadeleni demokratik ortamlarda sürdürmeye devam edeceksin. Haa, haklı olduğun konusunda tereddütlerin varsa başka. Orada olanlar doğruyu bilir düşüncesinden vazgeçeceksin. Şimdi ne olacak biri öyle diyor diğeri böyle çok mu doğru yapılanlar. Bu durumun faturasını eğer bizler ödeyeceksek, siz milletvekilleri de konumlarınızdan feragat ederek ödemeyi göze almalısınız. 
Bireysel bir durum değil ancak toplumsal haksızlıkların olduğunu görüyorsanız, gereğini yapmakta çekinmeyeceksiniz. Sine-i millete gitmediniz, ne olacak? Siyasi iktidar dar ve daraltılmış bölge sistemine geçerek bizleri zaten sine-i millete göndermeyecekler mi? Bu gün gitmediğiniz millete yarın gitmek istesek de gidemeyeceğiz. Seçim sistemindeki ve uyum yasalarındaki değişiklikler iktidarın istediği gibi şekillenmeyecek mi? Eğer bir hukuksuzluk var ise mücadeleni bu hukuksuzluk ekseninde sürdürmelisin, eğer eksen değişirse mücadele edecek bir durumun kalmayacak. 
Evet çıkmış olmasının milli irade ile değil de farklı iradelerin müdahalesiyle olduğuna inanların yapması gerekenleri vakit geçirmeden yapmaları gerekir. Demokratik koşullarda, demokrasi dahilinde ve toplum menfaatine olan her şeyi yapmaktan kaçınmayacaksın. Hayır çıksaydı neler yapılacağını düşünmek bile istemiyorum. Eğer bu gün bir hukuksuzluk seziyorsanız, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapacağınız fazlaca bir şey kalmamıştır demektir. Sandıkların kaç tanesinde, oyların kaç tanesi mühürsüz olduğunu gerek CHP gerekse siyasi iktidar bilmek durumundadır. Eğer bu denli patırtı çıkarılacak kadar değilse de YSK mevcut durumu açıkça anlatmalıdır vatandaşa. 
Eğer ki gereksiz patırtı ise çıkıp yeniden tek tek oyları sayarak kamuoyu ile neden paylaşılmıyor. Burada YSK gerekeni yapmalı ki yapmıyorsa da hayır diyen siyasi paydaşlar kendilerine düşeni yaparak takdiri halka bırakmalıdırlar. Nasıl olsa referandum öncesi söylendiği gibi artık bir daha bize sormayacaklarsa işte şimdi tam zamanı siz yapın yapılması gerekeni. Benden söylemesi hadi hayırlısı. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1734