Bugün: 26.11.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • KORELİLER ADETA YOKTAN VAR EDİYOR BİZ İSE VARLIKLARIMIZI YOK EDİYORUZ!

KORELİLER ADETA YOKTAN VAR EDİYOR BİZ İSE VARLIKLARIMIZI YOK EDİYORUZ!

KORELİLER ADETA YOKTAN VAR EDİYOR BİZ İSE VARLIKLARIMIZI YOK EDİYORUZ!


KORELİLER ADETA YOKTAN VAR EDİYOR
BİZ İSE VARLIKLARIMIZI YOK EDİYORUZ!

 Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Artvin Çoruh Üniversitesi işbirliğiyle "Kore Kültür Günü" etkinliği düzenlendi. Korelilerin sıcaklığı ve Artvin insanının samimiyeti kısa sürede yıllanmış dostluklara taş çıkartacak kadar içtendi.

 Artvin’deki Kore Günleri Etkinliği ’ne AÇÜ’nün verdiği destek Koreli misafirlerimizi çok mutlu etti. Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki,  Koreliler için çok büyük değer taşıyan, Artvin’de yaşayan 2 gazimizi ve Kore’de ve dünyada tanınan ve birçok Kore Tv’si tarafından Artvin’de çekimleri yapılan Dünya Burun Şampiyonu Mehmet Özyürek, Mart ayında yapılan Dünya Masterler Maraton yarışına katılan ve dünya ülkelerinin en iyi Maratoncular arasında ilk 4’e girmeyi başaran Talat Alkan’ı, bunun yanında Karadeniz ve yöre müziğimizin önemli Sazlarından Tulum ve Akordeon sanatçılarını Koreli misafirlerimizle buluşturarak,   etkinliği unutulmaz kılacak bir çalışmaya imza attı. Belki bazıları bunda ne var diyebilir. Ama inanın Koreli misafirler için bu değerleri bir arada görebilmek çok anlamlı oldu. 

Böyle bir etkinlikte Kültür Turizm İl Müdürü, belediye başkanı, vali ve diğer kamu kurum amirleri olmalıydı. Ancak o gün 3 ayda bir yapılan koordinasyon toplantısının olması, başka etkinliklerle çakışmasından kaynaklı bir kopuklu olduğunu öğrendik.  Bu etkinlik Kore Cumhuriyeti, Kore Büyük Elçiliği ve AÇÜ işbirliği ile gerçekleşti. Hem kültürel, hem sanatsal hem de turizm amacı taşıyan çok özel bir etkinlikti.

Koreli misafirlerimizin en çok ilgi duyduğu ve saygı gösterdikleri Kore Gazileri oldu. Artvin’de yaşayan 2 Kore gazisi etkinlikte onur konuğu oldular.  Kore’den gelen ritim sanatçısı 72 yaşındaki sanatçının ağabeyi de Kore Savaşı’nda hayatını kaybetmiş. 

Gazi Ahmet Sezgin’i ağabeyi olarak gördüğünü tercüman aracılığı ile iletince duygulu anlar yaşandı.  Koreli misafirler Artvin’e ilk geldiklerinde Grand Otel’e yerleşti.  Gazi Ahmet Sezgin hemen onları ziyarete gitmiş, birlikte sohbet etmişti. Kısa bir ziyaretten sonra oradan ayrılırken Korelilerin onu nasıl uğurladıklarını görünce gerçekten o anı görüp etkilenmemek imkânsız.

Kore’nin savaş sonrası halini ve bugünlere nasıl geldiğini slayt eşliğinde anlatan Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, yaptığı açıklamada, iki dost ülke olan Güney Kore ile Türkiye arasında ki kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla bu etkinleri düzenlediklerini söyledi.

KORE KÜLTÜRÜNÜ TÜRKİYE’YE TANITIYORUZ

Cho, “Kore Kültürünü Türkiye’de tanıtmak için çalışıyoruz. Artvin’de ilk defa böyle bir etkinlikle Kore Kültürü’nü tanıtıyor olmaktan çok sevinçliyiz. Bugün Kore’nin geleneksel müzik dansıyla beraber, Kore’nin tanıtımı, Kore Türkiye ilişkileri, eğitim ve turizm gibi konularda bilgiler sunacak fırsatlar bulduk. Umarım bu etkinlik sayesinde Artvin’in Kore’ye daha ilgili olmasını umut ediyor ve bundan sonra Artvin Kore arasında daha yakın ilişkiler kurulmasını arzuluyoruz” dedi. 

