Bugün: 25.01.2021

AL GÜLÜ VER LALEYİ!

AL GÜLÜ VER LALEYİ!

Hollanda nezdinde Faşizmin tarihçesinden söz etmiştik dün. O yazıya devam edeceğim. Ancak bir parantez açıp Hollanda’da seçime 1 gün kala yaşanan gelişmelerden söz edeceğim.  İngiltere ortaya çıkıp iyi polisi oynamaya başladı bu çok anlamlı(!!!) ve enteresan tabii!.. Ben dünyada 2 büyük oyun adı bilirim. Birisi tarihte kalan Bizans Oyunları, diğeri günümüzde dünyanın her yerinde sahnelenen İngiliz Oyunları… Tabii ben İngiltere’nin ne zaman oyuna müdahalede bulunup nasıl oynanacağı talimatını vereceğini merak etmiyor değilim. Bugün bir şeyler söyledi!..
Avrupa’da yaşananlar çok enteresan. Hele hele lalezar,  Holstein cinsi inekleri ile meşhur Hollanda… Konya`dan biraz büyük Hollanda`nın 2016 yılı sadece tarım ihracatı 85 milyar Euro, Tarım teknolojileri ihracatıyla birlikte 94 Milyar Euro. 2016 yılında ülkemizin toplam ihracatı ise Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 142.6 milyar Dolar.  Tarım ile ülke mi kalkınır diyen cahil, içi boş siyasetçilerin yüzüne vurmak için bu bilgiyi paylaşmış olayım…
Hollanda’nın tutumunu, yaptıklarını anlamak için çok okumanıza gerek yok. Hollanda’da 2 gün sonra seçim var. Yani yaşananlar tamamen siyasi ranta yönelik, alçakça, insanlık dışı olaylardır. Bakın çıkan haberlere kısa bir göz atalım; Hollanda seçime giderken tek gündem Türkiye... Irkçı Wilders teklifini yineledi
Hollanda yarın yapılacak seçimlere kilitlendi. Seçimlere saatler kala, Liberal Sağ Parti lideri ve Başbakan Mark Rutte ile ırkçı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, canlı yayında kozlarını paylaştı. 
İki lider canlı yayında kozlarını paylaşırken, Hollanda`da bir `Türkiye` anketi yapıldı. Anketten yüzde 86 oranında "Türkiye ile kriz iyi yönetiliyor" sonucu çıktı. Demek ki seçmen böyle havai, ırkçı şovenist aktrasyonları seviyor!. %86’sı bu yapılanları olumlu buluyor. Adam seçimi garantiledi!. Göreceksiniz seçildiğinde ilk teşekkürü Türkiye’ye edecek. Bunu nerden biliyorum? Yunanistan seçimlerinde Türkiye düşmanlığı tavan yapar. İster sağından, ister solundan seçilsin. Aynı malzemeyi kullanırlar. Ve seçildiklerinde ilk ziyaretleri Türkiye’ye olur!.
Şimdi, Türkiye ile yaşanan krizin ardından gözlerin çevrildiği Hollanda`da seçime 24 saat kaldı. Seçim öncesinde Liberal Sağ Parti lideri ve Başbakan Mark Rutte ile ırkçı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders canlı yayında kozlarını paylaştı.
Rotterdam`daki Erasmus Üniversitesi`nde yapılan tartışma programına Ankara - Lahey hattında yaşanan gerilim damgasını vurdu. Irkçı açıklamalarıyla tanınan Wilders, hükümetin Türk bakanlara yönelik tutumunu desteklediğini belirterek, bunun yeterli olmadığını daha sert önlemler alınması gerektiğini savundu.
Türkiye`nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan`ın sınırdışı edilmesi gerektiğini söyleyen Wilders, Hollanda`da yaşayan Türklerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın yorumlarını reddetmedikleri takditde Hollanda vatandaşlığından alınmasını ya da Türkiye`ye dönmelerini talep etti.
Wilders şunları söyledi: "Onlar Hollanda’ya mı bağlı? O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorumlarını reddetmeleri gerekiyor. Eğer önümüzdeki günlerde onların Erdoğan’ın bu çılgınca ve sert yorumlarını desteklediği ortaya çıkarsa, o zaman ben onları Hollanda’yı terk edip Türkiye’ye gitmeye ve hiçbir zaman Hollanda’ya dönmemeye davet ediyorum. Çünkü onlar Hollanda’ya değil Türkiye Cumhuriyeti’ne ait"
HOLLANDA`DA `TÜRKİYE` ANKETİ: YÜZDE 86...
Maurice de Hond araştırma şirketi tarafından Pazar günü yapılan bir kamuoyu yoklamasında, Hollandalıların 86’sının Rutte’nin Türkiye ile yaşanan krizi iyi yönettiğini düşündüğünü ortaya koydu.
Bundan sadece Hollanda faydalanmayacak elbette. Türkiye’de faydalanacak. 
16 Nisan’da çok önemli bir referandum öncesi yaşananlardan yurt içi ve yurt dışında  yüksek rant bekleyenler var.Bunun bir itirafını AKP İzmir Milletvekili  Kocabıyık yaptı. 
Hollanda ile iyice tırmanan krizde AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Almanya ve Hollanda’ya kızılmaması gerektiği mesajı vererek, “Hollanda’ya belki azıcık da teşekkür etmeliyiz. Bizim ‘Evet’ oylarına en az iki puan katkı yaptılar. Hem Avrupa’daki vatandaşlarımızın oylarında belirli hatırı sayılır bir artışa sebep olacak hem de asıl Türkiye’nin içerisinde hem kararsız hem de hatta bir miktar ‘Hayır’cı seçmenin çok ciddi şekilde etkilenmesine yol olacak bu olaylar” dedi.
Benim merakım şu; Türkiye’deki seçmenin kaçta kaçı bu seçim tiyatrosunu görebilecek!.
16 Nisan sıradan bir seçim değil. Hatta seçim değil. Cumhuriyet rejiminin, laik sistemin varlığı ve yokluğu oylamasıdır.  Bu bazılarının dediği gibi 21 madde olarak hazırlanan, 3’ü elenen  18 maddelik mini bir anayasa değişikliği falan değildir. Esenyurt Belediye Başkanının itiraflarında yatan gerçeğin tezahürüdür diye düşünüyorum.  Ne diyordu Esenyurt Belediye Başkanı;  1923 yılında darbe yaptılar, Cumhuriyeti ilan ettiler!..
Bu arada Barzani “Evet” çalışmalarına başladı. Devlet Bahçeli’de “evet” diyeceğini söyleyerek start vermişti. Bu daha da enteresan oldu. Haydi Hayırlısı olsun..
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1761