Bugün: 24.11.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • 1 MAYIS VE ALIN TERİNİN ASGARİ ÜCRETİ!

1 MAYIS VE ALIN TERİNİN ASGARİ ÜCRETİ!

1 MAYIS VE ALIN TERİNİN ASGARİ ÜCRETİ!

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye`de ilk kez 1923`te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan`ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM`de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.
İlk kez 1856`da Avustralya`nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi`nden Parlamento Evi`ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886`da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago`da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil`de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil`deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park`a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, `Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu` şeklinde yorumlanmıştı [1].

Bu gösteriler 1 Mayıs`ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs`ta kanlı Haymarket Olayı`na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889`da toplanan İkinci Enternasyonal`de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs`ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.[

Peki, partilerin bu kadar odaklandığı asgari ücretli seçmen gerçekte ne kadar? Türkiye’de yaklaşık 5 milyon işçinin asgari ücret ve altında parayla çalıştığı kayıtlara girmiş durumda.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Türkiye’de işçi statüsündeki kayıtlı çalışanların sayısı 13 milyon 787 bin kişiye ulaşıyor. Bu sayının yaklaşık 1,5 milyonu kamu işçisi ve sendikalı işçi olarak dışarıda bırakıldığında özel sektörde, sendikasız ve ücretli çalışanların sayısı yaklaşık 12 milyon görünüyor. Bu rakamın yüzde 40’ının yani yaklaşık 5 milyonunun asgari ücretli göründüğü daha önce Çalışma Bakanlığı’nın soru önergelerine verdiği yanıtta yer almıştı. 

Ancak işte tam da burada 5 milyonun ne kadarının gerçekten asgari ücretli olduğu konusunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2012’de bütçe görüşmeleri sırasındaki ifadesini dikkate almak gerekiyor.

ŞİMŞEK ‘% 45’ DEMİŞTİ

Şimşek o tarihte, “Türkiye’de çalışanların yüzde 45’i hâlâ asgari ücret üzerinden gösteriliyor” demişti. Yani Şimşek’in ifade ettiğine göre aslında yüksek ücret alıp asgari ücretli gösterilenlerin oranı yüzde 45. Buna göre 5 milyon asgari ücretlinin yaklaşık 2,2 milyonu aslında yüksek ücret aldığı halde asgari ücretli gösterilerek daha düşük vergi ödeniyor.

2.8 MİLYON KİŞİ!

Aslında bu kesim gerçekte daha yüksek ücret aldığı için siyasi partilerin yüksek asgari ücretle çekebileceği kesim arasında yer almıyor. Yani siyasi partilerin asgari ücrette hedeflediği özel sektörde çalışan kesim aslında 2,8 milyon kişi. Bunlar da aileleriyle birlikte yaklaşık 10 milyon kişilik bir kesime karşılık geliyor. Diğer yandan Merkez Bankası’nın geçen hafta açıklanan araştırmasında asgari ücret ve altında geliri olanların sektörle dağılımına yer verilmişti. İmalat sanayiinde çalışanlar arasında ise en çok asgari ücret ve altında geliri olanlar %50,1 ile giyim imalatı yapanlar, ikinci sırada %46,7 ile tekstil, üçüncü sırada ise %43,2 ile mobilya imalatçıları var.
EMEKÇE KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1852