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin etkinliğe gösterdiği yoğun ilgi dolayısıyla mutlu olduklarını kaydeden Müsteşar Dong Woo Cho “Artvin’de Kore Gazilerinin olduğunu ve yaşadıklarını gördüm. Çok duygulandım, çok mutlu oldum.  Kore Halkı olarak Kore Savaşına katılan gazilere sonsuz teşekkür borçluyuz.  Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bundan sonra Kore’de ki Üniversitelerle iyi bir işbirliği içinde olmasını umuyorum” diye konuştu.

Cho, Kore Kültür Günü etkinliği kapsamında Artvin’de Kore Savaşı’nı anlatan fotoğraf sergisiyle Kore Türkiye ilişkilerini, Kore’nin kültürel öğelerini ve turizm değerlerini tanıtmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

ARTVİN KORE’YE BENZİYOR

“ Artvin’de doğa güzelliğiyle meşhur bir yer. Kore’nin de doğal güzellikleri çok fazla. Bu güzelliklerimizi yansıtan fotoğraflarımız sergimizde var. Kore’nin geleneksel kıyafetlerini tanıttık. Bu kıyafetlere bayanlar çok ilgi gösterdi. Kore Kültürü ile Türk Kültürü arasında çok benzerlikler var. Ben Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’ye üniversite yönetimine, Artvin Halkı’na ve öğrencilere teşekkür ediyorum.”  dedi.

 Kore 1960’larda başlattığı atılım hamlesini 50 yıl gibi kısa sürede dünya ülkeleri içinde ilk 10’a girme başarısıyla taçlandırmış. Toprakları Türkiye’nin 8/1’i kadar. Ama nüfus 52 milyon. Maden, petrol, yer altı kaynakları yok. Tarım alanları %30 civarında. 

Hammaddesi yok. Bu eksiğini AR-GE ve teknoloji ile kapatmış, süper ülkeler arasındaki yerini almış.  Sunumda benim en çok dikkatimi çeken bölüm şu oldu. Güney Kore eğitime çok büyük önem veriyor. 

 Kore’nin kalkınmasında 3 şeyin etkin olduğu söylendi. Bu 1- Eğitim, 2- Eğitim, 3-Eğitim…  Her Koreli çocuk bilir ki benim uyku hakkım4 saattir. Eğer 5 saat uyursam bu maratonda geride kalırım, başaramam. 

Onun için en iyi üniversitelere girip okumak ve mesleğini almak zorunda olduğunu öğrenir. Kore başarmışsa biz neden başarmayalım diyeceğim. Ama eğitimimize bakıyorum; aynı iktidar döneminde 6 kez milli eğitim bakanı değişmiş. 

Her bakan giderken en az 5 milyar dolarlık bir projeyi çöpe atarak gitmiş!. Eğitim adeta yaz, boz tahtası olmuş. Şekilde sıkıntı yok. Bina, donanım, öğretmen, öğrenci.. Ama öz yok, ruh yok. Çocuk neden okumak zorunda olduğunu bilmiyor.   

Eğitimin özünde ülkeye temelden hizmet etmek olduğu bilinci verilmiyor.  Eğitim sistemimiz inanılmaz bir şekilde işsizlik ordusu üretiyorsa herkes şapkasını çıkarıp nerede hata yapıyoruz sorusunu sormalı. Bizim çocuklarımız Koreli, İngiliz, Alman, Amerikalı çocuklardan daha mı az zekidir?  Unumuz, yağımız, şekerimiz varsa bu helva 90 yıldır neden yapılamıyor? 

Kore’nin hiçbir şeyi yok, bizim yer altı, yerüstü zenginliğimiz Karun gibi.  Onlar yoktan var ediyor da biz vardan yok etmeyi nasıl başarıyoruz. Allah aşkına bir bunun  izahatını yapın da öğrenelim!!!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1807